صفحه اصلی / اجتماعی / باید بی بی سی از این وضعیت گزارش تهیه کند تا مسئولین به خود بیایند!
طراحی سایت در مشهد

باید بی بی سی از این وضعیت گزارش تهیه کند تا مسئولین به خود بیایند!

گروه مدیریت شهری : روز پنجشنبه 12 تیرماه 1393  تیم خبری مشهد تریبون همراه  برخی از مدیران شهری و اهالی رسانه از منطقه نوده (خیابان نجف) مشهد بازدید به عمل آورد. 

در این بازدید با صحنه های مواجه شدیم که پیش از این هم در قالب گزارش هایی آنها را برای عموم مردم نمایش داده بودیم.

به طور مثال اوایل دی ماه 1392 بود که به همراه بچه های جمعیت امام علی (ع) سری به مناطق حاشیه شهر مشهد زدیم و در آن مناطق از کارتن خواب ها گزارش هایی تهیه کردیم. (تصاویری از پخش پتو و غذا ببن کارتن خواب های مشهد در شب یلدا)

اما دیروز به همراه چندی از اعضای شورای شهرستان و شهر مشهد و همچنین گروه مشاوران جوان به این منطقه رفتیم، شاهد هیچ گونه بهبودی در وضعیت این منطقه نبودیم و حتی اوضاع را بحرانی تر دیدیم. البته بازدیدهای قبلی ما مربوط به نیمه شب بود و آسیب های اجتماعی در آن ساعات بسیار بیشتر به چشم می خورد.

در محله نوده شاهد دو سرپناه یا خانه ای بودیم که در بازدید دی ماه 92 وجود نداشت. یک سرپناه سنگی خیل ناراحت کننده و سرپناهی که سقف آن  پارچه ای بود که از طرفی به  دیوار و از طرفی به یک سنگ متصل شده بود!

کاملا مشخص بود که وضعیت این منطقه بهبودی نیافته  و اوضاع  بدتر هم شده است. مسئولین هم ظاهرا خیلی به این منطقه کاری نداشتند که به جای بهبود وضعیت، شاهد این اوضاع بودیم.

بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی می گذرد و خیلی سخت است که ببینم در شهر مشهد امام رضا (ع) یک چنین سرپناه هایی وجود دارد و البته اینکه خیلی از کارتن خواب ها همین سرپناه را هم ندارند.

مسئولین که دیروز در این بازدید شرکت کرده بودند باز هم قول پیگیری دادند و حداقل اینکه امید را در دل اهالی منطقه زنده نگه داشتند. اهالی منطقه ای که دچار سه معضل اساسی فقر، اعتیاد و ناامنی هستند .

شاید بهترین جمله دیروز را برزو دبیریان عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد گفت. دبیریان معتقد بود که مسئولین به وظیفه خود عمل نکردند و تا زمانی هم که عمل نکنند وضعیت همین خواهد بود.

آنجا در وسط صحنه بودیم، خیلی از افرادی که فقط حاشیه نشینی را در خبرها خوانده بودند حال با تمام وجود آن را حس می کردند.پس از دیدن مشکلات بحث سر گرفت. فردی معتقد بود مراسمات فرهنگی شهرداری در اینجا برگزار شود تا با رفت و آمد های زیاد معتادین جمع شوند. فردی پاسخ داد  بر فرض که معتادین از اینجا جمع شدند خب به جای دیگری در همین نزدیکی ها می روند. مسئول دیگری وارد بحث شد. این مسئول معتقد بود که باید مکان هایی درست شود تا معتادین در آن مکان ها بدون ایجاد بدآموزی برای کودکان و به صورت بهداشتی  مصرف خود را داشته باشند و از وسط معابر عمومی جمع شوند. پیرزنی از ناامنی گلایه داشت و می گفت که معتادین شب ها حالت عادی ندارند و به درب خانه های مسکونی می زنند.

6

به هرحال آنچه که بود را همه دیدیم و بازدید به پایان رسید.اما یک جمله در این بازدید ذهنم را مشغول کرد و حقیقتا جمله تاثیر گزاری بود. پس از دیدن آن سرپناه ناراحت کننده، با یکی از دوستان رسانه ای قدم می زدیم که به من گفت : حتما بی بی سی باید از این وضعیت گزارش تهیه کند تا مسئولین به خود بیایند!

آری ظاهرا هرچه شهرآرا و سایت های خبری و سایر رسانه های شهر از این وضعیت گزارش تهیه کنند سودی ندارد و مسئولین  به فکر نمی افتند.

به هر حال مشهد تریبون  بر اساس وظیفه رسانه ای خود  وضعیت منطقه نوده را پیگیری می کند.

محمد جواد موسوی زاده

 

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. چاره ای نیست، باس به bbc خبر داد!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *