صفحه اصلی / عکس / داگرین معاصر ایرانی: انقلابی در عکاسی آیینی رخ داده است
طراحی سایت در مشهد

داگرین معاصر ایرانی: انقلابی در عکاسی آیینی رخ داده است

سرویس عکس: محمد محمد زاده تیتکانلو استاد برجسته عکاسی کشور در حاشیه بازدید از اولین نمایشگاه گروه هنری “چیلیک” با موضوع نگاهی عکاسانه به تاسوعا و عاشورای حسینی 93 در مشهد گفت: قطع متفاوت عکس های این نمایشگاه برای من جذاب بود و حسی پیدا کردم که این عکس ها باید و باید در این قطع چاپ می شدند.

وی افزود: قطع عکس های این نمایشگاه باعث دوری از  تکرارعکس های آیینی در قطع های بزرگ بود که در جای خود قابل توجه است.

داگرین معاصر ایرانی ضمن بیان اینکه فاصله بین تصاویر عالی بود، افزود: به دلیل آنکه برخی جلوه ها در عکس، اتفاقی به وجود می آیند برخی از المان ها در عکس های محرم نباید خیلی دیده شوند لذا در تصاویر با قطع کوچک موضوع اصلی نمایان می شود و جریاناتی که در عکس از لحاظ بصری نباید دیده شوند در عکس مورد توجه قرار نمی گیرد.

تیتکانلو نحوه نگارش اسامی عکاسان بر روی شاسی عکس ها را عالی دانست و بیان کرد: نحوه نگارش مشخصات عکس به نوعی بود که هیچگونه تاثیر منفی بر روی تصاویر نداشت.

تنها داگرین ایرانی اذعان داشت: عکاسان گروه “چیلیک” همه جوان بودند و این نشان می دهد که انقلابی در عکاسی آیینی رخ داده است و نسل جوان هنرمندی داریم که نسبت به نسل گذشته نگاهی فراتر دارند البته باید توجه داشت که وجود شبکه های اجتماعی مبتنی بر عکس و استفاده مکرر جوانان از این شبکه ها باعث افزایش دید بصری آنها شده است که این یک مزیت برای عکاسان جوان و نوجوان ما محسوب می شود.

وی ادامه داد: عکس های نمایشگاه گروه “چیلیک” از نوع  آیینی نمایشی بودند که حتی می توانند یک ژانر را ایجاد کنند و تبدیل به یک سبک بشوند.

تیتکانلو سادگی برگزاری نمایشگاه را جذاب دانست و بیان کرد: عکاسان ما حتما نباید در آیین های مذهبی مانند عاشورا به سمبل هایی همچون زنجیر و پرچم دقت نمایند زیرا سمبل ساده ترین راه برای ارائه هنر یک هنرمند است.

وی تصریح کرد: مشکلی که پیش از این در بسیاری از تصاویر آیینی مشاهده می شد استفاده از سمبل و ودوری از تفکر بود اما در این نمایشگاه بسیاری از عکس ها سمبلیک نبودند و سعی کرده بودند پیچیده تر باشند و از جریان سمبل فرار نمایند.

گفتنی است اولین نمایشگاه گروه “چیلیک” با موضوع نگاهی عکاسانه به تاسوعا و عاشورای حسینی 93 در مشهد از 18 آبان ماه با حضور وحید جلیلی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، حمید طباطبایی معاون هنری اداره کل ارشاد خراسان رضوی، محمد هادی عرفان مدیر امور هنری شهرداری مشهد، فرزین جیرانی مدیر عامل کانون هنرمندان خراسان و با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به هنر عکاسی در مجموعه چارسوق هنر افتتاح شد.

علاقه مندان می توانند تا 23 آبان ماه هر روز از ساعت 17 الی 20 از این نمایشگاه در سالن استاد ترمه چی مجموعه چارسوق هنر واقع در بوستان کوهسنگی مشهد دیدن نمایند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *