صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / مشهد خاکستری به سمت رنگ های مفرح می رود/ نگاه نوین شهرداری به زیباسازی
طراحی سایت در مشهد

مشهد خاکستری به سمت رنگ های مفرح می رود/ نگاه نوین شهرداری به زیباسازی

گروه مدیریت شهری: همواره به یاد داریم که مدیریت رنگ ها در شهر مشهد مورد انتقادات زیادی قرار داشته و در خصوص رنگ بندی مبلمان شهری و جدول ها نارضایت هایی از سوی شهروندان مشاهده می شد.

 در این خصوص همواره محدودیت هایی وجود داشته و ضوابط ترافیکی یکی از مانع های همیشگی برای استفاده از رنگ های شاد، مفرح و حتی جیغ بوده است. همواره شاهد بودیم رنگ هاي سياه، زرد و سفيد از پیش برای رنگ بندی شهری به خصوص جدول ها تعریف شده بودند و رنگ سیاه که یک رنگین سنگین و غم آور است به نوعی نقش پر رنگ تری را نسبت به سایر رنگ ها ایفا می کرد.

 این وضعیت تا حدی به چشم می آمد که حتی برخی از کارشناسان زیباسازی مدیریت شهری، مشهد را شهری خاکستری معرفی کرده و همه آنها بر ضرورت استفاده از رنگ های متنوع برای زیباسازی شهر مشهد تاکید می کردند.

همان طور که می دانیم رنگ ها زبان احساسات ما هستند و می توانند به زندگی رنگ شادی یا غم بدهند. رنگ ها همان طور که بر یک شهر نما می بخشند، هویت آن را معرفی میکنند و در سلامت روان و دید اجتماعی شهروندان اثر می گذارند.

 رنگ آمیزی شاید ارزان ترین راه برای یک مدیر شهری باشد تا بتواند فضای شهر را با داشته های موجود زیبا کند و زندگی شهری را رنگی دیگر ببخشد. در این راستا و با توجه به اینکه مشهد شهری خاکستری با اغتشاشات رنگی حسی با تاثیر بیشتر در رنگ های سنگین بوده است، ضرورت حرکت به سمت نقطه مخالف آن توسط مدیران شهری امری ضروری بوده و مطالعات در حوزه زیباشناسی براي استفاده از رنگ هاي متنوع بسیار احساس می شد.

 اما امسال شهرداری مشهد و به ویژه معاونت خدمات و محیط زیست شهری با توجه به توضیحات بالا به سمت استفاده از رنگ های شاد رفته و ندای خداحافظی با رنگ مشکی از رنگ بندی شهر مشهد به ویژه در جداول را سر داده است.

در همین زمینه خلیل الله کاظمی معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد می گوید : تمام تلاش خود را برای رنگ‌آمیزی جداول معابر اولویت‌دار سطح شهر برای عید نوروز به کار خواهیم بست و باقی مانده جداول نیز در یک زمانبندی یکساله با ترکیب رنگ جدید سبز-سفید و سبز – زرد رنگ‌آمیزی می‌شود.
کاظمی ادامه می‌دهد: خبر خوش مدیریت شهری نوید دهنده استقبالی با طراوت‌تر از بهار در سال 93 است. برای رنگ‌آمیزی جداول شهر در نوروز امسال دو رنگ سبز و سفید جایگزین رنگ سیاه می‌شود.

 اقدامی که بهار 93 می تواند بهانه ای برای شروع باشد و امید به آنکه پس از بهار 93 هم برای همیشه رنگ مشکی از جداول و مبلمان شهری شهر مشهد حذف گردد و کمتر شاهد رنگ آمیزی ترافیکی در شهر بهشت باشیم.

 اما آنچه که پس از این می تواند قابل توجه باشد، تدوین یک سند و نظام رنگ بندی شهری ویژه مشهد است.زیرا این مسئله  باید اصولی و منطقی حل شود و راه حل های مقطعی تنها می تواند برای مدتی صورت مسئله را از اذهان دور نگه دارد.

تدوین یک سند یا نظام جامع که بکوشد تا هویت رنگی شهر به شیوه ای صحیح مشخص و حفظ گردد. این سند باید به هویت شهر و سلایق و فرهنگ جامعه توجه کرده و حتی یک عامل مهم هماهنگی در بین سازمانها و نهادهای مختلف شهر باشد که  تحقق این امر اراده ای بلند تر از شهرداری مشهد را می خواهد و استانداری نیز باید  در این زمینه تسهیل کننده باشد.

 حال که شهرداری مشهد در ابتکاری به سمت رنگ های شاد رفته و رنگ مشکی را حذف کرده تا مشهد دیگر شهری خاکستری نباشد، امیدواریم تا بازخوانی تجارب سایر شهرهای موفق در این زمینه در دیگر نقاط جهان همواره مورد تاکید مسئولین شهری قرار گرفته ونتایج آن برای مردم ملموس گردد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *