صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / آیا مرتضوی هم مانند پژمان نرخ بلیط اتوبوس را افزایش می دهد؟
طراحی سایت در مشهد

آیا مرتضوی هم مانند پژمان نرخ بلیط اتوبوس را افزایش می دهد؟

گروه مدیریت شهری: در اسفند ماه سال 1392 شورای اسلامی شهر مشهد به شهرداری اجازه داد تا بتواند بلیط اتوبوس را 150 تومان افزایش دهد. البته در توضیح طرح بیان شد که در مناطق کم برخوردار افزایش بلیط اتوبوس نداریم اما در مناطق برخوردار تا سقف 150 تومان نرخ بلیط اتوبوس افزایش می‌یابد، بر این اساس در برخی خطوط بدون افزایش قیمت و خطوط دیگر تا سقف 150 تومان افزایش می‌یابد به صورتی که میانگین افزایش نرخ بلیط اتوبوس از75  تومان بیشتر نشود.

از آن روز به بعد بحث های مختلفی در خصوص قیمت بلیط اتوبوس صورت گرفت و برخی ها هرگونه افزایش قیمتی را به شدت زیر چکش انتقادات خود برده و در راستای مخالفت با این طرح تلاش کرده اند.

اما کمی به عقب برگردیم. آن زمانی که در اردیبشهت 91 مردم مشهد شوکه شدند! افزایش دو برابری بهای خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی در حالیکه اتوبوسرانی مشهد تا آن زمان هم نتوانسته بود رضایت مردم را تامین نماید. در این بین محمد پژمان شهردار مشهد حمایت قاطعی از افزایش بلیط اتوبوس انجام داد و بهای بلیط از 50 تومان به 100 تومان رسید.

اما در ادامه توجه شما خوانندگان عزیز را به  آخرين جلسه علني  سال ۹۱شورای سوم جلب می کنیم. در آن جلسه با بررسي درخواست شهرداري مشهد و تغيير در برخي قيمت هاي پيشنهادي با افزايش بهاي خدمات تاکسيراني، اتوبوسراني و قطار شهري موافقت شد. نتیجه آن جلسه هم افزایش قیمت بلیت اتوبوس های دولتی از 100 به 200 تومان بود که شاهد افزایش 100 درصدی بودیم.

دوبار افزایش 100 درصدی نرخ بلیط در زمان محمد پژمان که در بالا آمده است را هرگز از یاد نخواهیم برد. انتقادات زیادی هم به خصوص در فاز دوم افزایش قیمت ها از سمت مردم به شهرداری وارد شد و پژمان با جملاتی همچون مردم  باید سهم خودشان را خودشان بپردازند و اینکه نمی شود بدون هزینه رفاه را افزایش داد، این افزایش نرخ را توجیه می کرد و مهدی خجسته مسئول سازمان اتوبوسرانی هم به همین شکل از این موضوع دفاع می کرد.

در آن زمان انتقادات بسیاری به شهردار وقت وارد شد و افرادی که امروز از افزایش بلیط در دوره شهردار جدید انتقادات تندی میکنند، خیلی آنها در آن مقطع از سیاست ها شهردار دفاع می کردند ولی اکنون این افراد حتی هنوز که هیچ نرخی افزایش پیدا نکرده است شروع به جو دادن و مقابل هم قراردادن شهرداری و مردم کرده اند.

در آن مقطع شهرداری به رغم انتقادات گسترده و صریح مردم حتی حاضر نشد بهای خدمات خود را در مسیرهای کوتاه شده را کاهش دهد و البته این جمله را زیاد می شنیدیم که  شهروندان بايد بدانند كه نپرداختن بهاي بليت اتوبوس  لطمه به كيفيت خدمات خواهد زد.

در پایان امیدواریم نرخ بلیط اتوبوس در مشهد افزایش نیابد و حداقل آنکه برای افراد کم برخوردار این افزایش اعمال نشود. اما این نکته را هم بیان کرد که شهردار قبلی هم افزایش نرخ را در دستور کار قرار داده بود و حتی آن را اجرایی کرد. همچنین امیدواریم پاسخ این سوال را متوجه شویم که چرا افراد معترض به افزایش قیمت بلیط اتوبوس در زمان کنونی در زمان مهندس پژمان به افزایش نرخ اعتراض نکردند؟

طراحی سایت در مشهد

3 نظرات

  1. مدیونی عکس این فک کنی

  2. افزایش قیمتهای دوره مهندس پژمان با واگذاری و راه اندازی بخش خصوصی در مشهد همراه بود. از جو که بگذریم، هم اکنون مسیر شهدا-پارک بخاطر عدم پرداخت بها خدمات با کاهش اتوبوس و کندی تردد مواجه است، تصور بفرمایید با افزایش 150 تومانی (محاسبه درصد با شما!) چه اتفاقی رخ می دهد.
    نگارنده متن فوق و تصویب کنندگان قانون تعیین قیمت براساس مسیر به طور حتم تاکنون سوار اتوبوس نشدند و درکی از مسیرها و فواصل ندارند/. عزیزان بی درد، برای قشری که از حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس استفاده می کند همان افزایش 100 درصدی دوره پژمان هم زیاد بود چه برسد به افزایش نجومی مرتضوی. قشر اتوبوس سوار در مناطق برخوردار را تاکنون بررسی کرده اید؟ به طور مثال اتوبوس 62 که از مسیر بلوار سجاد به سمت حرم مطهر می رود، در چه دسته ای قیمت گذاری می شود؟ آیا بیشتر مسافران اتوبوسهای محدوده کوثر، هاشمیه، هنرستان و … که قاعدتا از مناطق برخوردار تلقی می شوند و از میان کارگران زحمتکش ساختمانی هستند باید هزینه بیشتری بپردازند؟
    از شما که ادعای استقلال خبری و تریبون مستقل داشتید، انتظار می رفت به جای جانبگیری از جدید و قدیم به سراغ ریشه مشکلات در تنظیم و تقسیم بودجه می رفتید. کجاست بودجه حمل و نقل ریلی کلانشهرها؟ کجاست بودجه زیارت؟ کجاست سهم کلانشهرها از درآمدهای دولتی آزاد سازی نرخ حاملهای انرژی؟ مراقب باشید در پاسخ به این سوالات هم گرفتار قدیم و جدید نشوید و مستقل بمانید!

  3. دوست عزیز ما هم با بسیاری از سخنان شما موافقیم. اما این متن در جانبداری از شخص یا دوره خاصی نبوده و دفاع از افزایش قیمت نیست و ما هم گفتیم دوست داریم هیچگونه افزایش قیمتی صورت نگیرد. اما دوست عزیز محتوا و پیام این متن این است که چرا آقایانی که در دوره مهندس پژمان به خاطر داشتن پست در مقابل افزایش قیمت ها سکوت کردند و حتی از آن دفاع کردند، اکنون در حال مخالفت و جو دادن هستند و می خواهند مجموعه مدیریت شهری و مردم را مقابل هم قرار دهند.این موضوع اصل حرف ما بوده و اگر نه اینها اگر به فکر محرومین بودند چرا در قبل اعتراض نکردند؟ ؟؟؟ باز هم می گوییم امیدواریم هیچگونه افزایش قیمتی نداشته باشیم و شهرداری بتواند کسری بودجه را از جای دیگری جبران نماید. با تشکر از پیام شما – روابط عمومی مشهد تریبون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *