صفحه اصلی / دستگاه ها / اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی / اظهار نظر جالب رئیس میراث فرهنگی استان در مورد محل دفن مرحوم اخوان ثالث
طراحی سایت در مشهد

اظهار نظر جالب رئیس میراث فرهنگی استان در مورد محل دفن مرحوم اخوان ثالث

گروه فرهنگی : دیروز نشست خبری برنامه های گرامیداشت روز فردوسی در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با حضور لباف خانیکی مدیر کل میراث فرهنگی استان و سید سعید سرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

در پایان نشست خبرنگار روزنامه همشهری سوالی جالب را مطرح کرد. این خبرنگار ضمن تشکر از اینکه توجهات ویژه ای به فردوسی و روز بزرگداشت آن حکیم بزرگوار می شود، از غربت و مظلومیت  قبر اخوان ثالث در آرامگاه فردوسی گلایه کرد و علت کم توجهی به اخوان ثالث را در قالب پرسشی مطرح نمود.

پس از این سوال سعید سرابی و لباف خانیکی پاسخ این سوال را به یکدیگر تعارف کردند که در نهایت لباف خانیکی به این پرسش پاسخ داد. اما پاسخی جالب و قابل تامل که تعجب برخی از افراد را در جلسه برانگیخت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در این زمینه گفت : طبق قانون دفن هیچ فردی در آرامگاه فردوسی امکان پذیر نیست و تنها فردی که در این مکان دفن شده است، مرحوم اخوان ثالث است.

وی افزود: هیچ برنامه ای نداریم که برای اخوان مقبره ای بسازیم و برای او کار ویژه ای انجام دهیم و همین که این فرد توانسته در این مکان دفن شود، اتفاق خوبی برای ایشان بوده است.

نوع بیان این مقام مسئول و پاسخی که به خبرنگار همشهری داد، به طور عامیانه این مفهموم را در ذهن ما آورد که بر اخوان ثالث منت هم گذاشته شد و این شاعر مرحوم  خیلی هم خوشحال باشد که در چنین مکانی دفن شده است.

گفتنی است اخوان ثالث در اوایل شهـریورماه ۱۳۶۹، چـند ماهی پس از بازگـشت به میهـن، دیده از جـهان فروبـست.وی بنا به وصیت خود در توس، کنار آرامگـاه فردوسی، به خاک سپـرده شد.از اخـوان ثـالـث چـهار فرزند (یک دخـتر، و سه پـسر) به یادگـار مانده است.

اخوان در آرامگاه ساده و بی قبّه و بارگاهش همچنان غریب است. حتی دفتری نیز  در آرامگاه فردوسی نیز برای او تدارک دیده نشده یا راهی ونشانه‌ای که دوستداران او را به آرامگاه او هدایت کند. تنها راهنما، تابلو گرد کوچکی است  به اندازه ای که نام «اخوان ثالث» و فلشی بر روی آن جا بگیرد. مشتاقان و دوستداران اخوان ، پرسان پرسان مزار او را در اطراف قبر حکیم طوس جستجو می‌کنند و این نه همان چیزی است که مردم تصور کرده بودند.

اما همگان بدانند اخوان چه در زیر سقفی باشکوه بر جایگاه خود، چه در زیر سقف مشترکی با حکیم بزرگ توس و چه در جایگاه بی‌سقف و ساده و محقرانه‌ای که برایش تهیه دیده‌اند، همان استاد اخوان، همان رند خراسانی از تبار خیام و پیشتاز و سرآمد عصر خود است با آثاری فناناپذیر و ویژگیهای مخصوص به خودش.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *