صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بصیری پور مطرح کرد/وقت اعضای شوراي شهر مشهد بايد صرف برنامه‌هاي كلان شهری شود
طراحی سایت در مشهد

بصیری پور مطرح کرد/وقت اعضای شوراي شهر مشهد بايد صرف برنامه‌هاي كلان شهری شود

گروه مدیریت شهری: غلامرضا بصيري‌پور امروز 21 مرداد ماه در سي و دومين جلسه علني چهارمين دوره شوراي اسلامي شهر مشهد  كه در تالار شورا برگزار شد، ‌اظهار كرد: آيا اولويت در جلسات علني شوراي شهر اين است كه 180 دقيقه آن هم در يك جلسه در خصوص وام ازدواج و گرفتن زن دوم كاركنان شهرداري وقت صرف شود يا توسعه و تفكر 50 سال آينده اين شهر رقم بخورد.

وي ساماندهي معضل ترافيك، كمبود پاركينگ،‌آلودگي هوا، فضای سبز و … را از مشكلات مشهد دانست كه بايد اعضاي اين شوراي شهر براي حل آن‌ها تدبيري بيانديشند و خاطرنشان كرد: معتقدم وقت اعضای شوراي شهر بايد صرف برنامه‌هاي كلان شهري شود.

بصيري‌پور با اشاره به حضور سالانه 25 ميليون زائر در مشهد و اينكه اين رقم تا سال 1404 به 40 ميليون نفر افزايش مي‌يابد، تصریح کرد: اكنون مديران استاني و شهري با چه اولويت‌هايي روبه‌رو هستند؛ موضوع گردشگري خود مقوله طولاني است چه طرح‌ها و برنامه‌هايي براي پاسخگويي به اين نگرش و آمار و ارقام در اذهان مديران شهرداري و اعضاي شوراي شهر وجود دارد.

عضو شوراي شهر مشهد با اشاره به اينكه مشهد دومين كلانشهر كشور، دومين شهر مذهبي جهان و پايتخت معنوي ايران است عنوان كرد: مشهد در چشم‌انداز 20 ساله بايد شهري زنده، پايدار، سرسبز و به دور از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي، رواني و صوتي و با رويكرد فرهنگ رضوي و شهر زيارتي تعريف شود؛ سوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه نگاه مديران استاني، كشوري و شهري چگونه مي‌تواند به خوبي اين تاليف را در اين شهر، ساري و جاري كند؟

وي اضافه كرد: از آنجايي كه بسياري از مردم در نقاط مختلف نجات خود را در زندگي شهري و شهرنشيني مي‌دانند، افزايش جمعيت، آلودگي هوا، افزايش حمل و نقل‌، افزايش ميزان توليد زباله و … در شهرها از مسائلي است كه بايد مدنظر مديران قرار گيرد.

هر کس می‌خواهد رجل سیاسی شود، بحث حاشیه‌نشینی را مطرح می‌کند

بصيري‌پور به معضل حاشيه‌نشيني در شهر مشهد اشاره كرد و گفت: هر كس كه مي‌خواهد خودي نشان دهد و رجل سياسي شود، هر مديري، هر نماينده‌اي كه مي‌خواهد اسمش در روزنامه‌ها تيتر شود و درشت‌تر نوشته شود مساله حاشيه‌نشيني را مطرح مي‌كند.

اين عضو شوراي شهر مشهد با اشاره به اينكه رقم حاشيه‌نشيني در مشهد 400 هزار نفر بوده و اكنون حدود يك ميليون و 200 هزار نفر است، افزود: از اين آمار چه كساني، چقدر مقام گرفتند، چقدر نان خوردند و راي آوردند؛ به مجلس و به شورا رفتند؛ رقابت در اعداد جمعيت حاشيه‌نشيني شهر مقدس مشهد است.

وي يكي از معضلات حاشيه‌نشيني را بحث ساختار شهرسازي و به ويژه مسكن دانست و اظهار كرد: مشكل حاشيه‌نشيني در شهر مشهد صرفا با تشكيل كميسيون ويژه در اين زمينه حل نمي‌شود.

بصيري‌پور در خصوص تخلفات شهرسازي صورت گرفته در حاشيه شهر خاطرنشان كرد: دفاتر فني كذايي تقویت شده‌اند و در نتيجه پيمانكاران متخلف بسياری فعالیت می‌کنند كه به هيچ ضوابطي پايبند و راضي نيستند و تنها به دنبال حداكثر تخلف براي سودجويي هستند و متاسفانه به هر طريق ممكن اقدام به تخلف مي‌كنند؛ تاكي و كجا شهر بايد چنين حركت كند در روز و هفته چند پرونده تخلف بايد به كميسيون ماده 100 برود.

عضو شوراي شهر مشهد با بيان اينكه تمام اعضاي شوراي شهر سوار يك كشتي هستيم و همه با رويكرد فعال و مثبت مشغول به كار هستيم، اظهار كرد: بدانيم تلاش چهار ساله سريعا تمام مي‌شود و پس از چهار سال بايد به مردم در ازاي انتخاب اعضاء كارنامه‌اي را ارائه داد.

وي با طرح این سوال که شوراي چهارم در پايان  چه كارنامه‌اي مي‌خواهد به مردم ارائه كند؟ افزود: آيا پاسخ اين است كه ما كميسيون حاشيه شهر تشكيل داديم؛ هر روز حرف‌هايي زديم و برخي اعضاء براي جا انداختن حرف خود، به ديگران و گذشتگان ناسزا گفتيم و توهين كرديم؛ آيا به شهرداري دستور داديم خيابان‌ها را آسفالت كنند و زباله‌هاي مردم را جمع كند و درختان را آب بدهند؟ در اين صورت پاسخ مردم اين خواهد بود تمام شهرداران و شهرداري‌هاي قبلي نيز چنين اقدامي انجام دادند و وظيفه خود را انجام دادند.

بدانيد آيندگان قضاوت خواهند كرد همانگونه كه ما نسبت به گذشتگان قضاوت مي‌كنيم

بصيري‌پور ادامه داد: بدانيد آيندگان قضاوت خواهند كرد همانگونه كه ما نسبت به گذشتگان قضاوت مي‌كنيم.

اين عضو شوراي شهر مشهد جنايات رژيم صهيونيستي در نوار غزه را محكوم كرد و افزود: سكوت مرگبار جوامع و سازمان‌هاي بين‌المللي به اصلاح طرفدار حقوق بشر و سران بي‌غيرت و مزدور برخي از كشورهاي عربي وغربي نشان از بي‌عدالتي محض حاكم در جهان از سوي استكبار پليد جهاني است.

در جلسه علني امروز شوراي شهرلايحه شهرداري مشهد در زمينه اصلاح عوارض پذيره تجاري و تعيين تعرفه افزايش ارتفاع مازاد بررسي و به تصويب اعضاي شوراي شهر رسيد.

متن نطق از سرویس اجتماعی ایسنا خراسان رضوی

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *