صفحه اصلی / فرهنگی / بازنشر/ پرنیان جایی برای حرف زدن
طراحی سایت در مشهد

بازنشر/ پرنیان جایی برای حرف زدن

گروه فرهنگی: ده سالی می شود که موسسه پرنیان با مدیریت خانم دکتر میرزاوزیری در شهر مشهد به فعالیت فرهنگی می پردازد. فعالیت های متنوعی که  توانسته جوان های زیادی را گرد هم جمع کند. مسئول این موسسه خانم دکتر میرزاوزیری در رشته ادبیات تحصیل کرده و مطالعات زیادی هم در خصوص عرفان داشته اند. ایشان به علاوه مدیریت این موسسه، مدرس دانشگاه و مشاور مسائل درمانی نیز می باشند.

با توجه به این موضوع که فعالیت های فرهنگی این موسسه توانسته جوان های زیادی را در سطح شهر مشهد به خود جذب کند، به سراغ ایشان رفتیم تا در گفت و گویی دوستانه با ایشان، شما ساکنین شهر مشهد را بیش از پیش در جریان فعالیت های این موسسه قرار دهیم.

شما می توانید متن گفت و گوی ما با دکتر میرزا وزیری را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون : لطفا در خصوص موسسه و نوع انتخاب فعالیت ها کمی توضیح دهید.

موسسه پرنیان ابتدا از سازمان ملی جوانان مجوز داشت اما پس از مدتی مجوز خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفت.اما ما مانند یک موسسه فرهنگی فعالیت نمی کنیم و محدودیتی هم برای تنوع فعالیت ها خود نداریم.در واقع فعالیت های ما بسیار متنوع است و این تنوع به این دلیل است که قشر جوان ایده های متنوعی دارد و ما هم داریم با همین جوان ها کار می کنیم.

مشهد تریبون: به طور مشخص چه برنامه هایی در موسسه اجرا می کنید؟

پرنیان یک سری برنامه ثابت دارد. مثلا مثنوی خوانی یا نشست جوان داریم که کاملا رایگان است.یک سری گروه داریم مثل گروه نقد ادبی و فعلیت های خیرانه پرنیان هم توسط همین گروه ها ایجاد شده است.در واقعع اینجا همه فعالیت ها در دست بچه ها است. هیچ چیز نوشته شده ای از قبل وجود ندارد که مثلا بگوییم فلان گروه باید فلان کار را بکند. وسط هفته کلاس های مهارت های زندگی با رویکرد عرفانی و دوره های تخصصی تر مانند ارتباط موثر و خود آگاهی را برگزار می کنیم. شیوه های آرامش بخشی هم و حلقه دعا هم از سایر فعالیت های ما است. گاهی جشنواره غذا میگذاریم و در فعالیت هنری هم سابقه خوبی داریم. قبلا گروه تئاتر خیلی خوبی داشتیم.

مشهد تریبون : هزینه های فعالیت و اداره موسسه را از کجا می آورید؟

بنده از اول هم به دنبال انجام یک سری فعالیت های انتفاعی مثل تدریس و مشاوره بودم که درآمد آن را خرج پرنیان کنم تا این دغدغه خودم در خصوص جوانان را برطرف کنم.یعنی محیطی فراهم شود که جوان ها بتوانند ایده های خود را اینجا عملی کنند.تا کنون هم به سراغ مراکز دولتی برای کمک نرفته ام و این موسسه کاملا مستقل اداره می شود.

 مشهد تریبون: به نظر خودتون پس از ده سال فعالیت به هدف خود در پرنیان رسیده اید؟

بله، به نظرم همان ایده ایجاد ارتباط عاطفی محقق گردید و برکات زیادی هم به دنبال آن ایجاد شد. امروز هم ما با سایر موسسات فرهنگی واقع تفاوت داریم.

مشهد تریبون : شرایط ورود به پرنیان چیست و اصولا چه چیزی باعث جذب جوان ها به پرنیان شده است؟

پرنیان یک جایی است که مردم می توانند خیلی راحت بدون ترس از قضاوت دیگران، حرف خود را بزنند و هیچ شرط ورودی هم ندارد. من اصرار داشتم که یک بستر عاطفی فراهم بشود و بچه ها بتوانند با هم احساس راحتی کنند.  پس از یک سال از تاسیس پرنیان بچه ها تصمیم گرفتند به من “خاله” بگویند. تا کنون 12 یا 13 تا ازدواج پرنیانی داشتیم که من فکر می کنم وقتی فضا در اینجا عاطفی و سالم است می تواند ازدواج های خوبی صورت بگیرد. هرکسی وارد پرنیان می شد اول برایش چای می آوریم و بعد همه به او سلام می کنند و او را می پذیرند.شرایط پذیرش به همین راحتی است و جوانان می توانند با ورود به این موسسه در یک فضا باز به فعالیت بپردازند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *