صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / مدیری که پس از برکناری جایگاه فرهنگ را در مدیریت شهری مشهد زیر سوال می برد
طراحی سایت در مشهد

مدیری که پس از برکناری جایگاه فرهنگ را در مدیریت شهری مشهد زیر سوال می برد

گروه مدیریت شهری: به تازگی مهدی خجسته مدیر عامل عزل شده سازمان اتوبوسرانی مشهد در مصاحبه ای با یکی از سایت های خبری انتقادات تندی را نسبت به عملکرد شهردار و مدیریت شهری ابراز داشته است. مصاحبه ای که در برخی موارد قابل تامل است و کارشناسان و صاحب نظران می توانند در خصوص ابعاد آن اظهار نظر نمایند و ما در اینجا به این بحث ورود نمی کنیم. 

اما پس از مطالعه بخشی از مصاحبه مهدی خجسته نتوانستیم از کنار آن به سادگی بگذریم و آن مقوله فرهنگ در سخنان ایشان بود. خجسته در  مصاحبه ای با سایت مشهد خبر می گوید : فرهنگ متعالی است اما بحثی غیرقابل اندازه گیری است اما باید  مدیریت شهری، مدیر وقت شهر و شورای شهر خدماتی نظیر خدمات عمرانی را به عنوان هدف در نظر بگیرند که قابل اندازه گیری باشد.

متاسفانه این دیدگاه همواره بین برخی از مدیران کشور مشاهده شده است که به کار فرهنگی ارج نمی نهند و همه چیز را از دید مادی گرایانه و ماتریالیستی نگاه می کنند. اولویت و هدف قرار ندادن فرهنگ آن هم به دلیل اینکه بحثی غیر قابل اندازه گیری است.

بله؛ نتایج مسائل فرهنگی زودبازده نیست و ممکن است سالها طول بکشد تا نتایج آن مشخص شود. بسیاری از مدیران نمی توانند از قبال کار فرهنگی برای خود رزومه و آمار درست کنند و آن را سکوی پرش خود کنند. این مدیران جایگاه فرهنگ را درک نمی کنند آن هم به دلیل آنکه در جدول آرایی و گزارش آنها  جایی ندارد.

البته این اشکال تنها به این مدیر نیست و  بسیاری  مدیران هستند که  برنامه ای برای ترویج مسائل فرهنگی ندارند و به سرعت کارهای سخت افزاری را به پیش می برند و نقش مباحث و لوازمات نرم افزاری را در نظر نمی گیرند.

بله آقای خجسته، کار فرهنگی زودبازده نیست و کمتر قابل ارزیابی و سنجش می باشد. اما شما به عنوان فردی که سالها در مدیریت شهری دستی داشته اید باید بدانید که روی  آوردن به کارهای قابل سنجش و ارزیابی به طوریکه در چشم مردم باشد در سالهای گذشته هم باعث پرواز برخی مدیران شده است. اما مسئولین شهری  با نگاهی لمسی گرایانه و  تجربی گرایانه  نباید به مسائل شهری وارد شوند که نتیجه آن دست برداشتن از مسائل فرهنگی باشد.

آقای خجسته اینکه درگیری شما با شخص شهردار بر سر چه مسئله ای بوده است به کنار و آن موضوع بحث خودش را می طلبد، اما اینکه شما در سال 1393 که توسط بالاترین مقام کشور سالی همراه با فرهنگ و اقتصاد نامگذاری شده و فرهنگ ارجح دانسته شده چنین مصاحبه ای می کنید برای ما بسیار جای تامل دارد.

عکس از سایت سازمان اتوبوسرانی مشهد

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *