صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / شهردار مشهد :آنهایی که در خانه شیشه‌ای نشسته اند به خانه پولادین سنگ نزنند
طراحی سایت در مشهد

شهردار مشهد :آنهایی که در خانه شیشه‌ای نشسته اند به خانه پولادین سنگ نزنند

گروه مدیریت شهری: سید صولت مرتضوی، طی سخنانی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص شبهه مطرح شده درباره موضوع اوراق مشارکت منتشره برای خط 2 قطار شهری اظهار داشت: پس از هماهنگی و کسب مجوزهای لازم برای انتشار اوراق مشارکت خط 2 قطار شهری مشهد، این اوراق منتشر شد. اما به دلیل افزایش نرخ تورم و فاصله سود تعیین شده با تورم، اشخاص حقیقی و حقوقی استقبالی از این اوراق نکردند.

وی در ادامه گفت: یک راهکار مراجعه به شرکتهای تأمین سرمایه بود که این شرکتها در واقع به دلال‌بازی می پردازند، اما نکته‌ای که وجود داشت این بود که این شرکتها بالغ بر 20 درصد بیش از سود تعیین شده را به عنوان سود تضمینی مطالبه می‌نمودند و حتی بخشی از آن را همان ابتدا از وجوه پرداختی در قبال خرید اوراق کسر می‌کنند. نتیجه آنکه شهرداری طی 4 سال مبلغ 1300 میلیارد تومان باید پرداخت نماید که مبلغ بسیار کلانی است.

شهردار مشهد در توضیح اقدام شهرداری در مدیریت این موضوع بیان داشت: ما به دنبال راه جایگزین دیگری رفتیم که این هزینه گزاف را نپردازیم. پس از مشورت با مدیریت حقوقی شهرداری و حقوقدانان شورا به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم با مدیریت منابع، خودمان این اوراق را خریداری نماییم و از لحاظ قانونی نیز این اجازه را داریم. حتی از برخی حقوقدانان در تهران نیز کسب نظر نمودیم. این اقدام هیچ‌گونه شائبه تخلفی ندارد و کاملاً منطبق با قانون و مقررات است. شهرداری در تصمیمی شجاعانه این ماجرا را به بهترین وجه مدیریت نمود.

وی متذکر شد: از رسانه‌ها می‌خواهم قبل از آنکه از دیگران سؤالات را بپرسند از خود ما بپرسند تا توضیحات کافی را ارائه نماییم. من قبلاً هم گفته‌ام که قصد ورود به حاشیه را ندارم اما آنهایی که پشت پرده در حال شبهه‌افکنی و حاشیه‌سازی هستند بدانند که در خانه شیشه‌ای نشسته‌اند وآنهایی که در خانه شیشه‌ای نشسته اند به خانه پولادین سنگ نزنند.

شهردار مشهد همچنین در خصوص برخی انتقادات درباره انتصاب شهردار جدید منطقه ثامن توضیح داد: انتصاب شهردار منطقه ثامن طبق قانون حق شهردار است و همه فعالیتهای مالی این منطقه نیز باید با نظر شهردار مشهد انجام شود. شهردار مشهد مدیر منطقه ثامن را انتخاب می‌کند که این مدیر همزمان مدیرعامل شرکت مسکن‌سازان نیز هست. ضمن آنکه هماهنگی با مراجع مربوطه‌ای که لازم بوده نیز انجام شده است.

طراحی سایت در مشهد