صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / مسگرانی: شورای حجم قانونی تحت نظر شورای فرهنگ عمومی تشکیل شود/ در حوزه المان های دینی یا کار انجام ندهند یا درست انجام دهند
طراحی سایت در مشهد

مسگرانی: شورای حجم قانونی تحت نظر شورای فرهنگ عمومی تشکیل شود/ در حوزه المان های دینی یا کار انجام ندهند یا درست انجام دهند

گروه فرهنگی: حسین مسگرانی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفت و گویی اختصاصی با مشهد تریبون در خصوص المان ها و آثار حجمی شهر مشهد به اظهار نظر پرداخت.

در همین زمینه مسگرانی به خبرنگار ما گفت : ما در کشور برای المان ها و آثار حجمی  یک مصوبه بیشتر نداریم که آن هم مصوبه شورای فرهنگ عومی است  که به استناد آن اجازه تشکیل یک شورای حجم قانونی با ترکیبی مشخص در مرکز کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به استناد این آیین نامه این شورا اجازه دارد تا در استان های توانمند تشکیل بشود، ما نیز سالها پیگیر این موضوع بودیم که  شورای حجم قانونی در شهر مشهد شکل بگیرد.

این مقام مسئول افزود: چندین سال قبل شورای شهر مشهد یک مصوبه در خصوص تشکیل شورای حجم شهرداری می گذراند که این عمل با توجه به اینکه برای این مقوله از قبل  قانون وجود داشته است، اجتهاد در مقابل نصّ محسوب می شود.

معاون فرهنگ و مطبوعاتی استان خراسان رضوی ضمن بیان اینکه شورای حجم فعلی قانونی نیست، بیان کرد: در چندین دوره به مدیران امورهنری شهرداری مشهد در این زمینه تذکر لازم را داده ایم که تاکنون نتیجه نداشته است.

مسگرانی اذعان داشت: در شورای حجمی که هادی مظفری مسئول سابق امور هنری شهرداری تشکیل داده بود ایرادات بزرگی مشاهده می شد، در این شورا افرادی بودند که هم در شورای حجم بودند و هم کار را اجرا می کردند و بنده تاکید کردم اگر فردی میخواهد کارها را تایید کند نباید خود مجری باشد و اگر می خواهد اجرا کند باید از این شورا بیرون بیاید و یا در شهر دیگری اجرا نماید.

مسگرانی ضمن تاکید بر این نکته که هیچگاه در جلسات شورای حجم شهرداری شرکت نکرده ام، افزود: گاها افراد بی اطلاعی از ارشاد دعوت می شدند که ما اعلام کردیم حضور این افراد در این جلسات غیر قانونی است.

وی تصریح کرد:  در زمان مدیریت هادی مظفری به مرور زمان کیفیت کارها بهتر شد اما در حال حاضر دومرتبه به نقطه صفر رسیده ایم و بعضا کارهای ابتدایی را می بینیم که در سطح شهر مشهد اجرا می شود.

مسگرانی تشکیل شورای حجم قانونی، ایجاد اتاق فکر برای شورای قانونی متشکل از مدیران صاحب نظر و شخصیت های فرهنگی و هنری و برگزاری همایشی با حضور عموم صاحب نظران و هنرمندان برای نقد عملکرد زیباسازی شهری را سه اقدام مناسب در مقطع کنونی دانست و ادامه داد: اگر این سه اقدام صورت بگیرد وضعیت المان ها و زیباسازی شهر مشهد به حد مطلوب می رسد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی خراسان رضوی ضمن انتقاد از وضعیت ساخت المان های مذهبی، اظهار کرد: شهرداری، المان ها و آثار حجمی که محتوای مذهبی و ارتباط با اهل بیت دارد را یا درست نکند و یا اگر درست می کند به نحو احسن این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد :اعتبارات شهرداری از ناحیه مردم است و در شرایط کنونی که بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی رو به رو هستند باید نهایت صرفه جویی در حوزه المان سازی و سایر بخش های شهرداری صورت بگیرد.

مسگرانی افزود : امور هنری و معاونت فرهنگی شهرداری مشهد باید بدانند که همه چیز را نمیدانند و در این حوزه در ابتدای کار هستند که لازم است از افراد با تجربه با کمال احترام استفاده نمایند، مدیران فعلی این بخش باید ایرادات کار خود را بگیرند و در حوزه المان های دینی یا کار انجام ندهند یا اگر میخواهند انجام دهند درست انجام دهند.

وی در پایان مجددا بر تشکیل شورای حجم تحت نظر شورای فرهنگ عمومی استان و در کنار آن تشکیل اتاق فکر برای شورا و همچنین برگزاری همایش هایی برای آسیب شناسی وضعیت فعلی تاکید کرد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *