صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نقش بازی رنگ و گل در نمایشگاه گل و گیاه مشهد
طراحی سایت در مشهد

نقش بازی رنگ و گل در نمایشگاه گل و گیاه مشهد

گروه مدیریت شهری: بهار که می‌شود طبیعت جانی دوباره می‌گیرد و انسان درگیر هیاهوی زندگی ماشینی نیز با لمس این تازگی، روح و روان خود را مهیای سالی سرشار از انرژی و امید می‌کند. بهار که می‌شود رویش گل‌ها و شکوفه‌های بهاری بر تن خشک شهر نقش می‌بندد تا حتی برای لحظه‌ای هم که شده چشم‌ها تنها زمختی شهر با ساختمان‌های قد علم کرده را نظاره‌گر نباشد.
سیزده سال است که با آغاز فصل بهار با برپایی نمایشگاه گل و گیاه در کلانشهر مشهد، شکل تازه‌ای از فصل تازگی و نو شدن برای شهروندان به نمایش گذاشته می‌شود.
با آغاز برگزاری نمایشگاه گل و گیاه و ابزار و ادوات باغبانی در مشهد هیاهو و تکاپوی علاقه‌مندان به گل و گیاه نیز دو چندان می‌شود که با ورود به فضای برپایی این نمایشگاه از دستان پرگل بازدید کنندگان می‌توان فهمید که استقبال به مراتب بهتری نسبت به سال‌های گذشته از آن شده است.
به راحتی گونه‌های گیاهی مورد نیاز را تهیه کردیم
خانم مسنی که در حال تماشای غرفه‌های مناطق شهرداری مشهد است در گفتگو با خبرنگار ما از برپایی این نمایشگاه ابراز خرسندی می‌کند و می‌گوید: برگزاری این نمایشگاه‌ها در شهرمان باعث شده تا من و امثال من که علاقمند به گل و گیاه هستیم، بتوانیم به راحتی نوع و گونه‌های مختلفی را که نیاز داریم، تهیه کنیم.
وی که بازنشسته فرهنگی است، ادامه می‌دهد: نمایشگاه امسال به نسبت نمایشگاه‌های سال گذشته تا اندازه‌ای بهتر است اما احساس می‌شود برخی از گل و گیاه‌ که در این نمایشگاه ارائه شده از کیفیت پایینی برخوردار است.
این شهروند اضافه می‌کند: البته من که بیشتر از 20 سال است که به پرورش گل و گیاه در منزل مشغولم متوجه هستم که برخی از گل و گیاهی که در این مکان عرضه می‌شود باید در شرایط فیزیکی مطلوبی باشند تا پژمرده نشود.
لزوم افزایش اطلاعات برخی غرفه‌داران در خصوص گل و گیاه

IMG_7606
شهروند دیگری که خود را کارمند بانک معرفی می‌کند نیز از برگزاری این نمایشگاه ابراز رضایت می‌گند و می‌گوید: جدا از اینکه می‌توانیم گل و گیاهان مورد علاقه خود را از این نمایشگاه تهیه کنیم، می‌توان از فضای مفرح و شاد آن نیز لذت برد.
وی بیان می‌کند: البته سطح شهر نیز از لحاظ فضای سبز فضای مفرح و شادی دارد که این زیبایی در ایام عید و فصل بهار بیشتر است.
این شهروند اما از ضعیف بودن اطلاعات غرفه‌داران گلایه کرد و ادامه می‌دهد: برای اطلاعات از شرایط نگهداری چند گونه گیاه به غرفه‌داران مراجعه کردم اما متاسفانه اطلاعات چندانی نداشتند که این به نوعی مشکل محسوب می‌شود.
وی اضافه می‌کند: همچنین به دلیل استقبال بالای شهروندان نمی‌توانستیم به راحتی از همه غرفه‌ها بازدید کنیم.
رضایت شهروندان از تخفیفات محصولات نمایشگاه
شهروند دیگری که از وضعیت پارکینگ نمایشگاه ناراضی بود نیز می‌گوید: متاسفانه برای ورود و خروج از پارکینگ با مشکل مواجه بودیم.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر اطراف نمایشگاه اراضی زیادی به پارکینگ تبدیل شده اما می‌توان با آسفالت آن خدمات بهتری به بازدیدکنندگان ارائه داد.
وی در عین حال اضافه می‌کند: یکی از نکات مثبت نمایشگاه گل و گیاه تخفیفات ارائه شده است به نوعی که قیمت‌ها نسبت به خارج از نمایشگاه پایین‌تر است.
این بازدید کننده در ادامه در خصوص میزان رضایتش از فضای سبز مشهد تصریح می‌کند: خوشبختانه مشهد که شهریست که مسافر زیادی دارد، پارک‌های زیادی را در خود جای داده اما چیزی که مشهود است در برخی از نقاط شهر تعداد پارک‌ها کم است.
وی اضافه می‌کند: بهتر است در همه مناطق تعداد پارک‌ها و سطح فضای سبز اگر حداقل نمی‌توان به یک اندازه باشد، عدالت رعایت شود.

IMG_7380
کم بودن مدت زمان برگزاری نمایشگاه
اما در ادامه پای صحبت چند غرفه‌دار نشستیم که از نظر این افراد کم بودن مدت زمان برگزاری نمایشگاه از مشکلات این دوره است.
یکی از غرفه‌داران در این خصوص می‌گوید: با توجه به اینکه استقبال شهروندان از نمایشگاه گل و گیاه بالا است، بهتر بود که مدت زمان بیشتری را به برگزاری این نمایشگاه اختصاص می‌دادند.
وی ادامه می‌دهد: خوشبختانه کیفیت محصولات ارائه شده در این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبلی بیشتر است.
دیگر غرفه‌دار نمایشگاه نیز تصریح می‌کند: در حال حاضر شهروندان مانند سال گذشته استقبال خوبی از نمایشگاه داشته‌اند و خرید به نسبت خوبی از نمایشگاه شد.
وی نیز از کم بودن مدت زمان برگزاری نمایشگاه ابراز نارضایتی کرد و در این خصوص بیان می‌کند: هر چند که برخی از گونه‌های گیاهی باید در شرایط مطلوب قرار بگیرند و طولانی شدن زمان برگزاری آن ممکن است سبب پژمرده شدن برخی از گونه‌ها شود اما بهتر بود نمایشگاه در زمان طولانی‌تری برگزار می‌شد.
باید برای افزایش شادابی شهروندان هزینه کرد
اما در ادامه فرماندار شهر مشهد با حضور در نمایشگاه و بازدید از غرفه‌های شهرداری در گفتگو با خبرنگار ما بیان می‌کند: با توجه به اینکه خود من به گل و گیاه علاقه‌مندم هر سال از نمایشگاه گل و گیاه بازدید می‌کنم و واقعا می‌بینم که شهرداری مشهد در این زمینه به خوبی عمل کرده است.
حسن موحدیان ادامه می‌دهد: باید به این نکته مهم توجه داشت که شهروندان نشاط و شادابی می‌خواهند و باید برای مهیای این مهم هزینه کرد.
وی تصریح می‌کند: نمی‌توان بدون فراهم کردن زمینه‌های لازم به مردم بگوییم شاد باشند که یکی از این زمینه‌ها توجه به گل و گیاه است.
فرماندار مشهد فضای سبز را یکی از مسائل مهم در افزایش شادابی شهروندان می‌داند و در این خصوص می‌گوید: افرادی که در اماکن سرسبز زندگی می‌کنند به مراتب شاداب‌تر هستند و این نشان می‌دهد که مسائل محیطی در روح انسان‌ها بسیار اثرگذار است.
موحدیان در ادامه آموزش به کودکان و دانش‌آموزان در زمینه تاثیرگذاری گیاهان و روش‌های حفظ و نگهداری آنان را امری بسیار مهم و ضروری دانست و در این زمینه ادامه می‌دهد: باید روش‌های مختلف حفظ درختان و فضای سبز را از سنین پایین به کودکان آموزش داد تا نهادینه شود چرا که محیط زیست متعلق به آیندگان است و این کودکان خود بخشی از آینده هستند.

IMG_7379
تقدیر از شهرداری برای توسعه فضای سبز مشهد
وی در ادامه بیان می‌کند: در حال حاضر فضای سبز شهر مشهد نسبت به سال‌های گذشته رشد و توسعه بسیاری داشته است و این نشان می‌دهد که شهرداری مشهد در این زمینه تلاش می‌کند.
موحدیان معتقد است باید نمایشگاه محلی برای آموزش شهروندان باشد تا گل و گیاه نیز در سبد خانوار به عنوان یک کالای ضروری قرار گرید.
فرماندار مشهد تصریح می‌کند: شهروندان نیز قدردان تلاش‌های شهرداری هستند چرا که هر سال نیروهای این نهاد با تلاش فراوان و با توجه به شرایط آب و هوایی مشهد گونه‌های گیاهی را در شرایط مطلوب نگهداری می‌کنند تا فضای شهری زیبا شود.
نمایشگاه گل مشهد یکی از بهترین نمایشگاه‌های کشور است
در ادامه مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد استقبال شهروندان را از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه و ابزار و ادوات باغبانی مشهد را مطلوب ارزیابی می‌کند و در این خصوص می‌گوید: خوشبختانه شهروندان از یکی دو ماه گذشته پیگیر برگزاری نمایشگاه گل و گیاه بودند.
احمدرضا سلامی ادامه می‌دهد: بعد از گذشته 13 دوره، برگزاری این نمایشگاه نهادینه و به یک مطالبه عمومی در شهروندان تبدیل شده است.
وی تصریح می‌کند: براساس گزارش مدیریت نمایشگاه بین‌المللی، نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه مشهد یکی از پربازدیدکننده‌ترین نمایشگاه‌های مشهد است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: از طرف دیگر نمایشگاه گل و گیاه مشهد با توجه به سطح و کیفیت یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های گل در کشور است.
سلامی اضافه می‌کند: در حال حاضر شهروندان اقبال خوبی از نمایشگاه گل و گیاه مشهد دارند چرا که در روز افتتاحیه تعداد تراکم جمعیت مطلوب بود.

________________

فرزانه نثاری – پایگاه اطلاع رسانی شهرداری

_______________

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *