صفحه اصلی / سینما / مصاحبه با کارگردان فیلم “پنج شنبه آخر ماه” / وقتی یک فیلم پارتی و روضه را در مقابل هم قرار می دهد
طراحی سایت در مشهد

مصاحبه با کارگردان فیلم “پنج شنبه آخر ماه” / وقتی یک فیلم پارتی و روضه را در مقابل هم قرار می دهد

سرویس سینما :10 روزی می شود که فیلم ” پنج شنبه آخر ماه” به کارگردانی ماشاء الله شاهمرادی در مشهد با بازی محمود پاک نیت و شبنم قلی خانی در حال اکران است. با کارگردان مشهدی این فیلم قراری در پردیس هویزه گذاشته و گپ و گفتی با او داشتیم.

مشهد تریبون : آقای شاهمرادی در خصوص وضعیت فروش و اکران فیلم خود بگویید.

یک قانونی در سینما وجود دارد که تا کفه فروش پایین نیاید، فیلم روی اکران می ماند. خیلی ها پیش بینی می کردند که این فیلم یک هفته یا نهایتا 10 روز بر روی پرده خواهد بود که اشتباه می کردند. اکنون 50 روز از اکران این فیلم در کشور می گذرد. این فیلم در تهران روز به روز سالن های بیشتری به خود اختصاص داده و در مشهد هم این فیلم حدودا 10 روز است که پخش می شود و امیدواریم تا نوروز بر روی پرده سینماهای شهرمان بماند. البته اکران این فیلم مقارن با جشنواره فیلم فجر و اکران فیلم معراجی ها با بازی خود بنده شد که این دو موضوع می تواند فروش یک فیلم را تحت تاثیر قرار دهند.

مشهد تریبون : آقای شاهمرادی لطفا کمی در مورد محتوا  فیلم “پنج شنبه آخر ماه” توضیح دهید.

ما در این فیلم یک نگاه جدیدی را به عرصه آوردیم. برخورد یک روحانی با بعضی از جوان های نسل جدید که گرفتار معضلاتی همچون میهمانی های شبانه و پارتی هستند. در این فیلم  پارتی و روضه در مقابل با هم قرار گرفته است. اما اینکه کدام یک از این دو پیروز می شود امری است که مردم باید فیلم را ببینند و بعد قضاوت کنند.

مشهد تریبون : شنیده شده است “پنج شنبه آخر ماه” دو سال به دلیل توقیف، اکران عمومی نشده است. آیا این موضوع صحت دارد؟

نه اینگونه نیست و تمامی افراد شورای نظارت به این فیلم نمره دادند و مشکلی از این بابت برای پخش نداشتیم. اما فیلم دچار فقر مالی برای تبلیغات بود و این مشکلات باعث تاخیر اکران شد و برای پروانه نمایش مشکلی نداشتیم.

مشهد تریبون : حرف پایانی شما را می شنویم.       

این فیلم با استقبال خوبی مواجه شده و در بعضی شهرها برای آن سانس اضافه گذاشتند. اما متاسفانه در ده روز گذشته هیچ یک از روزنامه های مشهد مانند خراسان و شهر آرا از این فیلم یک گزارش تهیه نکردند. این فیلم کار بچه های مشهد است و متاسفانه صدا و سیما استان هم به این فیلم توجهی نکرده است و این در حالی است که کمتر فرد ناراضی را می توان پس از دیدن این فیلم پیدا کرد.

نکته دیگر در خصوص این فیلم رکورد شکنی ما در زمان تولید فیلم است. این فیلم در 15 روز ساخته شده است و همه کار در یک لوکیشن بوده است. کار در یک لوکیشن هم سخت تر است و هرکسی خلاف این را بگوید ضعف دیدگاه هنری خود را نشان می دهد. زیرا شما وقتی به عنوان یک کارگردان دوربین را در یک لوکیشن در 3 نقطه قرار می دهید، برای بار چهارم و برای انتخاب نقطه جایگذاری دوربین با مشکل مواجه می شوید و این محدودیت فضایی است که کار را سخت می کند. این فیلم ضمن این رکورد شکنی ها با زیر 200 میلیون ساخته شده است که واقعا فیلم کم خرجی محسوب می شود و البته فیلم پر سودی هم بوده است.

عکس از محمد جواد آبجوشک

طراحی سایت در مشهد

3 نظرات

 1. !هاهاها خندیدیم خوب بود…واقعا چه طور رفتین با این ادم مصاحبه گرفتین!این اقا الفبای سینما رو هم نمیدونه این ادم رو اوردن برنامه هفت سوژه اش کردن مسخرش کردن بهش خندیدن.متاسفم برا جامعه هنری که این افراد اسم کارگردان میاد روشون و برا شما که اسم خبرنگار رو یدک میکشید!!!!

 2. خانم مینا
  کاش کمی ادب و احترام را هم چاشنی نقد بکنیم.
  نظر شما حاوی توهین و بی حرمتی است و اگر منتشر شده است فقط به این دلیل است که بدانید مشهد تریبون به دنبال سانسور نظرات نیست. ولی خوب است که بدانید مسخره کردن یک هنرمند که شاید از نظر شما هنر نداشته باشد اصلا کار پسندیده ای نیست و میزان ادب شما را مشخص میکند.
  با سپاس از شما برای بازدید از این مطلب

 3. حدس ميزنم ايشون در تست بازي براي اين فيلم رد شدن!
  آقاي شاهمرادي زاده، شايد بيشتر فيلمسازي تجربي باشند تا آكادميك. و در ضمن در پشت دوربين سينما، تجربه كمي داشته باشند. اما بي هنر؟!
  آنچه من خبر دارم، اين فيلم با اندك بضاعت مالي و توليدي ساخته شده است.
  از مشهد تربون متشكرم به خاطر حمايت از هنرمندان خراساني…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *