صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / مشهد تریبون برگزار کرد/ نشست مشهد، شهری بدون کاغذ با حضور مسئولین از استانداری، شهرداری و شورای شهرستان
طراحی سایت در مشهد

مشهد تریبون برگزار کرد/ نشست مشهد، شهری بدون کاغذ با حضور مسئولین از استانداری، شهرداری و شورای شهرستان

گروه مدیریت شهری: در حاشیه برگزاری اولین نمایشگاه رسانه های دیجیتال مشهد، وسایت مشهد تریبون با همکاری شورای شهرسان مشهد و  دبیر اولین نمایشگاه رسانه های دیجیتال به مناسبت 1 سالگی خود، نشستی را با عنوان ” مشهد، شهری بدون کاغذ” را برگزار کرد.

دستگاه های استان مکلف به تعاملات بدون کاغذ هستند

در این  برنامه  سید حمید رضا روح بخش،معاون مدیر کل فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی گفت:دفتر فناوری اطلاعات،ارتباطات وامنیت شبکه استانداری موضوعات تحقق دولت  الکترونیکی در استان را براساس نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی کشور و سیاست گذاری انجام شده در کمیسیون فناوری اطلاعات استان پیگیری می کند

معاون مدیر کل اطلاعات و فناوری استانداری خراسان رضوی افزود: از سال ۸۶ تا کنون حدود ۱۵ میلیارد بودجه برای انجام پروژه های فناوری اطلاعات بین دستگاه های اجرایی استان توزیع شده و ۴۰۹ پروژه تعریف شده است که با اقدامات خوب انجام شده خراسان رضوی جزء استان های پیشرو در فناوری اطلاعات کشور است.

وی تصریح کرد: برای حذف کاغذ می بایست ضمن فرهنگ سازی مردمی، دستگاه های اجرایی استان علاوه بر اطلاع رسانی الکترونیکی ،کلیه خدمات خود را به صورت الکترونیکی به مردم وبنگاه های اقتصادی ارائه نمایند. هرچند بسیاری از دستگاه های اجرایی استان با استقرار سامانه اتوماسیون اداری گردش فیزیک کاغذ را به صورت درون بخشی حذف کرده اند ولی درحال حاضر غالبا فرایندهای بین سازمانی ادارات و اخذ استعلامات به صورت سنتی انجام می شود که خود، استفاده از اسناد کاغذی در نهادها ، ترافیک شهری و صرف وقت از مردم عزیزمان را در بر دارد. خوشبختانه در حال حاضر شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان یکی از دستگاه های پیشرو در ارائه سرویسهای شهری به مردم ،اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اند و اگر این روند پیش برود، شاهد شهری بدون کاغذ خواهیم بود.

 وی ادامه داد: با ابلاغ  آیین نامه توسعه خدمات الکترونیکی مصوب شورای عالی اداری کشور توسط رئیس جمهور محترم ، دستگاه های اجرایی استان مکلف به تعاملات بدون کاغذ و الکترونیکی کردن خدمات درون سازمانی و بین دستگاهی می باشند . وی افزود: البته همیشه تغییر با مقاومت همراه بوده است و بعضا کارمندان ابتدا در مقابل ورود تکنولوژی وتغییر رویه های کاری مقاومت می کنند ،اما پس از مدتی از آن استفاده می کنند.

معاون مدیر کل فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به  زیرساخت های موجود و توسعه دفاتر پیشخوان دولت در شهرها و روستاها ،براساس این آیین نامه دستگاه های اجرایی مکلفند آن دسته از خدماتی که قابل واگذاری به دفاتر پیشخوان دولت شهری وروستایی می باشد را به این دفاتر واگذار کنند. تحقق شهری بدون کاغذ مستلزم فرهنگ سازی مناسب ،هوشمند سازی اداری وارائه کلیه سرویسهای الکترونیکی شامل آموزش الکترونیکی،تجارت الکترونیکی و… به مخاطبین است که خود نیازمند توجه جدی و سرمایه گذاری بیشتری است . اگر این مهم محقق شود ضمن شفاف سازی بیشتر، مکاتبات کاغذی بین سازمانی حذف، ترافیک شهری کمتر و به طور کلی صرفه جویی خوبی صورت می گیرد.

وجود سالانه 80 هزار نامه در سیستم شهرداری

در این نشست جوادی مسئول سیاست گذاری حوزه فناوری اطلاعات شهرداری مشهد گفت: سالانه 80 هزار نامه در سیستم شهرداری وجود دارد و این موضوع جای فکر و بررسی دارد.

وی اظهار داشت: شهرداری مشهد دارای برنامه عملیاتی 4 ساله تا پایان سال 96 در محورهای 20 گانه با موضوع فناوری اطلاعات است که شهر هوشمند در این زمینه در دستور کار قرار دارد و 400 خدمت شهرداری مشهد به مردم از جمله خدمات روزانه دیجیتالی خواهد بود.

جوادی ادامه داد: با الکترونیک کردن سرویس ها خیلی از سفرهای زائد درون شهری حذف می شود و این موضوع به کاهش ترافیک کمک شایانی می کند و در حقیقت دیجیتالی شدن منجر به ارائه اطلاعات و پاسخگویی بهتر می شود.

وی تصریح کرد: ارتباط بین دستگاه ها از موضوعات جدی است که با داشتن شهری بدون کاغذ، تسهیل و تسریع در امور محقق خواهد شد.

وی با اشاره به سرشماری اخیر در ایران افزود: 815630 خانوده در ایران وجود دارند که اگر برای هرخانواده در هر دوره حدود 4 قبض صادر م شود کاغذ بالایی مصرف  خواد شد اما با استفاده از ابزارهای موجود می توان این قبض ها را به صورت الکترونکی پرداخت کرد و صرفه جویی زیادی در مصرف کاغذ داشته باشیم.

وی تصریح کرد: شهروندان مشهدی در پذیرش تکنولوژی آمادگی خوبی دارند و در کشور پیشتاز هستند که موضوع پیاده سازی من کارت یکی از نمونه هایی است که این  موضوع را نشان میدهد لذا اهتمام جدی مسئولان در این زمینه بیش از گذشته احساس می شود.

جوادی در پایان خاطر نشان کرد: اصلاح فرآینده ها و سرویس های اداری با حمایت استانداری و سایر دستگاه ها رقم می خورد.

مردم مشهد علاقه مند به خدمت گیری بدون کاغذ هستند

در ادامه عضو و سخنگوی شورای شهرستان مشهد گفت: با استفاده از ماده 76 قانون شوراها دستگاه ها مکلف به ارائه خدمات بدون کاغذ هستند.

 وی افزود: سالانه یک میلیون تن کاغذ در کشور مصرف می شود اما مشهد بدون کاغذ زمانی به حقیقت می پیوندد که مردم با مسئولین همراه شوند و با فناوری اطلاعات پیش بروند.

وی ضمن بیان اینکه مردم مشهد علاقه مند به خدمت گیری بدون کاغذ هستند، بیان داشت: همه کارمندان دستگاه ها باید به فناوری اطلاعات ایمان داشته باشند و این اطلاعات را یاد بگیرند و در جهت خدمت دهی از آنها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه وضعیت شهروندان در سند توسعه دولت الکترونیک مشخص شده است، اذعان داشت: در شهر مشهد سیاست های خوبی برای آموزش مفاد سند توسعه دولت الکترونیک نداریم.

وی ضمن تاکید بر این نکته که هر فرد باید از خود آغاز کند و دیگر از کاغذ استفاده نکند ادامه داد: پیامد مثبت استفاده نکردن از کاغذ این است که شهروندان مشهد شهروندانی هوشمند خواهند بود و ضمن کاهش هزینه ها رشد اقتصادی آسان تر می شود.

______________________

گفتنی است مشهد تریبون 4 آبان ماه امسال 1 ساله شد

______________________

خبر از فاطمه  حسن زاده – عکس: محمد مرزبان

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *