صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / دیدنوشت و نقدی بر المان های موقت دهه مهدویت مشهد
طراحی سایت در مشهد

دیدنوشت و نقدی بر المان های موقت دهه مهدویت مشهد

گروه مدیریت شهری : امروز 24 خرداد ماه 1393 اهالی رسانه شهر مشهد به همراه مدیریت امور هنری شهرداری از برخی از المان های موقت دهه مهدویت بازدید کردند.

عرفان مدیر امور هنری شهرداری مشهد که در این بازدید اهالی رسانه را همراهی می کرد از اکران 53 المان موقت به مناسبت دهه مهدویت خبر داد و در جریان بازدید میانگین هزینه هر المان را 20 تا 25 میلیون تومان عنوان کرد.

میدان توحید، بولوار موسوی قوچانی، میدان جانباز، پل اندیشه و پل قائم مکان هایی بودند که در آنها المان هایی اکثرا به شکل تایپ و گرافی جانمایی شده بودند، بازدید ها از این محل ها انجام شد و پس از آن اهالی رسانه در دفتر شادکام معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد حاضر شدند و سوالات خود را پرسیدند.

اما ذکر چند نکته در این باب خالی از لطف نخواهد بود.

اول؛ گرامیداشت دهه مهدویت و شهرآرایی در این دهه بسیار کار نیکویی است و از این طریق از همه مدیران و افرادی که در این زمینه تلاش کرده اند تشکر می کنیم. در نتیجه شکل و شیوه اجرایی کار مورد انتقاد است و اصل موضوع که باید هفته مهدویت را به خاطر نام بزرگ امام زمان (ع) ارج بنهیم مورد توافق همگان می باشد.

دوم، میزان هزینه برای المان های دهه مهدویت قابل تامل است. 53 المان داریم که حداقل 30 المان امسال ساخته شده و هزینه هر کدام به طور میانگین 20 تا 25 میلیون تومان است و خودتان می توانید حدودا حدس بزنید چه هزینه ای برای این المان ها صورت گرفته است.

سوم،  تاثیر گزاری این المان ها به دو شرط امکان پذیر خواهد بود. اول جذابیت و زیبایی سپس معنا و محتوا که به نظر می رسد شهرداری مشهد امسال در اکران المان های دهه مهدویت در هیچ کدام از دو موضوع مذکور توفیق لازمه را کسب نکرده است. اگر المانی زیبا و جذاب نباشد مردم سر خود را به سمت آن بر نمی گردانند و اگر این خصوصیت را داشت می توان به انتقال مفاهیم و محتوا امیدوار بود. البته گاها این محتوا بسیار سطحی منتقل می شود یا اینکه بسیار ابتدایی است و کمتر می توان لایه زیرینی برای کشف پیدا کرد.

چهارم، جانمایی های اشتباه و کاملا پرت از ویژگی های برخی از المان ها بود. قرار دادن المان ها در زیر پل های منتهی به جاده ها و یا بالای آنها در مکان هایی که خودرو ها با سرعت 100 کیلومتر یا بیشتر در حال حرکت اند هیچ سودی ندارد و قطعا آن راننده و افراد داخل ماشین تحت تاثیر المان قرار نمی گیرد. البته این را هم بگوییم که امروز خیلی از خبرنگاران با وجود توقف چند دقیقه ای در مقابل برخی از المان ها، باز هم متوجه مورد خاصی از معنا نشدند.

پنجم، استفاده از تایپ و گرافی های متعدد که یک لقب حضرت را نشان میدادند نمی تواند خیلی امر جذابی باشند. شیوه اجرای ضعیف و استفاده از نوشته های ضخیم و کلفت با رنگ های نامتناسب نسبت به محیط جانمایی شده هیچ پاسخ مثبتی را به درخواست ما در مورد هیجان انگیز شدن پس از دیدن المان های دهه مهدویت را ایجاد نمی کرد. در این زمینه عرفان مدیر امور هنری مشهد هم گفت که تایپ و گرافی را بدین شکل قبول ندارد و با این سبک مخالف است. جالب اینجا که مخالفت ایشان باعث عدم اجرای این المان ها نشده است.

ششم، المان های بی نام و نشانی که امروز ما دیدیم باعث تجب شد. هیچ مشخصه ای در کنار این المان ها نبود تا اینکه ما متوجه شویم طراح این اثر چه کسی است و برخلاف طرح استقبال از بهار که اسامی موجود بود این ضعف وجود داشت.

هفتم، المان میدان جانباز نمره بهتری می گیرد. زیرا حداقل دارای یک جذابیت و زیبایی است و دیده ها را به سمت خود می کشاند. نزدیک این المان شدیم و شاهد بودیم که خانمی با فرزند کودکش در کنار این المان عکس می گیرد و فرد دیگری وجود نداشت که در نهایت متوجه شدم آن خانم، خانم حقانی طراح این المان است! یک گفت و گو کوتاه با وی داشتم. حقانی معتقد بود که این طرح در مقابل مخاطب خود یعنی کودکان فقط زیبایی دارد و حتی فرزند خود هم معنای آن را که به مهدویت بر می گردد را متوجه نمی شود.

هشتم، آیا بود و نبود خیلی از این المان ها مهم است؟ این سوال را خبرنگاران زیادی امروز از خود پرسیدند و حتی در نشست با آقای شادکام به ان اشاره کردند. اگر این المان در این نقطه از شهر نبود چه اتفاقی می افتاد؟ حال که در این نقطه وجود دارد چه اتفاقی افتاده است ؟ سوالاتی که به طور مداوم از خود پرسیدیم و در نهایت به نتیجه ای هم نرسیدیم.

نهم، آیا اکران المان های ضعیف یک استراتژی در جهت المان زدگی مردم است تا دیگر از مدیریت شهری جدید المان نخواهند یا ذائقه آنها تغییر کند؟

دهم، کارهای نیمه کاره مانند پل اندیشه به چشم میخورد. ماله و لوازم کار در کنار المان ها رها شده و بخشی از کار هنوز به پابان نرسیده بود که با توجه به موقعیت زمانی که در آن هستیم باعث تعجب بود.

یازدهم، شادکام به عنوان معاون فرهنگی شهردار مدام از چرخش مدیریتی در این  زمینه حرف می زند و اعلام می کند که ما به سمت المان های معناگرا رفته ایم. ما نیز معتقدیم المان های معناگرا بسیار خوب است اما به شرطی که معنایی به مخاطب القا شود و زمانی که معنایی به مخاطب انتقال نیابد کل کار زیر سوال می رود.

دوازدهم، اما پاسخ معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به ما : سواد بصری مردم نسبت به سالهای گذشته  متفاوت شده و بخشی از این نکات ناشی از تفاوت ایجاد شده در این سواد بصری است که البته ما هم باید خود را بروز نماییم. بخشی از آن به معنای همان چرخش و معناگرا بودن المان ها است. دیگر نمی توان فقط المان های نوستالژیک ساخت و  رفتن به سمت معناگرایی المان ها یک تدبیر بود.در همین نوروز نظرات مردم را داریم که غیر از این است. البته رضایت مندی مردم نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کرده است.

اما سخن پایانی : این درست است که شورای شهر شهرداری را موظف کرده که برای دهه مهدویت طرح استقبال و بزرگداشت داشته باشد، اما می توان به استناد این درخواست شورای شهر با هر کیفیتی المان ایجاد کرد؟ بود و نبود برخی از این المان ها چه تفاوتی دارد؟ با 25 میلیون هزینه هر کدام از این المان ها چه کارهایی برای مشکلات  معیشتی و کاری جوانان می توان انجام داد؟ ما با ساخت المان با موضوع مهدویت موافقیم اما معتقدیم المان مهدوی باید در شان امام زمان (ع) باشد و از لحاظ کیفی و محتوا در سطح بالایی قرار گیرد. قطعا اگر یک المان مهدوی 100 میلیون هم هزینه داشته باشد ولی بتواند با مردم ارتباط بگیرید و معنا و مفهوم را به شکلی شایسته نشان دهد، ما صد در صد موافق پرداخت چنین مبالغی هستیم.  به هر حال به نظر بنده حقیر امام زمان (ع) از یک چنین خرج هایی به این شکل راضی نیست و شاید منطقی تر باشد یک چنین هزینه هایی به شکلی در راستای مهدویت هزینه شود که تاثیر گزاری لازم را داشته باشد.در پایان به شهردار و اعضای شورای شهر پیشنهاد می کنم آدرس 53 المان  دهه مهدویت را بگیرند و این المانها را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

محمد جواد موسوی زاده

IMG_1787

IMG_1920

IMG_1703

طراحی سایت در مشهد

3 نظرات

  1. یادداشت خوبی بود.

  2. اینا هدفشون اینه که المان های بهار رو کلا بساطش و جمع کنن و بی ارزش نشونش بدن

  3. اینهمه هزینه های مختلف میشه المان های شهری ابروی هرشهرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *