صفحه اصلی / نقاشی / استاد ابوترابی:به دنبال برگزاری خودجوش بزرگداشت ترمه چی توسط هنرمندان بودیم
طراحی سایت در مشهد

استاد ابوترابی:به دنبال برگزاری خودجوش بزرگداشت ترمه چی توسط هنرمندان بودیم

گالری مشهد تریبون : در حاشیه برگزاری نمایشگاه نقاشی ” طبیعت” که به یاد استاد حسین ترمه چی توسط گروه چارتاش در گالری آذر نور مشهد در حال برگزار است، مصاحبه ای با استاد برجسته نقاشی مشهد محمد ابوترابی داشتیم.

محمد ابوترابی به خبرنگار ما گفت : در یک نشست دوستانه چهار نقاش با شیوه های مختلف دور هم جمع شدیم و گروه چارتاش را تشکیل دادیم که آقایان سیران، سهرابی، خلیلی در کنار بنده در این گروه حضور دارند.

وی ادامه داد:  این گروه سعی کرد که امسال بزرگداشت استاد ترمه چی را به نحوی شایسته برگزار نماید.ترمه چی یک نقاش طبیعت گرایی بود که بیشتر عمر خود را در طبیعت گذراند که به نوعی به ایشان پدر طبیعت مشهد هم می گویند. آن زمانی که اکثر نقاشان در مشهد به دنبال کارهای کلاسیک و کپی بودند، ایشان پیشرو بود. قلم و بوم خود را برداشت و به دل طبیعت زد و از کنار ایشان شاگردان زیادی پرورش یافتند.

این مدرس رشته هنر ادامه داد :  تاریخ فوت استاد ترمه چی 25 فرورودین است و این تاریخ بسیار برای نقاشی در طبیعت خوب است.در این زمان رنگ ها اشوه گری می کنند. رویش رنگ در طبیعت مربوط به همین زمان است درستی وقتی که رنگ سبز در کنار خاکستری می نشیند.

ابوترابی افزود : ما به دنبال این بودیم که بزرگداشت ترمه چی را خود هنرمندان به صورت خودجوش بگیرند. سال آینده 25 فروردین افرادی که به طبیعت علاقه دارند، به طبیعت می روند و شروع به نقاشی میکنند. قطعا در سال های آینده بزرگداشت بهتری برگزار می شود.

ابوترابی ضمن اشاره به این نکته که میخواهیم به آنجا برسیم که 25 فروردین روز طبیعت در خراسان باشد، افزود: حتی به دنبال این هستیم که 25 فروردین ماه به نام روز نقاشی در طبیعت شناخته شود.

وی در پایان در خصوص آثار موجود در نمایشگاه طبیعت اظهار کرد: خیلی از کارهای این نمایشگاه تاثیر گرفته از نوع نگاه ترمه چی است. اما نقاشان با شیوه شخصی خود این نقاشی ها را تولید کرده اند و  هرکسی با باورهای شخصی خود به طبیعت رفته و توانسته آثاری را به جای بگذارد.

زمان نمایشگاه طبیعت: افتتاح  جمعه (۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ ) ساعت۱۸ – ادامه بازدید تا پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه
آدرس:  مشهد – خیابان راهنمایی  ۱۰ پلاک  ۲۰- نگارخانه آذر نور

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. سلام میکنم به استادم اقای ابوترابی … یاد استاد ترمه چی گرامی و روحشان شاد .. امید به روزی که هنر وهنرمند به ارزش بالا و جایگاه اصلی خود از دید همه مردم برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *