صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بررسی علل برکناری شهردار منطقه ثامن در گفت و گو با لطفی/ از خانه 180 متری منطقه در تهران تا باج دادن به برخی از مسئولین
طراحی سایت در مشهد

بررسی علل برکناری شهردار منطقه ثامن در گفت و گو با لطفی/ از خانه 180 متری منطقه در تهران تا باج دادن به برخی از مسئولین

گروه مدیریت شهری: علی اصغر لطفی عضو شورای شهر مشهد در گفت و گویی اختصاصی با مشهد تریبون در خصوص علل برکناری شهردار منطقه ثامن و برخی از معضلات این منطقه به اظهار نظر پرداخت.

لطفی در این زمینه به خبرنگار ما گفت : منطقه ثامن پر از  مجوعه های مذهبی، حسینیه ها، مساجد و حوزه های علمیه بود که متاسفانه بر اثر بد عمل کردن آقایان این مجموعه ها کم کم جای خود را به غول های آهنینی دادند که  بافت سنتی و ساکنین متدین قدیمی مشهد را ندارد.

وی ادامه داد: نوع برخوردهای مسئولین این منطقه با مردم به هیچ وجه مناسب نبود، بخش هایی از بافت را که در طرح های نوسازی و بهسازی قرار می گرفتند را فریز می کردند و اجازه ساخت و ساز به مردم نمی دانند و خدمات  نیز محدود می شد تا اینکه فرد به اجبار به قیمت تحمیلی توسط یک تعداد کارشناس خاص ملک خود را با قیمتی بفروشد که تنها در حاشیه شهر بتواند مجددا سکنی گزیند، به طور مثال  فردی که ساکن نواب صفوی یا خیابان شیرازی بود به حاشیه شهر می رفت و در این زمینه فقط افرادی با رابطه های خاص توانسته بودند با قیمت های بالایی ملک خود را بفروشند.

لطفی با طرح این پرسش که آیا میتوانیم با این شگردها مردم متدین را مجبور کنیم که دست از زندگی خود بکشند، اظهار کرد: شبهات شرعی از دیگر موارد قابل تامل در این منطقه بود، افرادی که در این منطقه مورد فشار قرار می گرفتند انسان های ریشه دار و قدیمی مشهد بودند و اکثر علما شهر هم در دیدارهایی با شهردار در خصوص این مردم و مشکلاتشان نکاتی را گوشزد کرده بودند.

عضو کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها  بیان کرد: باج دادن های مختلف به برخی از مسئولین بخش های مختلف  و  امتیازات دادن های متوالی باعث شده بود تا در مقابل بسیاری از تخلفات اغماض شود. بخش زیادی از پروژه هایی که در این منطقه ساخته شده به شکلی با مسئولین و سردمداران مختلف مرتبط بوده و این روابط به یک نقطه اتکا برای ماندگاری ایشان در پست مدیریتی خود شده بود و این خیال که هرگز کسی نمیتواند او را تکان دهد.

عضو شورای شهر مشهد ضمن بیان این نکته که در پروژه های دیگر نیز امتیازاتی داده شده، افزود: پروژه ای در خیابان نواب صفوی به نام سارا وجود دارد که من به شما بگویم خیلی جای حرف و تحقیق دارد که این سارا خانم چه کسی است ؟! متاسفانه معمولا اسم های منسوبین خود را می گذاشتند و رانت هایی که شهرداری داده باعث مشکلاتی شده  که جای تاسف است.

سرپرست اسبق معاونت آموزشی بسیج سپاه امام رضا (ع) اذعان داشت: حریم حرم باید خدماتی فرهنگی باشد و متاسفانه کار به نوعی پیش رفته بود که این مکان ها بیشتر از آنکه برای زائرین باشد به نفع سرمایه گزاران ایجاد شده بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و امور اداری شورای اسلامی شهر بیان کرد: متاسفانه حیف و میل های زیادی صورت گرفته است که یک مورد از آن را هم آقای شهردار به آن اشاره کردند. به طور مثال آقایان یک خانه 180 متری در یکی از گران ترین مناطق تهران درست کردند و این در حالی است که به گفته شهردار، کل شهرداری  یک خانه 70 متری در خیابان دکتر فاطمی پشت وزارت کشور دارد ولی برای منطقه ثامن یک خانه 180 متری وجود دارد که همه پرسنل این منطقه از آن استفاده نمی کردند  و معمولا یک سری افراد و مدیران خاص از آن استفاده می کردند.

 وی نارضایتی مردم منطقه را یکی دیگر از عوامل برکناری مدیر سابق دانست و اظهار کرد:شکایت هایی زیادی از سوی مردم داشته ایم،  اخیرا یک پزشک جانباز شیمیایی به دلیل اینکه سقف خانه اش را خراب کرده بودند  شکایت کرده بود و مامورین سد معبر و اجرایی این منطقه با مردم برخورد خوبی نداشته اند که پرونده های زیادی در نظارت عالیه شورای شهر در حال بررسی است که نکته تاسف برانگیز این بود که آقایان معمولا به کسی پاسخ هم نمی دادند.

لطفی در ادامه به همایش زائرسراهای ارزان قیمت اشاره کرد و افزود : در این همایش قرار شد برکات به منطقه ثامن بر گردد اما در زمان اجرا گفتند که ما  زمین نداریم و پاسخگو نیستیم، متاسفانه برنامه ریزی و مطالعه ای در کار نبود و آقایان فقط می خواستند از یک فرصت رسانه ای برای مطرح کردن خود استفاده کنند.

لطفی ادامه داد: تغییر مدیر منطقه ثامن بسیار اتفاق مبارکی است و انتظار می رفت که شهردار محترم در همان ابتدای مسئولیت، انقلابی عمل می کردند اما شهردار هم زمان میخواست تا بیشتر حقایق برایش روشن شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهردار جدید منطقه به تنهایی نمی تواند به حجم وسیع مشکلات و انتظارات در این منطقه پاسخ بدهد و حتما باید یک تیم قوی با یک دید جهادی در کنار وی حضور داشته باشند تا مشکلات حل گردد.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. خدا بهتر همه چیز را میداند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *