صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نگاهی به نقش برجسته پل اندیشه با نقوش گیاهی
طراحی سایت در مشهد

نگاهی به نقش برجسته پل اندیشه با نقوش گیاهی

گروه مدیرت شهری: طراحی پل های ارتباطی شهری همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. این پل ها به غیر از کاربرد اصلی می توانند دارای ارزش غیری هم باشند و استمرار فضاها در بافت شهری را به شکلی همگون ایجاد نمایند.

در واقع پل ها می توانند به شکلی طراحی شوند که استمرار فضاهای شهری را با زیبایی توام کرده و این سازه های بزرگ را به یک اثری هنری تبدیل نمایند تا سیمای شهر هم آراسته شود.

حال اگر این اتفاق مبارک با نقش برجسته رخ دهد می تواند زیبایی دو چندانی به این آثار سنگین و خشن بدهد و باعث جلب توجهات گردد.

لادن اورنگی یکی از هنرمندانی است که به این مقوله توجه کافی داشته و در این زمینه کوشیده است. وی  کارشناس ارشد نقاشی و فارغ التحصیل دانشگاه هنر و معماری آزاد اسلامی تهران است. اورنگی که نقش برجسته پل اندیشه را اجرا کرده است، مدرس دانشگاه هنر نیشابور، آزاد مشهد، دانشگاه علمی کاربردی و فردوسی می باشد که از ۱۳۸۷ تا 1393 عضو پیوسته و فعال انجمن نقاشان ایران محسوب می شود. این هنرمند در یک اقدام هنری نقش برجسته ای فلزی بر دیواره پل اندیشه کار نموده  که نمای این پل را دگرگون کرده است.

در واقع نقش برجسته که همواره به عنوان یکی از زیباترین و کهن ترین جلوه های هنری شناخته می شود، می تواند در معماری شهری جنبه هنری خاصی به سازه ها و دیواره ها بدهد که البته در بیشتر اوقات این نقوش برجسته از طریق حجاری روی سنگ یا کنده کاری روی چوب و یا با استفاده از گل و خاک نقوش تمام برجسته (به شکل مجسمه) یا نقوش نیم برجسته ایجاد شده اما نقش برجسته فلزی که به خاطر شکل پذیری و مقاومت فلز از محبوبیت خوبی بین هنرمندان برخوردار است توانسته جای خود را باز کند و عامل خلق آثاری زیبا باشد.

نقش برجسته پل اندیشه بزرگراه امام علی (ع)  به متراژ 210 متر مربع برگرفته از نقوش گیاهی است که لادن ارونگی در باره این اثر می گوید: فلز استفاده شده برای این طرح برش سی ان سی خورده و با اسپیسر به فاصله 10 سانتی متری به پل وصل شده است.

اورنگی ادامه می دهد: هر اثری باید زیبایی یا جنبه کاربردی داشته باشد که اینجا پل نقش کاربردی دارد ولی برای زیباسازی پل ها اقدامات زیادی انجام می شود که از جمله انها می توان به نقاشی های دیواری با کاشی روی پل های شهر تهران  اشاره کرد که هزینه های بسیار بالایی را تحمیل می کنند اما مزیت زیباسازی پل اندیشه بزرگراه امام علی (ع) شهر مشهد به این است که با قیمتی بسیار نازل تر از نقش برجسته های پل های شهر تهران به نتیجه رسیده است.

این کارشناس ارشد نقاشی خاطر نشان می کند: تغییر روش در برش فلز به کاهش هزینه های این طرح کمک نمود و این کاهش هزینه ها با مشاوره با کارشناس نقاشی دیواری و نقوش برجسته خانه هنرمندان مشهد صورت گرفت.

وی ضمن بیان اینکه توانسته یک سطح خاکستری ساده را به طرحی هنری تبدیل کند، می افزاید:  لزومی ندارد که هر اثری حاوی یک پیام باشد و ایجاد زیبایی در معماری شهری می تواند به عنوان یک هدف مد نظر قرار گیرد.

این نقاش جوان ضمن بیان اینکه پیشنهاداتی از شهر کرج برای پیاده سازی طرح های مشابه داشته است، تصریح می کند: اگر پروژه نور پردازی این نقش برجسته نیز انجام بشود با ایجاد سایه های فلزی بر روی پل و وجود نور زیبایی این کار دو چندان خواهد شد.

برای دیدن تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک نمایید.

pol andishe

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *