صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / نشست جذاب شهر هوشمند به میزبانی مشهد تریبون برگزار شد/تکلیف مشهد با شهر هوشمند مشخص نیست!
طراحی سایت در مشهد

نشست جذاب شهر هوشمند به میزبانی مشهد تریبون برگزار شد/تکلیف مشهد با شهر هوشمند مشخص نیست!

گروه مدیریت شهری: نشست تخصصی ” شهر هوشمند در شهر مذهبی ” با حضور حسن پژمان عضو شورای شهر مشهد، عباسعلی بادیانی عضو شورای شهرستان مشهد، مهدی اردکانی معاون شهر هوشمند سازمان فاوا مشهد، محمد رضا جلوه فعال سایبری و حسن غیبی خبرنگار حوزه فناوری اطلاعات به میزبانی مشهد تریبون برگزار شد.

لزوم فرهنگ سازی از طریق فناوری اطلاعات

در این نشست حسن پژمان گفت: باید ابعاد کاری شهر هوشمند را بسنجیم تا کاربرد آن در زمینه های فرهنگی از جمله استفاده برای قرآن مشخص شود.

وی ادامه داد: در نگاه اول قرآن یک هدف است اما فناوری اطلاعات به عنوان یک وسیله می تواند در جهت فرهنگ سازی و مذهب شهری مانند مشهد مورد استفاده قرار گیرد.

3

این عضو شورای شهر مشهد اذعان داشت: از طریق اینترنت می توانیم تفاسیر مختلف قرآنی را در زمان کم و به راحتی پیدا کنیم پس فرهنگ سازی از طریق فناوری اطلاعات یکی از موضوعاتی است که باید دنبال نماییم.

مردم هوشمند شهر هوشمند را می سازند

در ادامه مهدی اردکانی معاون شهر هوشمند سازمان فاوا گفت : شهر هوشمند دارای مبانی است که باید از ابتدا روی آن کار شود.

وی ادامه داد: ذهنیت قالب جامعه شهر هوشمند را معادل یا نسخه جدید شهر الکترونیک می دانند اما  شهر هوشمند در ادامه شهر الکترونیک نیست.

اردکانی خاطر نشان کرد: اگر تاریخچه ایجاد نظریه شهر هوشمند را بررسی کنیم متوجه می شویم که این تئوری موازی شهر الکترونیک مطرح شده  اما به واسطه زیر ساخت ها و مسائل دیگر مسئله شهر الکترونیک به عنوان بحث اصلی قرار گرفت و شهر هوشمند کنار زده شد.

این مقام مسئول سازمان فاوا بیان کرد: از سال 2004 به بعد موضوع شهر هوشمند با جدیت مطرح شد اما می توان شهر هوشمند را اعم از شهر الکترونیک فرض کرد زیرا سیستم های خدماتی شهر الکترونیک از سوی حاکمیت تعریف می شود و نگاه از بالا به پایین است این در حالی است که در شهر هوشمند نگاه از پایین به بالا است و خود مردم مشخص می کنند که چه نیازهایی دارند.

4

اردکانی ضمن بیان اینکه در واقع مردم هوشمند شاخصه اصلی شهر هوشمند هستند و مردم هوشمند شهر هوشمند را می سازند، افزود: با توجه به بافت مذهبی فرهنگی شهر مشهد می توان خیلی پررنگ تر به موضوع شهر هوشمند نگاه کنیم و در بحث زندگی اسلامی شهر هوشمند را دخیل نماییم.

معاون شهر هوشمند سازمان فاوا خاطر نشان کرد: مردم هوشمند فاکتور اصلی شهر هوشمند هستند و این مردم هوشمند یک فرهنگی خاص خود را دارند، مثلا شهر وین که چند سال پیش شهر هوشمند شده بود فاکتور بحث انتخاب مردم برای استفاده از حمل و نقل عمومی به خصوص حمل و نقل سبز بود که مردم واقعا از این سیستم استفاده کرده بودند و فقط نگاه از بالا به پایین نبود.

اگر سازمان فاوا مشهد اراده کند می تواند شبکه ملی شهری را ایحاد نماید

در ادامه این نشست عباسعلی بادیانی عضو شورای شهرستان مشهد گفت:فناوری اطلاعات یکی از نعمات خداوند است که امروزه باید از آن نهایت استفاده را ببریم و با استفاده از آن  فرهنگ و انقلاب خود را صادر نماییم.

وی ادامه داد: داشتن شهر هوشمند بدون در نظر گرفتن مذهب شدنی نیست لذا باید شهر هوشمند داشته باشیم تا با استفاده از آن فرهنگ و مذهب خود را رواج دهیم و از شهر هوشمند در راستای خدمت دهی مذهبی استفاده نماییم.

سخنگوی شورای شهرستان مشهد اذعان داشت:سازمان فاوا در شهر مشهد زحمات زیادی کشیده اما اطلاع رسانی فعالیت های این سازمان ضعیف بوده است.

بادیانی تصریح کرد: نباید شهر مشهد برای شهر هوشمندوقت و هزینه صرف کند و پس از برگزاری السیت و ایجاد تئوری ها، شهری مثل تهران رصد خانه مانیتورینگ تهران را ایجاد نماید یا در نمایشگاه تهران کلی فعالیت های نرم افزاری انجام دهند یعنی  زحمت ها را مشهد می کشد اما دیگران از آن استفاده می کنند و در نهایت هم نمی گویند اینها حاصل زحمات شهر مشهد است.

وی افزود: چند سال پیش بود که سازمان فاوا شهرداری تهران عمده اسناد نرم افزاری خود را از مشهد گرفت و از آنها استفاده کرد.

1

بادیانی خاطر نشان کرد: موفقیت زمانی حاصل می شود که از شهر هوشمند به عنوان یک روش خدمت مستقیم به مردم استفاده کنیم و خدمات را از درون اتاق مدیران به میان مردم بیاوریم لذا اگر معتقدیم نگاه شهر هوشمند از پایین به بالا است باید برای خدمت دهی بسترها را فراهم کنیم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهرستان مشهد ضمن بیان اینکه باید برند شهر هوشمند برای مشهد حفظ شود، افزود : یکی از چالش های برنامه پنج توسعه شبکه ملی اطلاعات یا اینترانت داخلی است که محقق نشده است اما مطمئنا اگر سازمان فاوا مشهد اراده کند می تواند  شبکه ملی شهری را ایحاد نماید و مطمئنا شورای شهر هم حمایت خواهد کرد.

مشهد زمانی هوشمند می شود که شهردار هوشمند داشته باشد

در ادامه محمد رضا جلوه گفت : انتظار این است که عباراتی همچون شهر الکترونیک و شهر هوشمند از کاربرد تبلیفاتی خارج بشوند و افراد برای رای آوردن از این واژه استفاده نکنند.

وی ادامه داد: ابتدا باید تکلیف سازمان فاوا مشخص شود، فاوا باید به این پرسش پاسخ دهد که شهرداری را الکترونیکی می کند یا شهر را ؟ اگر این سازمان قصد دارد شهر را الکترونیکی کند، مشهد هوشمند طبق تعریف جهانی دارای 6 محور است و باید بر اساس محورهای جهانی پارامترهای مختلفی از جمله مردم هوشمند، اقتصاد هوشمند، حکمرانی هوشمند و محیط زیست هوشمند داشته باشیم.

جلوه اذعان داشت: اگر اهمیت شهر هوشمند جا بیفتد شورای شهر پیوست شهر هوشمند را هم مانند پیوست فرهنگی به پروژه ها اضافه می کند زیرا این مقوله در دنیا پیاده می شود به طور مثال امروز در جهان هتل ها برای گرفتن ستاره باید هوشمند باشند.

8

این فعال سایبری افزود: شهر هوشمند شهردار هوشمند، شورای شهر هوشمند و مردم هوشمند می خواهد می خواهد اما متاسفانه تاکنون در تعریف شهر هوشمند مشکلات داشته ایم این در حالی است که هنوز از شهر الکترونیک به اندازه کافی بهره نبردیم که امروز به سمت شهر هوشمند می رویم.

جلوه تصریح کرد: امروز تحقق شهر هوشمند بر اساس 6 محور باید هم راستا و متوازن پیش برود، وقتی مردم ما هنوز به طور کامل نمی توانند شهر الکترونیک را درک کنند تحقق شهر هوشمند با وجود خلا سواد فناورانه امری مشکل است.

این پژوهشگر حوزه فناوری و اطلاعات خاطر نشان کرد: اگر پهنای باند اینترنت را گسترش را بدهیم و اینترنت را به صورت ارزان و با سرعت بالا در اختیار مردم قرار دهیم دست رسی به اطلاعات بیشتر می شود و در این شرایط تحقق اقتصاد هوشمند ممکن خواهد بود.

جلوه افزود: مشهد زمانی هوشمند می شود که شهردار هوشمند داشته باشد و شهردار هوشمند کسی است که  متولی پیاده سازی شهر هوشمند در مشهد باشد.

طرح پیوست فناوری اطلاعات  برای پروژه های شهری را ارئه می دهیم

پس از این سخنان، حسن پژمان عضو شورای شهر مشهد اظهار داشت: از انتقاداتی که در نشست مطرح می شود بسیار خوشحالم زیرا تا زمانی که انتقاد نباشد مشکلات کار مشخص نمی شود اما اینجا بگویم که ما ابتدا جوانب یک کار را کاملا می سنجیم و بعد آن را رسانه ای می کنیم.

10

وی ادامه داد: به دلیل سخنان مطرح شده  اعلام می کنم که ما به دنبال پیوست فناوری اطلاعات برای پروژه های شهرداری هستیم اما از لحاظ اجرایی فناوری اطلاعات نوپا است و باید از بحث های شعاری دوری کنیم و در زمان مناسبی این طرح را پیاده نماییم.

پژمان خاطر نشان کرد: در کوتاه ترین زمان ممکن  طرح پیوست فناوری اطلاعات را برای پروژه های شهری را ارئه می دهیم.

تکلیف مشهد با شهر هوشمند مشخص نیست

در ادامه مهدی غیبی خبرنگار حوزه فناوری اطلاعات گفت: تکلیف مشهد همان طور که با شهر الکترونیک مشخص نیست با شهر هوشمند هم مشخص نیست.

وی ضمن طرح این پرسش که آیا سازمان فاوا متولی پیاده سازی شهر هوشمند است، ادامه داد: باید بررسی کنیم تا ببنیم سازمان فاوا چگونه سازمانی است، این سازمان قرار است سازنده باشد یا به صورت فراخوان و مدیریت پیمان عمل خواهد کرد.

5

غیبی افزود: بر فرض که سازمان فاوا متولی شهر هوشمند باشد، باید به این پرسش پاسخ داد که سهم بقیه سازمان ها کجاست؟ سهم میان بخشی استانداری، فرمانداری و سایر دستگاه ها در تحقق شهر هوشمند باید مشخص شود.

این خبرنگار حوزه فناوری اطلاعات پرسش دیگری را به این شکل مطرح کرد: آیا مانیفستی برای تحقق این امر وجود دارد که هر سازمان نقش خود را به صورت ریالی و معنوی بداند.

سند شهر الکترونیک به عنوان شهر هوشمند تغیر پیدا می کند

پس از غیبی مهدی اردکانی معاون شهر هوشمند سازمان فاوا اظهار داشت: اساسا جامعیت یکی از اصول شهر هوشمند است و یکپارچگی و انسجام برای تحقق شهر هوشمند حرف اول را می زند.

وی ادامه داد: اگر موضوع ورود حاکمیت وجود نداشته باشد سازمان فاوا حتی رسالت خود را هم نمی تواند انجام دهد، حتی اگر مشکلات اعتباری فاوا حل شود و نگاه ضعیف مدیران شهری به فناوری اطلاعات تقویت شود فاوا تنها یک بخش از کار را می تواند مدیریت کند اما بقیه مباحث شهر هوشمند بر اساس نظریه تجاری آی بی ان نیاز به جامعیت دارد  و این انسجام از کانال سازمان فاوا صورت نمی گیرد و ورود نهادی لازم است که از این سازمان دو یا سه سطح بالاتر باشد.

6

اردکانی بیان کرد: استانداری به تازگی به این فکر افتاده است که  سند جامع شهر الکترونیک را پیگیری نماید و با پافشاری فاوا سند شهر الکترونیک به عنوان شهر هوشمند تغیر پیدا می کند تا یک سندی دست و پا شکسته تهیه شود و این اتفاق خواهد افتاد و پس از تهیه این سند می توان در خصوص آن اظهار نظر کرد، آن زمان حداقل تیتروار همه متوجه می شوند سهم سامان فاوا و سایر سازمان ها چقدر است.

تحقق شهر هوشمند با اجبار مدیران اتفاق می افتد

در ادامه غیبی اذعان داشت :حضور استانداری به عنوان یک نهاد بالادستی برای تحقق شهر هوشمند بسیار ضروری است زیرا در این حالت سهم هر سازمان مشخص می شود و با حمایت های استانداری این امر تحقق پیدا می کند.

غیبی افزود: چندی پیش رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور به منطقه ثامن مشهد آمد و آن بخش را به عنوان پایلوت قرار داد اما یک کار بخشی این تیپی به درد مشهد نمی خورد، در خصوص پهنای باند هم بگویم مشکل اینجاست که اگر پهنای باند کافی هم داشته باشی باید ابتدا نرم افزار و محتوا لازم را داشته باشیم.

این خبرنگار حوزه فناوری اطلاعات خطاب به پژمان گفت : فناوری نوپا نیست و تحقق شهر هوشمند با اجبار مدیران اتفاق می افتد که این اقدامات برای مسئولین ترس دارد اما تا زمانی که اعلام شد باید بلیت الکترونیکی داشته باشیم کار پیش نرفت لذا به دلیل تفکر سنتی مردم مسئولین باید اجبار را در دستور کار قرار دهند.

باید به دنبال شهرستان هوشمند باشیم

در ادامه بحث بادیانی سخنگوی شورای شهرستان مشهد گفت: اینجا جمع نشده ایم که مسئولین سازمان فاوا یا افراد دیگری را محکوم کنیم، ما هیچ وقت نمی توانیم خود را با یک اجتماع هماهنگ کنیم اما می توانیم تفکر خود را به آن اجتماع وارد نماییم.

وی ادامه داد : ابتدا باید به این موضوع برسیم که  شهر هوشمند چه قدر ضروری است و باید چگونه به آن دست یابیم اما هنوز مردم ما سواد لازم را برای استفاده از فناوری اطلاعات ندارند.

بادیانی تصریح کرد:در خراسان رضوی پنج میلیون و نهصد هزار نفر جمعیت داریم که  دو میلیون و سی صد هزار نفر کاربر اینترنت هستند و ضریب نفوذ اینترنت در استان 39.51 است.

وی افزود: پیوست شهر هوشمند خوب است اما بالاتر از آن پیوست پدافند غیر عامل است که  اگر فردا زلزله ای در مشهد بشود اتفاقات ناگواری می افتد.

9

بایدانی ضمن بیان اینکه ما اطراف شهر مشهد را فراموش کرده ایم، افزود:در سال 87 دولت یک پروژه میلیاردی به نام علم و فناوری رضوی را با شرکت نگین در مالزی طراحی کرد که به آن شرکت پول میلیاردی داد که آن پروژه موفق نشد اما دولت یک زمانی می خواست از شهرستان مشهد شروع کند و ابتدا دور شهر مشهد را به نقطه مطلوب برساند لذا ما باید به دنبال شهرستان هوشمند باشیم یعنی مولفه های 6 گانه مانند محیط زیست در بینالود را در اطراف مشهد پیگری نماییم.

بادیانی ادامه داد: استانداری نباید متولی شهر هوشمند بشود زیرا استاندای حق ندارد برای مدیریت شهری تصمیم بگیرد ضمن اینکه  من اعتقاد ندارم استانداری متولی بشود زرا  استانداری با سیاست های دولت عمل می کند و حق ندارد برای شهرداری تصمیم بگیرد زیرا متولی شهر هوشمند شهرداری است.

بادیانی ضمن بیان اینکه واژه شهردار هوشمند کلیشه ای است خاطر نشان کرد: برخی می گویند سازمان فاوا مشهد پول ندارد من میخواهم بپرسم که تا چه حد از داشته های خود استفاده کرده ایم.

سخنگوی شورای شهرستان مشهد اظهار داشت: ما از من میل موجود در سازمان فاوا بهره بردیم  و سامانه ملاقات مجازی مردم و مسئولین را راه اندازی کردیم همچنین سامانه نظارت مردمی شورای شهرستان مشهد را راه انداختیم تا مرد شکایات خود را از ادارات و مسئولین به ما اعلام کنند.

شهر هوشمند عامل اجرا می خواهد

در ادامه محمد رضا جلوه گفت: شهردار هوشمند عبارتی کلیشه ای نیست زیرا شهر هوشمند عامل اجرا می خواهد و متولی آن باید هوشمند باشد.

وی ادامه داد: زندگی هوشمند با متولی هوشمند در مدیریت شهری محقق می شود زیرا شهردار باید مانند محمد پژمان به این نتیجه برسد و بگوید فقط و فقط من کارت.

11

این فعال حوزه سایبری افزود:مشهد را باید شهرستان مشهد و استان ببنیم و به روستاها توجه نماییم زیرا اگر به روستاها پهنای باند بدهیم اقتصاد روستا می تواند آباد شود و حتی مشکلات حاشیه نشینی تا بخشی حل می شود زیرا افراد روستایی می توانند با اینترنت برای خود کارآفرینی و جذب بازار داشته باشند.

از رسانه ها می خواهیم به موضوع شهر هوشمند بپردارند

در پایان این نشست حسن پژمان عضو شورای شهر مشهد گفت: ما در گذشته در شورای شهر کمیسیون برنامه و بودجه داشتیم اما در حال حاضر کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات داریم که برای اولین بار محقق شده است.

پژمان تصریح کرد: در شورای شهر فناوری اطلاعات حضور نداشت اما در شورای چهارم این فناوری را وارد کردیم و اعضا از این فناوری جهت تسهیل در امور استفاده می کنند.

10

وی افزود:باید وضعیت شهر مشهد را نسبت به 10 شهر هوشمند دنیا بسنجیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش نماییم لذا از رسانه ها می خواهیم به موضوع شهر هوشمند بپردارند و از مسئولین از جمله بنده انتقاد کنند زیرا مسئولین ما عقب هستند و باید از آنها انتقاد شود تا حرکتی پویا را شاهد باشیم.

پژمان در پایان ضمن بیان اینکه به زودی بودجه شهر هوشمند تحقق پیدا می کند، بیان کرد: هنوز هم اعتقاد دارم که فناوری اطلاعات در کشور ما نوپا است و برای رسیدن به نقطه آرمانی باید با بررسی همه جوانب پیش برویم.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. نشست جالبی بود و مباحث خوبی در مورد شهر هوشمند مطرح شد.
    با گذشت قریب به ده سال از پایلوت شدن مشهد برای شهر الکترونیک، به نظر می‌رسد هنوز متولیان امور در تعاریف اولیه شهر الکترونیک و شهر هوشمند مانده‌اند.
    همانطور که در متن هم اشاره شد، به نظر می‌رسد چیزی که در مشهد اتفاق افتاده، “شهرداری هوشمند” است، نه “شهر هوشمند”. یعنی برخی فرایندهای اداری دردون‌سازمانی در شهرداری، مبتنی بر ساز و کارهای آی‌تی و شبکه شده‌اند.
    البته در این میان، پروژه “من کارت” یکی از مواردی است که نسبتا خوب اجرا شده. البته هنوز جای کامل شدن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *