صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / علی اصغر لطفی:باید افکار عمومی را برای افزایش بهای بلیط اتوبوس اقناع کنیم
طراحی سایت در مشهد

علی اصغر لطفی:باید افکار عمومی را برای افزایش بهای بلیط اتوبوس اقناع کنیم

گروه مدیریت شهری: عصر دیروز علی اصغر لطفی رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گزاری و مشارکت های شورای شهر مشهد در جلسه ای با جمعی از جوانان شهر در فرهنگسرا ترافیک شرکت کرد.
در این جلسه لطفی در پاسخ به اظهار نظری در خصوص اینکه برخلاف وعده های گذشته شهردار سرمایه های ملی را به سمت شهر مشهد نیاورده است، گفت:
من این حرف را اساسا قبول ندارم زیرا آقای مرتضوی فقط در یک مرحله 500 میلیارد تومان از سرمایه های مشهد را برگرداند و این پول به صورت تدریجی به حساب شهرداری واریز می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ضمن حرام دانستن برخی از درآمدهای حاصله شهرداری که با روند گذشته تحقق می یابند، افزود:
درآمد حاصل از فروش تراکم و پارکینگ ها مشکلات زیادی را برای شهر مشهد به وجود آورده است. کوچه های مشهد مانند میدان مین شده است.ما می گوییم اگر خدایی نکرده یک اتفاق مصنوعی یا طبیعی در شهر رخ بدهد، چه کسی می تواند از لحاظ امنیتی و ایمنی این موضوع را سامان دهد؟ در گذشته به مراتب پارکینگ فرخته شده و پول های زیادی هم دریافت گردیده است. در سال گذشته آقایان 60 میلیارد تومان پارکینگ فروخته اند و ما محاسبه کردیم باید 320 میلیارد تومان دیگر پارکینگ ایجاد کنیم که جبران سال گذشته شود. واقعا اینکه می گویند در دوره قبلی شهرداری مطالعات زیادی بر روی پروژه ها صورت میگرفته است، درست نیست و این مورد یکی از نتایج همین مطالعات است. دهنه پل نوغان هم بر اثر شدت مطالعات برعکس خورده است! البته اینها اتفاقاتی است که افتاده و ما داریم به موضوع مطالعات سر و سامان می دهیم که شاید برای مدت ها درد بی درمانی باشد.
لطفی همچنین در مورد افزایش قیمت بهای استفاده از اتوبوس اظهار کرد:
 ما از دو جهت برای این افزایش نگرانی داریم. اول آنکه این افزایش قیمت یک تاثیر روانی بر روی مردم دارد و دوم اینکه امسال گرانی از چند بخش مختلف به مردم فشار آورده است.در حال حاضر در شهرداری دو مشکل داریم. مشکل اول نداشتن پول است و دولت هم هیچ پولی نمی دهد. از طرفی ما هم به شدت موافق این موضوع هستیم که نباید فشار را بر روی مردم بیاوریم.
علی اصغر لطفی ادامه داد:
راهکارهای زیادی را بررسی کردیم. یک راهکار این است که امسال هزینه های بخش های مختلف را کم کرده و برخی ساختمان ها و مکان های شهرداری را بفروشیم تا افزایش قیمت بلیط نداشته باشیم. پرسش من اینجاست که سال آینده که طبیعتا قیمت ها گران تر می شود چه باید کرد؟ لذا استدلال برخی از دوستان در شورای شهر این است که ما باید با یک شیب ملایمی قیمت ها را افزایش دهیم که یارانه و سوبسیت به حداقل برسد. دوستان ظاهرا به این نتیجه رسیده اند که در بخش خصوصی 150 و در بخش دولتی 100 تومان بلیط اتوبوس را افزایش دهیم که البته آقای حسن قدیری طرقی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد معتقد بود که بر اساس تحقیق به عمل آمده 60 درصد از مناطق محروم مشهد دارای اتوبوس های بخش خصوصی اند. یک راهکار دیگر این است که ما در زمینه شارژ من کارت محرومین یک کمکی بکنیم که این هم کار خیلی سختی است. آماری گرفتیم و فهمیدیم که حدود 60 هزار خانوار در مشهد تحت نظر کمیته امداد و بهزیستی هستند که اگر ضرب در 4 بکنیم حاصل می شود 240 هزار نفر که در هرصورت رقم بسیار بالایی خواهد بود. اما به هر حال رویکرد کلی این است که به محرومین در این موضوع یک توجه وِیژه ای بشود.

IMG_1695

عضو شورای شهر مشهد ضمن تاکید بر این نکته که باید با  افزایش قیمت، کیفیت خدمت رسانی هم افزایش یابد، اظهار کرد:
موضوع مهم اینجا است که در زمینه افزایش بهای بلیط بتوانیم افکار عمومی را اقناع کنیم. به نظر من اینگونه است که در صورت تصویب افزایش قیمت در صحن علنی، اعمال آن از خرداد ماه باشد و تا آن موقع، زمان برای توجیه افکار عمومی وجود دارد.
این عضو شورای شهر مشهد ضمن انتقاد از دولت بابت دوگانگی در رفتارهای خود، بیان کرد:
دولت از طرفی قیمت سوخت را افزایش می دهد و از طرفی اعلام کرده که گران تر کردن قیمت بلیط وسایل حمل و نقل عمومی خلاق قانون است.اگر این خلاف قانون است باید چه کاری انجام داد؟ بعضی از موضع گیری ها هم به نوبه خود جالب است و ما میدانیم بسیاری از اظهار نظر ها کاملا سیاسی است.
وی ادامه داد :
بنابراین ما در یک وضعیت پیچیده و سختی قرار داریم.یک نظریه این است که چند  ساختمان گران را بفروشیم که امسال را با توجه به فشاری که روی مردم است افزایش قیمت نداشته باشیم. ولی این یک درمان موقت است و احتمال دارد در سال آینده دو برابر افزایش نرخ بهای استفاده از اتوبوس را داشته باشیم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و امور اداری شورای اسلامی شهر دو کار اساسی را مغتضی این شرایط پیچیده دانست و در توضیح آنها اذعان داشت:
در این زمینه جوانان راهکار بدهند و هم در زمینه همراه کردن مردم تلاش نمایند. مردم ما در انقلاب موارد بسیار سختی را تجربه کردند. لذا ما باید بتوانیم مردم را در این زمینه همراه کرده  و از این سمت هم با تخلفات در درون سیستم شهرداری که مردم گزارش آنها را می دهند،  برخورد کنیم که مردم دچار شک و شبهه نشوند. همچنین آگاه سازی برای عموم مردم و چاره جویی برای آن قشری که همیشه مشکلات و وظایف انقلاب را به دوش می کشند باید در دستور کار جوانان باشد.
حجت الاسلام لطفی در پایان خاطر نشان کرد:  
ما به واقع می خواهیم جلوی برخی از اتفاقات منطقه ثامن را بگیریم ولی پول لازم را  نداریم. اگر پول زیادی داشتیم سهم این افرادی که ملک اطراف حرم خریده اند و در حالت مرتفع سازی هستند را می دادیم  و این مکان ها را محیط فرهنگی می کردیم یا  اگر هم قرار است تجاری باشد با یک نگاه توام با معماری ایرانی اسلامی می ساختیم. به هر حال افرادی این مکان ها را با پول سنگینی خریده اند و در حال حاضر اگر بخواهیم حتی یک قطعه از آن زمین ها را بخریم پول سنگینی مورد نیاز است.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. اگه شیب ملایم باشه ملت آماده ان. فقط لطفا ملایم باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *