صفحه اصلی / سینما / به بهانه اکران چند متر مکعب عشق در مشهد/عاشقانه پاک با پایانی تاثیرگذار
طراحی سایت در مشهد

به بهانه اکران چند متر مکعب عشق در مشهد/عاشقانه پاک با پایانی تاثیرگذار

سرویس سینما: چند متر مکعب عشق به کارگردانی جمشید محمودی سال گذشته در جشنواره فیلم فجر اکران شد اما اکران این فیلم به مشهد نرسید و مردم شهر ما همراه با اکران عمومی به تماشای این فیلم نشستند.
چند متر مکعب عشق فیلمی است که در مخاطب این امیدواری را ایجاد می کند که در سینمای ایران فیلم هایی با ساختار منظم و داستانی تاثیر گزار هم وجود دارد.
این فیلم که داستان یک خانواده مهاجر افغان را روایت می کند به خوبی می تواند با مخاطب ارتباط بگیرد و پایانی غیر قابل پیش بینی را رقم بزند.
عبدالسلام و دخترش مرونا در یک کارگاه به فعالیت کارگری غیر مجاز مشغول اند و صابر که نقش آن را ساعد سهیلی بازی می کند عاشق مرونا می شود و دقیقا اینجاست که این فیلم با ظرافت به هنجارهای اجتماعی جامعه افغان و ایرانی می پردازد و در  کنار نمایش این عشق پاک، معضلات اجتماعی مهمی را طرح می کند.

b3448fc1b8724a30b63225bc6ff71d54
مشکلات مهاجران افغان در ایران به ویژه کارگران غیر مجاز  و زحمات طاقت فرسای آنها در کارگاه های کار سنگین در کنار نمایش این عشق پاک طرح می شود. البته این فیلم تا می تواند کارگران افغان را انسان های شریف و کاری معرفی می کند به طوریکه مخاطب در بسیاری از صحنه دلش برای این قشر می سوزد. اما کارگردان فیلم با دیالوگ های یک افسر نیروی انتظامی و مدیر کارگاه، ضربی هم  مخالف مظلوم نمایی افعان ها می زند و نمی گذارد افغان ها با مظلوم نمایی کامل فیلم را به پایان برسانند که این از ظرافت کار کارگردان است.
اما بخش اصلی این فیلم روایت داستانی عاشقانه پاک مرونا و صابر است که با پایانی تاثیر گذار ختم می شود. پایانی معادل گیر کردن این دو در یک کانتینر واقعی که باعث وصال ابدی می شود!
خارج از بررسی دقیق محتوا، این فیلم از لحاظ تکنیکی قابل ستایش است. نحوه فیلم برداری و لوکیشن هایی که چهره بصری آنها با چشم انسان بازی می کند از نکات برجسته فیلم است. حرکت متفاوت دوربین و بازی تصویر با چشم و احساس مخاطب، صحنه هایی خاطره انگیز را رقم می زند.

ChandMetreMokaabEshgh9
اما موزیک این فیلم از دل داستان جند متر مکعب عشق درآمده و آهنگساز به هیچ وجه به دنبال موسیقی های رایج نبوده و توانسته نوایی دلنشین را برای جامعه ایرانی، افغانی و سایر ملل بسازد که ارتباط گیری مخاطب با آن از سطح بالایی برخوردار باشد و به هیچ وجه ضرب فیلم را در برش های سریع نگیرد. استفاده از نوای افغانی هم فقط در یک سکانس فیلم مورد استفاده قرار می گیرد که به اندازه و بسی هوشمندانه است زیرا مانور بیشتر بر روی این موضوع حس مشترک دو ملیت را می توانست تحت شعاع قرار دهد.
صحنه‌های اسلومیشن فیلم همراه با موزیک مخاطب را از تماشای فیلم راضی می کند و مخاطب از دیدن این صحنه ها لذت می برد.
اما نکته دیگر در خصوص این فیلم آنکه شرم، حیا و آبرو در فرهنگ افغان به خوبی دیده می شود و حتی تمام رفتارهای به ظاهر خشن عبدالسلام پدر مرونا به دلیل عشق به دخترش است و اینکه نمی خواهد دخترش در یک کشور غریب بماند.

لازم به ذکر است که ایده این فیلم از واقعیت گرفته شده و کارگردان این فیلم اعلام کرده که گیر کردن دو جوان ایرانی و افغانی در کانتینر به واقع اتفاق اقتاده است.
به هر حال اگر دلتان برای دیدن یک فیلم ایرانی دلچسب با نماهای زیبا و تدوین دلنشین تنگ شده است، چند متر مکعب عشق همچنان در سینما هویزه مشهد اکران می شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *