صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / آیا زیردستان شهردار مشهد برای هزینه المان های موقت دهه مهدویت حجت شرعی داشتند؟
طراحی سایت در مشهد

آیا زیردستان شهردار مشهد برای هزینه المان های موقت دهه مهدویت حجت شرعی داشتند؟

گروه مدیریت شهری : دهه مهدویت مشهد و المان های بی کیفیتی که از لحاظ محتوایی و زیبایی مخاطب را اقناع نکرد. بر اساس شنیده های خبرنگار مشهد تریبون از یک منبع مطلع حدود 440 میلیون تومان هزینه المان های موقت دهه مهدویت شده که از بین 53 المان اکران شده 7 یا 8 المان از حجم های بازسازی شده دوره های قبلی هستند و بقیه از روی تعدادی طرح تکثیر شده اند که بیشتر آنها در قالب تایپ و گرافی یا حجم دادن به خط شکل گرفته اند.طرح هایی که همچنان نام طراحان آنها شفاف نشده است و در این زمینه لزوم شفاف سازی شدیدا احساس می شود که در جای خود اگر نیاز بود به آن می پردازیم.

در هفته گذشته رسانه های مختلفی به نوعی انتقاد خود را از المان های موقت دهه مهدویت نشان دادند. مشهد تریبون نیز سرمقاله خود را در 24 خرداد ماه به این موضوع اختصاص داد و در دو مصاحبه جداگانه با مجید فاطمی عضو شورای شهر مشهد و داوود ضیایی رئیس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی نظراتی را منتشر کرد که هر دو مصاحبه شونده به نوعی انتقاداتی را به المان های دهه مهدویت داشتند.

انتقادات به المان ها را می توانیم در چند بخش مطرح نماییم. اول آنکه بیشتر این المان ها از جذابیت لازم برای ارتباط گیری با مردم برخوردار نبودند. دوم اینکه محتوای بسیار سطحی در بیشتر حجم های ارائه شده مشاهده می شد و کمتر لایه زیرینی برای کشف و تفکر مخاطب وجود داشت و این درحالی است که مسئول فعلی امور هنری ادعا دارد که المان های دوره ایشان مردم را با سوال مواجه کرده و گفت و گوی مدیران شهری با مردم با سوال و تفکر آغاز می شود.

بخش دیگر فاجعه کنونی اینجاست که برخی از دست اندرکاران و افرادی که وظیفه نظارت و سیاست گذاری را دارند اعلام می کنند که در المان سازی مذهبی ضعیف هستیم. حال سوال مشهد تریبون این است که اگر در این حوزه ضعیف هستیم چرا می سازیم؟ آیا بهتر نیست به جای 53 اثر 10 اثر مناسب و فاخر تولید شود ؟ آیا بهتر نبود ما دانش و مهارت المان سازی مذهبی را کسب می کردیم و سپس از جیب بیت المال هزینه می کردیم و برای هر المان به طور میانگین 20 تا 25 میلیون تومان کنار می گذاشتیم؟

در واقع تجاوز، زياده روي و زياده خواهي از هر چيز مصداق اسراف است و می توان گفت در زمینه المان های دهه مهدویت نیز اسراف صورت گرفته است. آن هم با پول بیت المال که گناه آن بسیار بیشتر است. زیاده روی در هزینه بدون بازدهی مناسب از شاخصه های المان های این دوره بوده است که به عقیده ما امام زمان (عج) قطعا از چنین هزینه کردهایی آن هم به نام ایشان راضی نیستند.

اما این اقدام در شهرداری مشهد صورت گرفته است. صولت مرتضوی به عنوان شهردار مشهد همواره از حجت شرعی صحبت کرده  و در طرح استقبال از بهار امسال نیز عدم راه اندازی کارناوال گل را به دلیل هزینه های بالا و نداشتن حجت شرعی کنسل نمود. مرتضوی همچنین برخلاف سنوات گذشته به دو غول رسانه ای استان خراسان رضوی کمک های میلیاردی نکرده و باز هم می گوید که در این زمینه حجت شرعی ندارد. اما یک چنین المان هایی در شهر مشهد با هزینه های بالا ساخته می شود که کارشناسان از لحاظ فنی و زیبایی به آنها ایرادات جدی می گیرند و بسیاری از مذهبیون نیز بار محتوایی و معنایی را در این المان ها مورد انتقاد قرار می دهند. به طور کلی محتوا یا معنا در کنار فرم زیباشناختی به درستی آمیخته نمی شود ولی حدود 440 میلیون تومان فقط برای این بخش هزینه در نظر گرفته شده است.

آیا پرسنل و زیردستان صولت مرتضوی نیز برای خرج های میلیونی خود حجت شرعی دارند و این مقوله را در نظر می گیرند؟ در دوره شهردار جدید جلوی بسیاری از خرج های زیادی گرفته شده است اما همچنان می بینیم که در بعضی از بخش ها چنین مشکلاتی وجود دارد که دلیل آن کاملا  برای افرادی که در جریان قضایا هستند مشخص است.

ساخت المان برای دهه مهدویت  کار نیکویی است و موجب شادی امام  خواهد شد اما به شرطی که این المان ها نسبت به هزینه خود بازدهی داشته باشند و در جهت ایجاد یک جامعه مهدوی تاثیر لازم را بگذارند و اگر چنین المان هایی ساخته شود قطعا همگان حمایت می کنند.

اما چرا این مطلب را نوشتیم ؟

احساس کردیم برخی از افراد دچار ملاحظاتی شده اند. محکم سخن نمی گویند و حساسیت لازم را بر روی بیت المال از خود نشان نمی دهد. آری دیدن یک چنین روحیه ای در برخی از اعضای شورای چهارم و شهرداری که یک شورای ارزشی شهردار آن را مشخص کرده ما را نا امید می کند. بعد از دیدن یک چنین فضایی متوجه شدیم که برخی از آقایان را باید برای پاسخگویی در مقابل مردم قرار دهیم. ظاهرا برخی از افراد مسئول یادشان رفته که با پول مردم زندگی می کنند و امورات شخصی و کاری  خود را می گذارنند. ظاهرا از کرامات شیخ ما این است که  شیره در دهانش شیرینی کرده و شاهد اقدام های اصلاحی قاطعانه نیستیم.

بله؛ ظاهرا خیلی ها جملات رهبری نظام را فراموش کرده اند یا حداقل کمتر در اذهانشان این بیانات را مرور می کنند.

ایشان خطاب به مدیران می فرمایند :

پول ما، امكان ما، بيت‏ المال ما، قدرت امضاى ما، قدرت اشاره‏  ما، تصميم ما، اينها كه مال خودمان نيست، مال مردم است. معناى نظارت بر دستگاهها، استفاده‏  بهينه از اين پولى است كه در اختيارشان گذاشته‏ ايم.

ما انتظار داریم مسئولین شورای شهر و شهرداری مشهد نظارت بر بیت المال را بیش از گذشته جدی بگیرند و همچنین در خصوص المان های دهه مهدویت نظر صریح خود را اعلام نمایند و اگر آنها نیز با ما هم نظر هستند که اسراف و خرج های بدون بازده در این زمینه صورت گرفته و کیفیت لازم در آثار نبوده است، بر اساس آموزه های اسلام به خصوص تاکیدات نهج البلاغه و سخنان متنوع مقام معظم رهبری در این زمینه برخورد لازم را هرچه سریعتر با خاطیان انجام دهند و در غیر این صورت بدانند که خداوند قبل از مردم آنها را مورد بازخواست قرار خواهد داد و رسانه ها نیز وظیفه خود را فراموش نکرده اند.در پایان می گوییم که آقایان بدانند که نبود وقت کافی و ضعف در حوزه المان سازی دلیلی بر عدم استفاده بهینه از پول مردم نیست

با امید استفاده بهینه از پولی که مردم در اختیار مدیران قرار داده اندمحمد جواد موسوی زاده

 

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. از همه بدریخت تر این طاق نصرتها بود که خیلی هم دم دستی اماده شده بود. نزدیک خونه ما (فکوری نبش کوثر ) که طاق نصرت بر اثر باد افتاد و چند ساعتی بلوار رو بسته بود

    http://www.photo-host.org/images/2014/06/24/MjDaOYf.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *