صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / به مناسبت هفته کتاب/نگاهی به کافه کتاب های شهر مشهد
طراحی سایت در مشهد

به مناسبت هفته کتاب/نگاهی به کافه کتاب های شهر مشهد

سرویس قلم و کتاب: با توجه به رسیدن هفته کتاب خواستیم تا در اینجا نگاهی داشته باشیم به 3 کافه کتاب شهر مشهد که هر یک سعی کرده اند به نوعی فرهنگ کتابخوانی را در شهرمان افزایش دهند.

1- کافه کتاب دانشجویی

کافه کتاب دانشجویی  بهار در خیابان کوثر مشهد که  این کافه کتاب در 20 فروردین ماه 1393 با حضور امیرالله شمقدری مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی افتاح شد.

IMG_7825

 

2- کافه کتاب آفتاب مشهد:

خیابان دانشگاه و بازارچه ناشران کتاب گلستان را پیدا می کنید و داخل  شوید. همه جا پر از کتاب فروشی است. اما در این میان یک مکانی به نام “کافه کتاب آفتاب” به چشم می خورد. عابس قدسی سالها در کار کتاب است و امسال توانسته به غیر از فعالیت خود در زمینه فروش و نشر کتاب در راستای ترویج کتاب خوانی، کافه کتاب آفتاب را در یکی از فرهنگی ترین محیط های شهر مشهد دایر کند.

مکانی که حتی منوی آن فرهنگی است و لیست نوشیدنی ها در دفتر و با خودکار نوشته شده است! مشتری های ثابتی که هر شب به آنجا می آیند و یک محیط گرم و صمیمی برای خواندن کتاب و گفت و گو در خصوص آنچه می شود بیان داشت. تفاوت این مکان با سایر مکان ها این است که اولویت کتاب و مطالعه است و البته سیگار کشیدن واقعا ممنوع است! لذا کسی برای سیگار کشیدن به این مکان نمی رود و یک محیط پر نور و پاک برای آنهایی که به واقع درد نبود یک چنین محیط فرهنگی را تا پیش از این حس می کردند.

چایی، قهوه و بسیار از خوردنی های دیگه با طعم مطالعه کتاب عجین می شود و شما می توانید در آن مکان احساس خوبی داشته باشید.

پس از نوشتن این مقدمه به سراغ عابس قدسی رفتیم تا روایت این کافه کتاب را از زبان خودش بشونیم.

شما می توانید در ادامه متن مصاحبه مسئول کافه کتاب آفتاب با خبرنگار ما را بخوانید.

مشهد تریبون :ایده کافه کتاب چگونه به ذهنتان رسید و هدف شما از ایجاد چنین مکانی چه بوده است؟

کافه کتاب به معنای کتاب فروشی است که در دل آن کافی شاپ هم قرار بگیرد. ایده چنین کافه کتاب هایی در مشهد برای خیلی ها تازه است.اما در سطح کشور به طور مثال در تهران کتاب فروشی های  هستند که فضای کافی شاپ هم دارند و علاقه مندان به کتاب می توانند درآن محیط  گپ و گفتی در یک فضای فرهنگی داشته باشند. در تهران چندین کافه کتاب داریم. اما در مشهد چندسالی بود که ما به دنبال ایجاد کافه کتاب بودیم و امسال این کافه کتاب را راه اندازی کردیم.

مشهد تریبون: تفاوت شما با سایر کافی شاپ ها یا کافه کتاب ها چیست؟

ما طراحی اینجا را متفاوت از سایر کافی شاپ ها در نظر گرفتیم. فضای سایر کافی شاپ ها تیره است و خیلی سخت می شود در آن مطالعه کرد. لذا ما فضای این کافه را روشن در نظر گرفتیم. تلقی ما ایرانی ها این است که کافی شاپ باید تاریک باشد. اما  اینجا را روشن در نظر گرفتیم تا کسی چشمش با مطالعه خسته نشود.  ما در اینجا با سیگارهم مخالفت می کنیم و سیگار کشیدن را ممنوع اعلام کردیم.به طور کلی در این کافه، اولویت با کتاب و مطالعه است و کافی شاپ  بهانه ایست برای انس بیشتر با کتاب.

 مشهد تریبون: بیشتر اینجا چه کتاب هایی پیدا می شود و مخاطبین شما بیشتر از چه قشری هستند؟

در اینجا شما بیشتر کتاب های ادبیات و علوم انسانی  را می توانید پیدا کنید. در خصوص مخاطبین هم باید بگویم که ما در این کافه کتاب مخاطب خاص خود را داریم و تبلیغات خاصی هم برای افزایش مخاطب انجام ندادیم.البته اکثر مخاطبین ما فرهنگی هستند.

1مشهد تریبون : آیا به فکر برگزاری جلسات فرهنگی هم در این مکان بوده اید؟

ما به دنبال آن هستیم که که یک سری جلسات فرهنگی هم با حضور دوستان نویسنده و شاعر برگزار کنیم. الان به طور غیر رسمی این جلسات وجود دارد. بعضی از اساتید برای چند شاگرد خاص خود در این مکان تدریس  انجام می کنند و عده ای از بچه های داستان نویس و شاعر هم جلسات خود را به این مکان انتقال داده اند.

مشهد تریبون: کافه کتاب شما تا چه حد در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی تاثیر گزار است؟

فردی که در اینجا برای نوشیدن یک چایی یا قهوه می آید، در اطراف خود کتاب های مختلفی با عناوین متعدد می بیند و در واقع آن فرد نمی تواند نسبت به اینهمه کتابهای جذاب و متنوع بی تفاوت بماند. حتی اگه این فرد کتاب را هم نخرد، می تواند آن را از قفسه کتاب بردارد.

2مشهد تریبون: حرف پایانی شما را می شنویم.

در مجموع تصور من این است که مشهد نسبت به جمعیت، قابلیت و ظرفیتی که دارد، در حوزه مسائل فرهنگی  از جمله کتاب، پیکر رنجوری دارد و آن حرص و ولعی که نسبت به کتابخوانی در بسیاری کلان شهرها وجود دارد در اینجا نیست. امیدواریم همه ما در هر جایگاهی که هستیم به اصلاح این وضعیت کمک کنیم. امیدوارم مسئولین هم به این مسئله بیشتر توجه کنند و  از رویکردهای موسمی توام با شعار زدگی جلوگیری بپرهیزند.

56

3- کافه کتاب خیابان هفت تیر

هفت تیر 19 را پیدا کنید و به چهار راه سوم برسید. روبه روی شما کافه کتاب قرار دارد. بله، یک کافی شاپ که کار فرهنگی در آن انجام می شود. داخل که می روید بیش از هرچیزی کتاب ها به چشم شما می آیند. بر روی یک میز می نشینید و به علاوه قفسه های اطراف، چند کتاب هم بر روی میز شما قرار دارد. با نگاهی به کتاب های روی میزتان از خوردنی ها غافل می شوید و خواندنی ها را می یابید.ممکن است انقدر محو کتاب شوید که حتی زمانی که برای شما منو را می آوردند متوجه نشوید !

بله، سامان معشوق که در رشته هتلداری تحصیل کرده است، این کافی شاپ را با نام کافه کتاب از اردیبهشت امسال تاسیس کرده و این این اولین کافه کتاب شهر مشهد است. مکانی که این روزها به پاتوق قشر روشنفکر وفرهنگی ما تبدیل شده و بسیاری از قرارهای فعالین فرهنگی در این مکان انجام می شود.

با توجه به جذابیت این ابتکار و توجه این کافی شاپ به ترویج فرهنگ کتابخوانی، گفت و گویی را با سامان معشوق ترتیب دادیم تا بیش از پیش شما همشهریان گرامی را در جریان یک چنین ایده ای قرار دهیم.

شما می توانید متن گفت و گوی خبرنگار ما با مسئول کافه کتاب را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون :ابتدا بفرمایید چگونه به فکر ایجاد یک چنین مکانی افتادید؟

مادر خود بنده در کتابخانه راه بهزیستان فعال هستند. من هم سعی کردم که در کنار درآمدزایی کار فرهنگی هم انجام بدهم. در ابتدا خیلی ایده ها و اسامی برای کافه به ذهنم آمد اما در نهایت همسرم پیشنهاد کافه کتاب را داد و من هم استقبال کردم. ایده این کار مربوط به خود ما بود و از جایی الگو برداری نکردم. فقط کافه کتاب تهران است که شبیه ما فعالیت می کند.البته کافه کتاب تهران، کتاب ها را می فروشد ولی اینجا ما فروش نداریم و کتاب ها را امانت می دهیم. مردم هم واقعا از این ایده استقبال کرده اند.

2مشهد تریبون: اینجا بیشتر چه نوع کتاب هایی دارید ؟  

من اینجا بیشتر کتاب های جیبی را در معرض دید مشتری قرار می دهم. چون معتقدم که همین کتاب های جیبی به کتاب خوان کردن مردم کمک می کند. خود من با همین کتاب های جیبی شروع کردم و امروزه به جایی رسیدم که خیلی راحت کتاب های 200 صفحه ای یا بیشتر را می خوانم. اما در کل ما اینجا همه نوع کتاب داریم.کتاب های قصه، رمان، فلسفی، روانشناسی و کتاب داستان های خارجی هم اینجا وجود دارند. خیلی وقت ها هم مشتری ها برای من کتاب می آورند و من نگاه می کنم و آنهایی که مجوز وزارت ارشاد را داشته باشد در قفسه قرار می دهم. اکنون حدود 600 عدد کتاب در اینجا داریم. در واقع می توان گفت که اینجا یک کتابخانه  کوچیک و با محتوا است.

مشهد تریبون : تا چه حد کار شما تاثیر گزار بوده است؟ آیا این اقدام شما در فرهنگ کتابخوانی مشتری ها تاثیری داشته است؟

همین که مشتری من با خواندن یک کتاب و یا حتی یک جمله از این کتاب ها در زندگی اش تاثیر مناسبی بگیرد برای من خیلی مهم است. خوشبختانه تاکنون هم این تاثیر را در زندگی انها دیدم و از این بابت خیلی خوشحال هستم. ما در اینجا معمولا منو را دیر برای مشتری می فرستیم تا مشتری مجبور شود حداقل یک نگاهی به این کتاب ها داشته باشد. وقتی هم که منو سر میز می رود، می بینم که فرد همچنان دارد کتاب می خواند و این برای من خیلی لذت بخش است که می بینم توانستم با همین کار یک فرد را کتابخوان کنم. بسیاری از مواقع هم پیش می آید که مشتری به کتاب علاقه مند می شود و از من در خواست می کند که کتاب را با خود ببرد و در منزل بقیه آن را بخواند که من هم موافقت می کنم. از این طریق کم کم فرهنگ کتابخوانی را گسترش می دهیم. من مشتری ای داشتم که برای خواندن کتاب بانوی جنکل هر روز به اینجا می آمد و انقدر آمد تا آن کتاب را تمام کرد. این موارد به ما نشان می دهد که کار ما تاثیر گزار بوده است.

3مشهد تریبون: مشتریان شما بیشتر از چه قشری هستند و دقیقا برای چه چیزی این مکان را انتخاب کرده اند؟

مشتر ی ها ما اکثرا فرهنگی هستند. به طو مثال بسیاری از نویسندگان این کتاب ها به این کافی شاپ آمده اند و کتاب خود را به ما هدیه دادند.اما این به آن معنا نیست که مشتری فقط برای کتاب به اینجا می آیند. اینجا یک محیط دلنشین دارد و در بسیاری از مواقع، چندین نفر از کافی شاپ داران مشهدی هم در این مکان حاضر هستند و از محیط لذت می برند. ما از لحاظ کیفیت خوردنی ها هیچ چیزی کم نگذاشته ایم و به غیر از این کار فرهنگی، از آشپزخانه هم مشتری را ساپورت کامل کردیم.

5

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *