صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / مسئول نظارت شورای شهر مشهد: ابزارهای اطلاع رسانی شهرداری ضعیف عمل می کنند
طراحی سایت در مشهد

مسئول نظارت شورای شهر مشهد: ابزارهای اطلاع رسانی شهرداری ضعیف عمل می کنند

گروه مدیریت شهری:در حاشیه یکی از جلسات مردمی اعضای شورای شهر، مشهد تریبون گفت و گویی با علی اصغر نخعی راد مسئول نظارت شورای شهر مشهد داشت که این گفت و گو را در دو بخش منتشر می کنیم. شما می توانید بخش اول این گفت و گو را در ادامه بخوانید.

آقای نخعی دلیل اینکه فعالیت های مثبت شهرداری خیلی دیده نمی شود و مردم نسبت به علل تصمیم گیری های شورای شهر توجیه نیستند، چیست؟

از روزی که این شورا و این شهردار مستقر شد قبل از هرگونه تصمیم گیری به ما حمله کردند. دیکته ننوشته که غلط ندارد، پس چرا برخی قبل از تصمیم گیری ها به ما حمله کردند؟ این آقایان ۶ سال سر کار بودند و باید خودشان را  نقد کنند و نه اینکه قبل هر اقدام به ما نقد وارد نمایند. متاسفانه این رویه ادامه پیدا کرد و همه رسانه ها علیه ما نوشتند. حتی همین شهرآرا تا چندی پیش که مدیرش مدیر آقای پژمان بود به ما حمله می کرد. از آن طرف آقای شهردار در هر پستی میخواست تغییر ایجاد کند صدا های زیادی بلند می شد که اینها می خواهند مدیران با سابقه شهری را یکی یکی قلع و قمع کنند. ما دو راه داریم یک راه این است که به جای اینکه کار بکنیم مرتب بیاییم در جلسات به مردم توضیح دهیم و یک راه هم این است که رسانه ها و روابط عمومی قوی کار کنند..اگر روابط عمومی شهرداری قوی کار نکند، ما باید به جای کارکردن فقط توضیح بدهیم.متاسفانه ابزارهای اطلاع رسانی شهرداری مانند روابط عمومی ضعییف عمل می کنند. در همین پروژه استقبال از بهار عملکرد خوبی را در خصوص مدیریت افکار عمومی شاهد نبودیم و این موضوع باعث شد که  اعضای شورای شهر افکار عمومی را قانع نمایند.در واقع بار توجیه افکار عمومی در ابتکار عمل استقبال از بهار توسط شهردار، به دوش شورا و نخبگان مردمی بود.همچنین مغتضی است که رسانه ها در حوزه افزایش بهای خدمات حمل و نقل موضوع را تبیین کنند.

شورای چهارم به نحوه درآمد زایی شهردار سابق ایراد وارد می کند. شما چه راه هایی برای درآمد زایی دارید؟

اصل موضوع این است که روش های درآمد زایی در شهر  غلط بوده است. شهرداری در این سالها ساده ترین راه را برای درآمد زایی انتخاب کرد و این راه هم فروش تراکم بود. اما این تراکم فروشی تا چه اندازه برای مردم مشکل ایجاد می کند؟ ترافیک ایجاد می کند.بعد از خود می پرسد پارکینگ ها را چه کنیم؟ دو مرتبه شهرداری از نفر بعدی پول می گیرد تا پارکینگ ها را درست کند. به همین شکل از افراد مختلف پول گرفته می شود که اشتباهات گذشته جبران شود. این روش غلط است و ما باید از درآمدهای ساختمانی به سمت درآمدهای پایدار برویم. درآمد پایدار یعنی این که هر شهروندی هزینه های اداره شهر را به سهم خود پرداخت کند. مردم به طور متوسط در یک آپارتمان ماهی ۵۰ هزارتومان حق شارژ می دهند. اما هر خانوار در سال ۷۰ هزار تومان به شهرداری می دهد . این رقم برای یک منزل مسکونی متوسط است که به متراژ محاسبه می شود و ما در اینجا به درآمد های ساخت و عوارض کار نداریم .زیرا عموم مردم خانه نمی سازند. حتی اگر ۲۰۰ هزارتومان هم در سال پرداخت شود، باز هم ما در هر ماه کمتر از ۲۰ هزارتومان پرداخت می کنیم که این مبلغ در نهایت جبران خدمت حقوق پرسنل منطقه شهرداری خودمان هم نمی شود. این مبلغ هم در مقابل هزینه های شهرداری بسیار پایین است و ما باید به سمت درآمدهای پایدار برویم. اما یک نکته مهم این است که جریمه های شهرداری برای کسانی که در ساخت طبقات اضافه تخلف می کنند، باید بسیار سنگین باشد تا این افراد دیگر این تخلفات را انجام ندهد. اما  معضلات زیادی را در این زمینه شاهد هستیم. به طور مثال در هاشمیه مشهد برج آبان در حال ساخت است. این برج در منطقه مسکونی و در کنار خانه های ویلایی ساخته شده و مردم متدین افراد خانه های خود را در آن منطقه می فروشند و می گویند که این برج به خانه ما مسلط است و حریم و امنیت خانه های ما نقض شده است. در همین هاشمیه از ۸ تا ۱۸ میلیون به متراژ می فروشند و تا جایی که کشش داشته باشد فروخته می شود. اما متاسفانه شهرداری در این چند سال فقط تراکم فروخته و البته  از حق مردم فروخته است. ترافیک در آن منطقه زیاد می شود و فشار آب و گاز پایین می آید و در نهایت مردم آن منطقه دچار مشکل می شوند. شهرداری از حق چه کسی این تراکم را فروخته است؟ این حق مردم بوده است. اینگونه شهر را اداره کردن به ضرر مردم است.

در خصوص افزایش جریمه تخلفات در ساخت و ساز چه اقداماتی صورت گرفته است ؟شنیده ایم جریمه تخلفات دچار افزایش قیمت شده است؟

پی (p) ضریب هزینه نوسازی است و اینکه قیمت p افزایش پیدا نمی کند سیاست دولت بوده که ما را دچار مشکل می کند. نرخ پی از سال ۸۶ یا ۸۸ تغییر نکرده است و در خواست شهرداری هم برای افزایش قیمت بی پاسخ می ماند. حالا ما جریمه افزایش ساخت طبقات مازاد را افزایش دادیم. عده ای که منافع خود را در خطر دیدند، داد و بیداد راه اندختند و می گویند اگر  تخلف نکنیم سود نداریم. خب ما میگوییم سود نکنید. چه کسی گفت تخلف کنید؟ مگر ما مسئول سود آوری شما هستیم ؟ برخی می خواهند فاتحه شهر را بخوانند تا سود کنند. ما میخواهیم این افراد سود نکنند. شما ببنید این کار شورا به ضرر چه کسی است ؟ اگر به ضرر مردم محروم است شما به ما بگویید.  اما هرچه که گران می شود به ضرر مردم محروم نیست. اتفاقا این تعدیل ایجاد می کند و ما از کسی می گیریم که سودآوری دارد و ما به این دسته از افراد می گوییم که اگر از این به بعد سود نداریید طبقه خلاف هم نسازید. ما باید کاری بکنیم که خلاف سود نکند و نیاز به قلع و قمع نباشد. به این آقایان برج ساز باید گفت که شما که میخواهید خلاف بسازید پس باید متری ۸ میلیون بدهید تا اصلا نسازید. همان چهار طبقه مجاز را بسازند. مگر ما دولت هستیم که نگران سوآوری این افراد باشیم؟ خب خود دولت به شما سوبسیت بدهد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *