صفحه اصلی / عکس / روح الله علی آبادی:شب آنگاه زیبا است که نور را باور داشته باشیم
طراحی سایت در مشهد

روح الله علی آبادی:شب آنگاه زیبا است که نور را باور داشته باشیم

گالری مشهد تریبون: چشمان خود را باز کردیم و خود را در فضایی جان پذیر همراه با آرامشی عجین یافته از فضا و ریزش های باران های احساسی، خود را در یک دنیای دیگر یعنی دنیای شب همان دنیای آرامش و رهایی یافتیم.

دنیایی فارغ از هیاهوی روزانه؛ پنجره ای به سوی هستی آکنده از “بودن” و ” شدن” و تسلیم در برابر هنرمندی یگانه، هنرمند هستی آفرین.

پس از فرو نشاندن عطشی از پس غبار، سردرگمی های روزانه، چونان چشمه ای جاری شدیم به سمت آنچه به روح، آرامش و به جسم پویش می بخشد.

کندوکوب حاصل این گشودن چشمها در فضای شب است؛ کندن هیاهوها و دغدغه های امروز و فردا و تسلیم شدن برای “بودن” و “شدن” و جاری شدن چون چشمه و رها بودن در برابر او.

                         شب که عبرت را دلیل این شبستان یافتم،  هر قدر چشمم به خود وا شد چراغان یافتم

بیایید با هم به یک سفر برای عکاسی شب برویم. متاسفانه ما گاهی به خاطر زندگی در شهر، وجود نورها، دودها و آلودگی هوا از دیدن زیبایی آسمان شهر محروم شده ایم. لذت دیدن زیبایی یک آسمان تمیز، صاف و پرستاره ارزش همراه شدن در این سفر را دارد. اما حال اگر به یک چنین توفیقی نرسیدیم، می توانیم با حضور در نمایشگاه “عکاسی شب و ادیت عکس شب” شامل آثار سید علی درفشون و رو ح الله علی آبادی در نگارخانه سلطانعلی مشهدی نتایج سفرهایی از جنس آنچه بیان شد را ببینیم و از آنها لذت ببریم.

شب که حیرت با خیالت طرح قیل و قال ریخت، همچو شمع از پیکرم، یکسر زبان لال ریخت

 بله اینجا نمایشگاهی است که بر روی دیوارهای آن فقط عکس های سیاه و سفیید می بینیم. این نوع تصاویر صرف نظر از سوژه و مضمون، طرحی است که از رنگ های سیاه، خاکستری و سفید از دیدگاه زیبایی شناسی می توان از حیث توازن و کمپوزیسیون مورد ارزیابی قرار گیرد و احیانا به عنوان آمیزه ای مجرد از رنگ های سیاه و سفید مورد پذیرش باشد.

گاهی عکاسی در شب دلهره آور به نظر می رسد، اما پس از رفتن به این نمایشگاه و هم سخن شدن با روح الله علی ابادی به نظر چیز دیگری خواهد آمد.

وی  ضمن تایید این نکات در خصوص تصاویر سیاه و سفید و عکاسی شب، نکاتی ارزشمند را با ما در میان می گذارد.

برای خبرنگاری همچون من که پا به نگارخانه های زیادی گذاشته و با انواع موضوعات تکراری مواجه شده است، نمایشگاهی با موضوع عکاسی شب می تواند آنقدر جالب باشد که برای مصاحبه پا پیش بگذارم. علی آبادی به مدت 8 سال است که به صورت حرفه ای عکاسی می کند و قالبا شب را برای عکاسی انتخاب می نماید.

علی آبادی معتقد است که در مشهد عکاسان کمی هستند که با موضوع شب کار می کنند و آنها نیز قالبا عکاسان علم نجوم هستند. به گفته این عکاس، شب فضای خاص خود را دارد و باید برای عکاسی در این فضا به شب علاقه ویژه ای وجود داشته باشد.

او همچنین می گوید: عکاسی شب نسبت به سایر رشته های عکاسی حس خاصی دارد، شما در مستند اجتماعی در یک صدم ثانیه عکس ثبت می کنید اما در عکاسی شب 900 ثانیه نور داریم و مانند دوربین های آنالوگ  دقایقی را منتظر می شویم تا تصویر ثبت شده را ببنیم و این انتظار برای ما شیرین است.

در این نمایشگاه شاهد موضوعات فسلفی و نگاهی انسانی در آثار هستیم که گاها با نور ماه و ستاره ها مفهوم منتقل شده است.

نکته قابل توجه دیگر در این نمایشگاه بیان تصاویری انتزاعی با اشعار بیدل دهلوی است که شاعری است برای تداعی تصویر در اذهان و ارتباط تصویری از طریق متن که وی به این واسطه شناخت بیشتری پیدا می کند..

اما جمله آخر از زبان روح الله علی آبادی: شب آنگاه زیبا است که نور را باور داشته باشیم.

زمان نمایشگاه: 7 تا 11 مهرماه 1393 – 9 الی 13 – 17 الی 20

مکان نمایشگاه: نگارخانه سلطانعلی مشهدی واقع در ضلع غربی بوستان کوهسنگی مشهد

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *