صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / نماینده مردم مشهد:ترکیه بازار کتاب افغانستان را از ایران گرفته است
طراحی سایت در مشهد

نماینده مردم مشهد:ترکیه بازار کتاب افغانستان را از ایران گرفته است

سرویس قلم و کتاب: امشب آیین پایانی بیست و دومین هفته کتاب جمهوری اسلامی در خراسان رضوی همراه با تجلیل و تقدیر از برگزیدگان هفته کتاب برگزار شد.

در این مراسم نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: حقیقت تلخ این است که سرانه مطالعه در کشور ما بدون در نظر گرفتن مطالعه کتاب های درسی و رسانه های دیجیتال، سرانه قابل دفاعی نیست که این امر علل مختلفی دارد که باید به آنها موضوع پرداخت.

وی ضمن بیان اینکه کشور ایران سابقه ای دیرینه در حوزه فرهنگی کتاب دارد و قدمت صنعت چاپ کتاب در ایران به 200 سال می رسد، افزود:در گذشته کتب ما یک میدان وسیعی در کشورهای مختلف برای عرضه داشتند و بازار کتاب کشورهای زیادی را پوشش می دادند اما در حال حاضر فرصت های موجود هم در حال از دسترس رفتن هستند که به طور مثال می توان به از دست دادن بازار کتاب افغانستان اشاره کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشور افغانستان با توجه به فارسی زبان بودن مردمانش و نزدیکی فرهنگی آن کشور با جمهوری اسلامی ایران فرصت مناسبی برای عرضه محصولات فرهنگی همچون کتاب برای ما محسوب می شود اما متاسفانه در کشور ترکیه چندین سال است که کتاب های مختلفی را با زبان فارسی به چاپ می رساند و در کشور افغانستان توزیع می کند که در کل می توان گفت که ترکیه بازار کتاب افغانستان را از ایران گرفته است.

پژمان فر ادامه داد: برای حمایت از صنعت چاپ کشور مشکلات زیادی وجود دارد و متاسفانه در سال های اخیر حمایت ها از این صنعت کاهش پیدا کرده است اما باید به سمتی رفت تا این باور نهادینه شود که کتاب هم به عنوان نیاز روح مانند نیازهای جسمی نیاز به سوبسیت دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: در کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی جلسات مختلفی را با وزیر ارشاد و معاون فرهنگی این وزارتخانه داشتیم تا حمایت های لازم از صنعت چاپ کتاب صورت گیرد اما قضییه اصلی در این موضوع اعتباراتی که است که باید در این مینه در نظر گرفته شده باشد که در این زمینه هم پیگیری هایی را از طریق معاونت برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور داشته ایم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایشگاه های کتاب فرصتی برای توجه مردم به کتاب است، خاطر نشان کرد: امروز اعتبارات نمایشگاه کتاب در کشور با یک تفاوت غیر قابل دفاع بین تهران و استان ها تقسیم می شود و متاسفانه می توان در موضوع این طور گفت که تهران یک طرف و تمامی استان ها یک طرف…!

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *