صفحه اصلی / دانشگاه / مناظره در دانشگاه فردوسی/مدیرکل سابق وزارت امور خارجه:زیبنده نبود یک بچه شرور 8 سال بر کشور حکومت کند
طراحی سایت در مشهد

مناظره در دانشگاه فردوسی/مدیرکل سابق وزارت امور خارجه:زیبنده نبود یک بچه شرور 8 سال بر کشور حکومت کند

سرویس دانشگاه: امروز تشکل انجمن اسلامی دانشجویان به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای مناظره‌ای با عنوان “حق مسلم” در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزارکرد.

این برنامه با حضور صادق زیبا کلام عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، جاوید قربان اوغلو مدیرکل سابق وزارت امور خارجه و ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی از ساعت 15 در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی آغاز گردید.

در ابتدا این برنامه زیباکلام گفت : بر اساس برنامه هسته ای جمهور اسلامی، ده سالی است که کشور هزینه می دهد و سیاست دولت جدید این است که بتواند کشور را از این چاه ویل بیرون آورد.

سپس اوغلو مدیرکل سابق وزارت امور خارجه بیان کرد : دولت نهم و دهم به اصطلاح سیاست تهاجمی داشتند که البته بنده در کتاب های خودم آن را سیاست ماجراجویانه معرفی کردم. سیاستی که باعث چالشی شدن و جهانی شدن این مسئله شد.

اما در ادامه ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی اظهار کرد : مسئه من با آقای زیبا کلام سر هزینه و فایده مسئله هسته ای است. باید به این سوال پاسخ داد که هزینه و فایده برنامه اتمی برای ایران چیست. آیا ارزش های حاصله نسبت به ضرر های آن بیشتر است؟ نظر آقای زیباکلام این است که هزینه این برنامه بیشتر است و ما کلا ضرر کردیم و این برنامه غلط بوده است.

وی ادامه داد : من همچنین از آقای اوغلو سوال می کنم که موضع شما در این زمینه چیست. بنده با نظر آقای زیبا کلام مخالف هستم.

در پاسخ اوغلو گفت : من اصل حق برنامه هسته ای را قبول دارم اما نباید با دنیا وارد چالش می شدیم و اگر این برنامه را خوب مدیریت می کردیم این همه هزینه بر کشور وارد نمی شد.یک راکتور با نسل سه یا چهار 1000 مگابایتی یک میلیارد دلار برای ما هزینه دارد. ما چند برابر این هزینه را به شوروی دادیم و هنوز به نتیجه لازم نرسیدیم. ما می توانیم همین راه را برویم و البته این هزینه ها را ندهیم.

در ادامه نوبری بیان کرد : برنامه هسته ای یک حلقه ای از برنامه پیشرفت فنی و مهندسی کشور است و آقای زیباکلام چون فقط علوم سیاسی خواندند متوجه این موضوع نمی شوند. اصل دعوای دنیا با ما سر پیشرفت ایران است که آیا به ایران اجازه داده می شود به مرزهای دانش برسد یا خیر.

در پاسخ زیباکلام اذعان داشت : مثل این حرف های آقای نوبری ما در 8 سال گذشته در تلویزیون و از زبان افرادی همچون احمدی نژاد زیاد شنیدیم. اگر قرار بود موضوع هسته ای برای کشور انقلاب صنعتی و اقتصادی ایجاد کند، الان که کره شمالی و پاکستان باید خیلی پیشرفته می بودند.

وی افزود : در دوره 8 ساله احمدی نژاد از این جنس حرف ها زیاد زده می شد و روی مباحث زیادی مانور می دادند.گفته می شد که مخالفت غرب برای این است که ما به پیشرفت و انقلاب صنعتی نرسیم. احمدی نزاد میگفت اگر ما بتوانیم صنعت هسته ای را جلو ببریم 250 رشته صنعتی و اقتصادی در کشور برای ما ایجاد می شود و غربی ها به همین دلیل با ما مخالفت می کنند.من گفتم برادر عزیز آقای احمدی نژاد 250 تا نه شما 25 تا هم و 5 تا هم نه، شما فقط یک رشته را نام ببر که ایجاد شود و به تولید ناخالص ملی کمک کند.

در ادامه بحث اغلو اظهار کرد : نه اینطور نیست. کشوری مانند کره شمالی همه دارایی خود را بر روی برنامه نظامی گذاشته ولی ایران چنین اهدافی ندارد. ایران نمی خواهد کره شمالی شود اما باید گفت مجموعه نظام در موضوع هسته ای با هم هماهنگ نبودند و دنیا به نسبت به ما دچار شک و تردید شد. اینگونه شد که ایران بی آبرو شد و و ما هیچ وقت مانند 8 سال گذشته بی آبرو نبودیم. این زیبنده نبود که یک بچه شرور 8 سال بر کشور حکومت کند. این 8 سال کجا رفت ؟ در این 8 سال 5 یا 6 قطعنامه علیه ما صادر شد.

در ادامه نوبری بیان داشت : تمام سرمایه آقای زیباکلام در سخن گفتن انتقاد از 8 سال گذشته است. من در تمامی دوران های دولت های قبلی مسئولیت داشتم ولی فقط در دولت احمدی نژاد مسئولیت نداشتم. در دوره احمدی نژاد دیپلماسی کلا تعطیل بود و من به نوع مذاکرات ایراد می گرفتم. اما آقای زیبا کلام از شما سنی گذشته و ادب  را رعایت کنید. دانشجویان سر کلاس از شما چیزی یاد می گیرند واینگونه صحبت نکنید که جمعیت هو کنند و بحث در این فضا با سوت و کف مربوط به دانشگاه نیست و شایسته محیط های دیگری همچون سینما است. اگر راست می گویید بیایید و در باره متن توافقنامه ژنو بحث حقوقی کنیم.

در ادامه زیباکلام خاطر نشان کرد: بله کشورهای دیگری هم مانند آرژانتین و هند هم هستند که به سمت برنامه هسته ای رفتند اما من معتقدم روش ما از اول غلط بود و متاسفانه مخالف غربی ها یک جور ابزار در دست حاکمیت شد تا از آن استفاده ایدئولوژیک کنند. مرتب شنیده می شد که چون غربی ها با این مسئله مخالف هستند پس حقانیت ما را می رساند.

 گفتنی است در پایان برخی از دانشجویان نظرات خود را بیان کردند و سوالات خود را از این سه تن پرسیدند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *