صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / محله شهری یک سامانه اجتماعی است
طراحی سایت در مشهد

محله شهری یک سامانه اجتماعی است

گروه مدیریت شهری: عضو شورای مرکز رشد فن آوری های فرهنگی و زیارت در یکصد و نود و چهارمین نشست هم‌اندیشی این معاونت با عنوان «تدوین نقشه اجرایی ایجاد محله نمونه شهری» اظهار داشت: انگیزه اصلی پیشنهاد و اجرای این طرح تلاش برای انجام وظیفه همجواری با امام رضا(ع) است.

«حسین زمانی» گفت: در طول سال‌های بعد از انقلاب بسیاری از نخبگان این مطالبه را از مدیران شهری مشهد داشته‌اند که در طراز فرهنگ رضوی محله‌ای از مناطق شهری را ساماندهی کنند تا به عنوان الگو در معرض نگاه علاقه‌مندان قرار گیرد.

وی ادامه داد: هنر الگو‌سازی فرهنگی و اجتماعی این است که آثار دینداری در ابعاد مختلف را تجمیع می‌کند و فضای زندگی در زیر چتر قانون و فرهنگ دینی را ملموس‌تر می‌کند. از این منظر الگوسازی یکی از راهبردهای اصلی تمدن‌سازی و فرهنگ‌سازی دینی محسوب می شود.

زمانی با اشاره به هدف کلی این تحقیق افزود: طراحی و تدوین ملزومات نرم افزاری مورد نیاز برای ایجاد یک محله نمونه شهری از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

وی درباره ضرورت اجرای این طرح نیز اظهار داشت: تبلور انتظار عمومی از نظام اسلامی برای تحقق مدل عینی زندگی دینی، عمل به مقتضای تعالیم اسلامی در فرایند فرهنگ‌سازی و اثبات کارآمدی مدل‌سازی عملی در جهت معرفی دین و شکوفایی آثار دین‌داری از جمله ضرورات اجرای محله نمونه شهری است.

عضو شورای مرکز رشد فن‌آوری‌های فرهنگی و زیارت، بهره‌گیری خالصانه از منابع دین، استفاده هوشمند از تجربیات موفق کشورهای توسعه یافته در تولید فرایندها و سیستم‌های مدیریت زندگی و الهام گیری از فرایندها و سیستم‌های طبیعی در طراحی سیستم‌ها و فرایندهای مورد نیاز زندگی را از سیاست‌های حاکم بر تحقیق این نقشه اجرایی عنوان کرد.

زمانی با اشاره شاخص‌های مورد بررسی در ایجاد محله نمونه شهری گفت: خانواده در محله نمونه شهری، مسجد در محله نمونه شهری، مدرسه در محله نمونه شهری، نقش کسبه در هویت بخشی به محله نمونه شهری و محیط زندگی در محله نمونه شهری از جمله شاخص های مورد بررسی این طرح است.

به گفته وی، محله شهری یک سامانه اجتماعی است که دارای شناسنامه معین شهری و برخوردار از هویت فرهنگی و اجتماعی مشخص و روبه رشد است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *