صفحه اصلی / تئاتر / سعید سرابی: جشن اردیبهشت‌ تئاتر فرصتی برای مطرح کردن تئاتر در میان مردم است
طراحی سایت در مشهد

سعید سرابی: جشن اردیبهشت‌ تئاتر فرصتی برای مطرح کردن تئاتر در میان مردم است

سرویس تئاتر: روز 4 اردیبهشت جشن اردیبهشت تئاتر در شهر مشهد برگزار می گردد و استان خراسان رضوی اولین استانی است که در کل کشور این مراسم را خواهد داشت و ستاد برگزاری ترتیبی داده است تا مسئولینی هم از وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این جشن شرکت داشته باشند.

سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص این جشن گفت:  لازم است مسئولان و متولیان غیرفرهنگی استان‌ها، با ظرفیت‌های هنر نمایش آشنا شوند و بدانند این قالب هنری، می‌تواند آن‌ها را در رسیدن به اهداف و زمینه‌های مختلف یاری کند.

سید‌سعید سرابی با اشاره به برگزاری نخستین آیین پاسداشت اردیبهشت‌تئاتر در خراسان رضوی، در خصوص ضرورت و اهمیت برگزاری این مراسم اظهار داشت: اردیبهشت‌تئاتر فرصتی است که در اختیار اهالی نمایش قرار می‌گیرد تا بتوانند ظرفیت‌های موجود در این هنر را معرفی کنند و به ظهور برسانند. این مسئله به ویژه در استان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: شعارهایی که دولت جدید و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرده‌اند، می‌تواند توسط تئاتر محقق شود؛ از جمله آن، صحبت‌های ریاست محترم جمهور و نگاه جدی ایشان به ایجاد روحیه نشاط و امید در جامعه است. اردیبهشت و حال و هوای حاکم بر آن، با یک قالب هنری مانند تئاتر، می‌تواند بهترین روش برای ایجاد نشاط در جامعه باشد.

وی با بیان اینکه تئاتر یکی از ظرفیت‌های دیپلماسی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: با تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استان‌هایی مانند خراسان رضوی که در نقاط مرزی واقع شده و با کشورهای فارسی زبان همسایه‌اند، می‌توانند بیشتر از گذشته از این ظرفیت بهره‌مند شوند. ما مصداق‌های دیگری به این شکل را در بخش‌های دیگر هنر نداریم؛ بر این اساس اردیبهشت‌تئاتر یک امتیاز برای هنر تئاتر محسوب می‌شود که باید از آن به بهترین نحو بهره‌مند شد تا بتوانیم تئاتر را برای همه مطرح کنیم. به عبارت دیگر، اردیبهشت‌تئاتر فرصتی برای مطرح کردن تئاتر در میان مردم است؛ این مسئله‌ای است که اهالی تئاتر نیز با آن هم راستا خواهند بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی درباره برنامه‌های پیش رو برای برگزاری آیین پاسداشت اردیبهشت‌تئاتر در این استان توضیح داد: ستاد برگزاری این مراسم را از مدت‌ها قبل فعال کرده‌ایم. تلاش ما بر آن بود تا برنامه‌ها با رویکرد ملی برگزار شود، بنابراین با هماهنگی اداره‌کل هنرهای نمایشی، جشن‌های اردیبهشت‌تئاتر از مشهد آغاز خواهد شد.در این مراسم از ظرفیت‌های هنری و هنرمندان استان بهره خواهیم برد و مروری بر برنامه‌های یک سال گذشته تئاتر استان خواهیم داشت، زیرا سال‌92 عملکرد بسیار مناسبی را در مقایسه با سال‌های گذشته داشتیم. بنابراین گوشه‌ای از افتخارات یک ساله تئاتر را نشان خواهیم داد. تجلیل از سازمان‌ها و مجموعه‌های فعال در حوزه نمایش و برگزیدگان نیز بخش دیگری از این اتفاق مهم است.

سرابی برگزاری اردیبهشت تئاتر را به صورت ملی از اتفاقات درخور توجه این دوره عنوان و تصریح کرد: حضور مسئولان مرکز هنرهای نمایشی، هنرمندان برجسته کشور و مفاخر بومی استان، نشان از نگاه گسترده به این مراسم خواهد داشت. از سوی دیگر پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای را در نظر گرفته‌ایم تا اخبار و اطلاعات به صورت مناسب طی این روزها در کل کشور انعکاس یابد. در این دوره تلاش کردیم تا این مراسم با سطح کیفی خوبی برگزار شود.

وی وضعیت تئاتر خراسان رضوی را در سال‌92، بسیار مثبت ارزیابی و تصریح کرد: سال‌92 در مقایسه با سال‌های پیش از آن، تئاتر وضعیت مناسبی داشت؛ اجرای هم‌زمان سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و استقبال بی‌نظیر در این استان بود. البته با توجه به ظرفیت موجود در تئاتر خراسان رضوی، هنوز تا رسیدن به نقطه مورد نظر فاصله زیادی داریم. این استان قطب تئاتر کشور محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد در این سال‌ها فاصله‌ای با امتیازات ویژه خود پیدا کرده و آن‌گونه که شایسته است، نتوانسته جایگاه خود را حفظ کند. بنابراین نگاهی جدی به زیرساخت‌ها و مسائل موجود داریم تا موانع را برطرف کنیم؛ به ویژه در سایر شهرهای استان که این مشکلات، نمود عینی‌تری پیدا می‌کند و با ایده‌آل‌ها فاصله زیادی دارند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *