صفحه اصلی / فرهنگی / گزارش مشهد تریبون از آیین افتتاح برنامه های گرامیداشت فردوسی
طراحی سایت در مشهد

گزارش مشهد تریبون از آیین افتتاح برنامه های گرامیداشت فردوسی

گروه فرهنگی : امروز ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ آیین افتتاحیه برنامه های گرامیداشت فردوسی در آرامگاه این حکیم بزرگوار برگزار گردید.

در این مراسم شخصیت های زیادی همچون دکتر سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهور، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، لباف خانیکی رئیس میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، مسجد جامعی ریاست شورای شهر تهران، کمال سرویها رئیس شورای شهر مشهد و جمعی از شخصیت های علمی و دانشگاهی حضور داشتند.

پیش از این مراسم رونمایی از کتابخانه مرکز اسناد فردوسی، مجموعه کتاب های میراث خراسان و سایت تخصصی فردوسی و دست نوشته مقام معظم رهبری در جریان سفر سال ۱۳۷۵ ایشان به توس در دستور کار قرار گرفت و پس از آن مراسم آغاز گردید.

اولین سخنران این مراسم لباف خانیکی رئیس میراث فرهنگی استان خراسان رضوی بود. سپس علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی به پشت تریبون رفت و فردوسی را پدر زبان فارسی دانست و تقارن این مراسم با روز ولادت امام علی (ع) را به عنوان روز پدر به فال نیک گرفت. رشیدیان جایگاه شاهنامه را در حدی دانست که هیچ حماسه ای در دنیا به سطح آن نرسیده است.

رشیدیان همچنین گفت : شاهنامه فقط حماسه سرایی نیست و بیانگر شجاعت یک ملت است. شاهنامه روایت دلدادگی فردوسی به آموزه های اسلام، پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت است.

سخنران سوم مراسم سلطانی فر معاون رئیس جمهور بود که فردوسی را تنها فردی دانست که زبان فارسی را احیا نمود. او همچنین حکیم ابولقاسم فردوسی را تدوینگر شناسنامه فرهنگ ایران معرفی کرد و از احیای شورای احیای توس با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری خبر داد.

سپس استاد امیر صادقی یکی از راویان معاصر آثار فردوسی به راوی گری پرداخت. وی داستان فرزندان فریدون را با لهنی صریح و رسا برای جمعیت روایت کرد و در پایان نیز مورد تشویق قرار گرفت.

بعد از آن یکی از اساتید تاجیکستانی حاضر در جمع از مشترکات دو ملت و فردوسی  گفت  و پس از آن صدیقی سرکنسولگر افغانستان در مشهد چند دقیقه ای را سخنرانی نمود.

سپس یکی ورزش باستانی توسط گروهی از شهرداری شاندیز اجرا گردید که مورد توجه جمعیت قرار گرفت.

پس از آن مسجد جامعی رئیس شورای شهر تهران چند دقیقه ای را سخنرانی کرد و در نهایت هم نمایش “سوگنامه رستم و سهراب” توسط گروه لال با کاگردانی فرشید تمری و بازی الهه پژوهی اجرا گردید و پس از آن مراسم پایان بافت .

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *