صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / حجت الاسلام میرزایی نیا:یکی از دلایل اصلی دوری جامعه از قرآن عدم وجود ترجمه بلیغ است
طراحی سایت در مشهد

حجت الاسلام میرزایی نیا:یکی از دلایل اصلی دوری جامعه از قرآن عدم وجود ترجمه بلیغ است

گروه پوششی نمایشگاه قرآن و عترت- 68:حجت الاسلام محمد هادی میرزایی نیا از پژوهشگران قرآنی موسسه مطالعات راهبردی است که در گفت و گویی با مشهد تریبون شرکت کرد.

میرزایی به خبرنگار ما گفت : مدل آموزشی ما اسلامی و برگرفته از آیات و روایات است، به طور مثال کارگاه های آموزشی را با طرح سوال آغاز می کنیم که این امر برگرفته از حدیث امیر المومنین “حسن السوال نصف العلم” است.

وی ادامه داد :متاسفانه در جامعه ما هنوز قرآن را به طور شایسته درک نکردیم که بدانیم هر آیه قران مربوط به کدام بخش زندگی ما است و کجای زندگی ما را نشانه گرفته است.

این پژوهش گر قرآنی افزود: در مسیر حرکت انسان در شبکه هستی به آن نیروهای مختلفی وارد می شود و انسان باید این نیروها را تنظیم کند  و این قرآن است که به ما می گوید به هر نیرو تا چه حدی باید توجه شود تا به کمال برسیم.

میرزایی نیا اذعان داشت:اگر فردی با قرآن انس بگیرد دید آن به زندگی متفاوت می شود و این انس گیری باید در تلاوت، آموزش و تدبر و تعقل نسبت به قرآن باشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه جامعه ما از قرآن دور شده است و این امر دلایل مختلفی دارد که روزمرگی، شرایط نامناسب مکانی و زمانی برای قرائت و تدبر، عدم رعایت ادب برخورد با قرآن، عدم باور متمکن و یقینی نسبت به عظمت قرآن، عدم باور عشق به ولایت، عدم توجه به معانی و محتوای قرآنی، شتاب زدگی در خواندن، تفریط در تدبر، تدبر غیر روشمند، عدم اطلاع از ویژگی های خاص قرآن، نداشتن ترجمه بلیغ و عدم پاکی نفس از دلایلی هستند که باعث دوری قران از جامعه ما شده است.

وی عدم وجود ترجمه بلیغ  قرآن را یکی از دلایل اصلی دوری جامعه از قرآن دانست و افزود: یک ترجمه بلیغ قرآن می تواند در سه جلد منتشر شود تا مخاطب به سراغ کتب تفسیر پر حجم نرود.

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *