صفحه اصلی / فرهنگی / مسگرانی فعالیت های آینده معاونت فرهنگی اداره ارشاد خراسان رضوی را تشریح کرد
طراحی سایت در مشهد

مسگرانی فعالیت های آینده معاونت فرهنگی اداره ارشاد خراسان رضوی را تشریح کرد

گروه فرهنگی :برای بررسی اوضاع فرهنگ در سال گذشته و فعالیت های پیش رو در استان خراسان رضوی با محوریت شهر مشهد مصاحبه ای با معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل ارشاد خراسان رضوی داشتیم.

مسگرانی در مورد اوضاع فرهنگ در سال ۱۳۹۲ گفت :

سالهای ۹۱ و ۹۲ سالهایی بود که به لحاظ اقتصادی وضعیت مردم و دولت خوب نبود.علی رقم همه این مشکلات باز هم به کمک جامعه فرهنگی اقدامات خوبی انجام شد.برگزاری نمایشگاه کتاب با ناشرین متعدد، دهمین دوره انتخاب کتاب سال استان، برگزاری دومین کنگره طوس، همایش شعر کوثر،  تجلیل از ناشرین و نویسندگان در هفته وحدت و تجلیل از شاعران انقلاب از جمله فعالیت های مهم سال ۱۳۹۲ اداره کل ارشاد بود.

معاونت فرهنگی و مطبوعاتی استان خراسان رضوی در خصوص سال ۹۳ اظهار داشت:

برای سال ۹۳ تکلیف و مسئولیت ما با توجه به فرمایشات رهبری بیشتر است. امیدواریم با رویکرد مدیریت جهادی کارها با تلاش پیش برود اما متاسفانه ها زیربناها در حوزه فرهنگ خیلی ضعیف است. یعنی توجه به حوزه فرهنگ به صورت عملی درست نیست.

وی در ادامه در مورد مشکلات فرهنگی افزود:

مدیریت و مهندسی فرهنگی در جامعه ما شکل نگرفته است. اینگونه است که ما در حوزه فرهنگ دچار موازی کاری هستیم. خیلی از سازمان ها و نهادها مانند شهرداری که باید کار اجرایی انجام دهند، در حوزه سیاست گذاری هم دخالت می کنند. حضور آنها در حوزه فرهنگ خوب است اما آنها نباید در حوزه سیاست گذاری ورود نمایند.این سازمان ها باید بودجه خود را در خدمت جامعه فرهنگی و هنری و در خدمت ارزش های دینی و اهداف نظام مصرف نمایند. متاسفانه این رویه عوض شده است و عده ای با اعتباراتی که دارند خود را در جایگاه قانون گذار می دانند. این موازی کاری اشتباه است. بعضی  نهاد ها هم فعالیت های خنثی  می کنند و به کارهای تکراری می پردازند. شورای فرهنگ عمومی باید برای این موضوع یک فکری بکند تا نظام فرهنگی ما به سامان برسد.

وی ادامه داد:   

مشکل دیگر در حوزه فرهنگ کمبود اعتبار است . متاسفانه از اول در حرف خیلی خوب به موضوع فرهنگ پرداخته می شود ولی در حوزه عمل هیچ اقدامی شایسته ای صورت نمی گیرد. همچنین واگذاری امور فرهنگی به مردم یک مشکل دیگر است. حوزه اقتصاد و فرهنگ ظریف می باشد و شرایط برخی از واگذاری ها خیلی سخت است و عملا نمیشود واگذار کرد. این نکته هم وجود دارد که جاذبه ای برای بخش مردمی و غیر دولتی برای ورود به این عرصه وجود ندارد. زیرا این فعالیت ها سود مالی نداشته و ضررده هستند.اینها موانعی است که ما در حوزه فرهنگ داریم. در کنار این مسائل تهاجم فرهنگی غرب را داریم. دشمن خیلی نرم و زیرکانه حرف های خود را می زند ولی از ما میخواهند خیلی ظاهری و  رو  مبارزه نماییم که برخی از مسئولین و آقایان از ما چنین انتظاراتی دارند.

معاونت فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد استان در خصوص فعالیت های سال ۹۳  اذعان داشت:  

ما در ابتدای سال میخواهیم اجلاس اصحاب فرهنگ و هنر را داشته باشیم. مدیران انجمن های ۸ گانه و تشکل های صنفی را دعوت کنیم و از نظرات و پیشنهادات آنها نیز استفاده کنیم.این اجلاس در راستای سیاست ها و سخنان مقام معظم رهبری و تبیین حرف های و خواسته های ایشان از حوزه فرهنگ برگزار می شود و امیدواریم بتوانیم برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت خوبی برای پاسخ به خواست های رهبری داشته باشیم. همچنین در این همایش قصد داریم از مسئولین و معاونین وزارت ارشاد دعوت نماییم و حتما برخی از مسئولین استانی در مراسم حضور خواهند داشت تا تبادل افکار صورت بگیرد.ضمن آنکه در این اجلاس نقد و ارزشیابی فعالیت های گذشته فرهنگی صورت خواهد گرفت.

وی همچنین تصریح کرد:

ما همچنین سومین کنگره طوس یا عطار نیشابوری را در مشهد و نیشابور برگزار خواهیم کرد. این برنامه با همکاری شهرداری نیشابور، صدا و سیما و میراث فرهنگی با محوریت شعر نو برگزار می شود.البته با توجه به خشکسالی یک بخش از اشعار هم در مورد  نزول باران است که شاعران اشعار خود را تقدیم می کنند. اختتامیه  این مراسم هم در آرامگاه خیام نیشابوری برگزار می شود که مزار گلباران شده و از برگزیدگان و فرهیختگان این حوزه تقدیر به عمل می آید.

مسگرانی همچنین از مشارکت ارشاد در سوگواره شعر فاطمی با عنوان “آرامش بهاری” در کنار سازمان اوقاف خبر داد و در پایان خاطر نشان کرد:  

یقینا ما برنامه های خود را به سمت اهداف نظام در زمینه توسعه فرهنگی می بریم. ولی مطمئنا سال ۹۳ سال سختی است که ما باید با وجود کمبودها خیلی از کارها را جلو ببریم. امیدواریم با توجه به نامگذاری سال افزایش اعتبار را داشته باشیم تا بتوانی حمایت خوبی هم از هنرمندان داشته باشیم و در غیر اینصوت باز هم با وجود همه کاستی ها کارها را پیش خواهیم برد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *