صفحه اصلی / اجتماعی / بررسی سلامت اجتماعی شهروندان مشهدی/افراد متاهل از سلامت اجتماعی بالاتری برخوردارند
طراحی سایت در مشهد

بررسی سلامت اجتماعی شهروندان مشهدی/افراد متاهل از سلامت اجتماعی بالاتری برخوردارند

گروه اجتماعی: در یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه هم‌اندیشی دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تحقیق «سلامت اجتماعی شهروندان مشهدی» بررسی و ارائه شد.

«امید رضایی» کارشناس ارشد جامعه‌شناسی در این نشست هم‌اندیشی که صبح امروز در تالار شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد، به ارائه تحقیق خود با موضوع «سلامت اجتماعی شهروندان مشهدی» در این جلسه پرداخت.

وی با بیان اینکه سلامت فرد یکی از بنیان‌های یک جامعه متعادل است و بقای هر جامعه‌ای به افراد تشکیل دهنده آن بستگی دارد، گفت: سلامت به طور مستقیم بر کیفیت زندگی افراد تاثیرگذار است.

این کارشناس ارشد اجتماعی ادامه داد: سلامت اجتماعی از طریق تمرکز بر شهروندان در ارتباط با تعاملات میان فردی آنها و مشارکت اجتماعی بدست می‌آید.

رضایی با اشاره به اهمیت سلامت اجتماعی در شهر مشهد افزود: مشهد به  عنوان دومین کلانشهر مذهبی با جمعیت زیاد، ورود میلیون ها زائر  و وجود مناطق حاشیه شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی هدف از ارائه این سنجش را، بررسی میزان سلامت اجتماعی شهروندان، بررسی عوامل تاثیرگذار بر سلامت اجتماعی شهروندان و ارائه راهکارهایی جهت افزایش سلامت اجتماعی شهروندان عنوان کرد.

رضایی اظهار داشت: در این تحقیق از روش‌های پرسشنامه استفاده شده است و همچنین از  جامعه آماری، شهروندان بالای 18 سال شهر مشهد و حجم نمونه این تحقیق از 267 نفر و نمونه‌گیری از نوع احتمالی به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای استفاده شده است.

وی به ابعاد سلامت اجتماعی در این تحقیق که سهم‌داشت اجتماعی، انسجام اجتماعی، شکوفایی اجتماعی و پذیرش اجتماعی اشاره کرد و افزود: سهم‌داشت اجتماعی به معنای  ارزیابی فرد از اینکه آیا عضو ارزشمندی  است؟ انسجام اجتماعی به معنای در فرد از کیفیت جهان اجتماعی خود و شکوفایی اجتماعی به معنای ارزیابی فرد از خط سیر و پیشرفت جامعه  و پذیرش اجتماعی به معنای درک فرد از خصوصیات افراد جامعه است.

این کارشناس ارشد اجتماعی در خصوص نتایج این تحقیق گفت: در میان ابعاد پنج گانه سلامت اجتماعی سهم‌داشت دارای بیشترین نقش و پذیرش اجتماعی دارای کمترین نقش است و همچنین پایین بودن بعد شکوفایی این موضوع حاکی از آن است که پاسخگویان در این جامعه در رابطه با پیشرفت و توسعه این جامعه تردید دارند و نظر مثبتی ندارند.

وی با بیان اینکه در این تحقیق مشخص شده سلامت اجتماعی پاسخگویان بالاتر از حد متوسط است، افزود: شاخص ابعاد دینداری نشان می‌دهد بعد اعتقادی دارای بالاترین میانگین و بعد رفتاری دارای پایین‌ترین میانگین بوده، ضمن اینکه دینداری دارای تاثیر مثبت  بر سلامت اجتماعی است.

رضایی خاطرنشان کرد: احساس امنیت محیط شهری دارای بالاترین مقدار در بین پاسخگویان بوده در حالی که بعد امنیت اقتصادی دارای کمترین مقدار نسبت به سایر ابعاد است؛ همچنین احساس امنیت اجتماعی بالاتر، سلامت اجتماعی بیشتر را در پی دارد و شبکه اجتماعی گسترده باعث افزایش سلامت اجتماعی می‌شود.

وی در دیگر نتایج این تحقیق عنوان کرد: در بررسی اعتماد پاسخگویان، اعتماد این افراد نسبت به نزدیکان خود بیش از سایرین بوده و در نقطه مقابل آن پاسخگویان نسبت به افراد جامعه اعتماد ندارند؛ همچنین اعتماد اجتماعی دارای تاثیر مثبت بر سلامت اجتماعی است.

این کارشناس ارشد اجتماعی افزود: میانگین شاخص حمایت اجتماعی برابر با مقدار متوسط بوده و پاسخگویان در زمینه برخورداری از حمایت اجتماعی در نقطه متوسطی قرار دارند و در کنار آن حمایت اجتماعی تاثیر مثبتی بر سلامت اجتماعی دارد.

رضایی تصریح کرد: بین پایگاه اقتصادی- اجتماعی پاسخگویان و سلامت اجتماعی رابطه معنا‌داری وجود ندارد و نتایج تحقیق نشان داد بین جنسیت و سلامت اجتماعی هیچ رابطه‌ای نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  از دیگر نتایج بدست آمده از این تحقیق می‌توان به این مورد اشاره کرد که تحصیلات دارای تاثیر مثبت بر سلامت اجتماعی است و با افزایش سن، سلامت اجتماعی افراد نیز افزایش می‌یابد و در این میان افراد متاهل نسبت به مجردها از سلامت اجتماعی بالاتری برخوردار می‌باشند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *