صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر موازی کاری در فعالیت های فرهنگی شهرداری مشهد را تشریح کرد
طراحی سایت در مشهد

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر موازی کاری در فعالیت های فرهنگی شهرداری مشهد را تشریح کرد

گروه مدیریت شهری: انسیه غفوری شعرباف  نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد در گفت و گویی اختصاصی با مشهد تریبون در خصوص موازی کاری در فعالیت های فرهنگی شهرداری و شهر به اظهار نظر پرداخت.

غفوری شعرباف در این زمینه به خبرنگار ما گفت :

در شهر مشهد دستگاه های متعددی به فعالیت های فرهنگی مشغول اند  که این دستگاه ها  وظایف فرهنگی خود را بر اساس دستور العمل های موجود انجام می دهند، اما تعدد متولیان فعالیت های فرهنگی در جامعه باعث موازی کاری شده و بودجه های فرهنگی شهر خرد می شود.

این کارشناس فرهنگی مذهبی ادامه داد :

متعدد بودن متولیان فرهنگی باعث می شود تا پاسخگویی صحیحی از سمت این نهادها صورت نگیرد، لذا هیچ یک از این دستگاه ها خود را در مورد اثر بخشی فعالیت ها پاسخگو نمی دانند و بیشتر به ارائه آمارها و مدیریت کمی می پردازند.

این کارشناس ارشد مدیریت دولتی ضمن بیان این نکته که توزیع وظایف فرهنگی در سطح شهر باعث عدم پاسخگویی نهادها می شود، افزود:

به واقع فعالیت های فرهنگی زیادی در سطح شهر صورت می گیرد ولی به دلیل موازی کاری های موجود گاها فعالیت ها نه تنها باعث هم افزایی نمی شوند، بلکه یک فعالیت باعث خنثی شدن برنامه دیگری هم می شود.

این عضو شورای شهر مشهد اذعان داشت :  

اگر همه دستگاه ها با برنامه ای هماهنگ و تقسیم کاری حساب شده پیش بروند، نقش این نهادها در کنار یکدیگر به مکمل تبدیل می شود که متاسفانه تاکنون یک چنین وضعیت مطلوبی رخ نداده است.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد افزود:

شهرداری مشهد نیز دچار موازی کاری در فعالیت های فرهنگی است به طوریکه در معاونت فرهنگی اجتماعی بخش ها و مدیریت هایی مرتبط با مردم را داریم که با برخی از فعالیت های سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری در موضوع و اجرا دچار موازی کاری شده است.

این عضو شورای شهر مشهد ضمن بیان این نکته که نمونه های زیادی در خصوص موازی کاری فرهنگی در شهرداری وجود است، اظهار کرد:

شوراهای اجتماعی محلات یک سری برنامه های فرهنگی و اجتماعی را در محلات و مساجد اجرا می کنند، از آن طرف فرهنگسرا های شهرداری بنا به موضوع و تخصص خود در زیر مجموعه های خود کانون های تخصصی را ایجاد کردند که در مناطق مختلف که عمدتا برنامه ها در مساجد و محله ها است، برنامه اجرا می کنند که این موضوع باعث موازی کاری فرهنگی در شهر و شهرداری می شود.

غفوری شعرباف همچنین تصریح کرد:

سازمان های تخصصی با زیرمجموعه های خود در محلات  کار فرهنگی انجام می دهند ولی شهرداری هم در این محلات کار می کند و ما موارد بسیار زیادی را در این زمینه مشاهده کردیم.

معاون اسبق دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی موضوعات اوقات فراغت، خانواده و اعتیاد را از جمله موضوعاتی دانست که در شهر فعالیت های مختلفی همراه با موازی کاری برای آنها تعریف شده است و ادامه داد:

بیشتر فعالیت های فرهنگی شهرداری مشهد به صورت مستقل و پیمانکاری انجام می شود و باید همه توجه داشته باشند که ما در نهایت یک محله و مردم محله داریم و این موارد هویت جداگانه ندارند که برای آنها از طرق مختلف برنامه های فرهنگی تعریف شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در پایان خاطر نشان کرد:

بارها از سمت ما تاکید شده است که فعالیت های فرهنگی باید به سمت همسویی با سایر سازمان ها برود  و از حالت جزیره ای خارج گردد تا هم افزایی ایحاد شود، لذا  معاونت فرهنگی و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد باید از امکانات تخصصی سایر دستگاه ها استفاده کنند و کمبودهای اعتباری آنها را جبران نمایند.

_________________________________________

گفتنی است در جلسه گذشته صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد غفوری شعرباف در نطق پیش از دستور به موازی کاری در فعالیت های فرهنگی در شهر مشهد و شهرداری اشاره کرده بود. پس از آن شادکام معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد در گفت و گو با مشهد تریبون این موضوع را رد کرد و خواهان اعلام مصادیق موازی کاری ها گردید. لذا مشهد تریبون این موضوع را پیگیری نمود و با اخذ این مصاحبه باعث کنکاش موضوع و ارائه مصادیق گردید.

________________________________________

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *