صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / جای پای پررنگ نوزاد و جنین در فیلم های به نمایش در آمده در جشنواره فیلم فجر مشهد
طراحی سایت در مشهد

جای پای پررنگ نوزاد و جنین در فیلم های به نمایش در آمده در جشنواره فیلم فجر مشهد

سرویس سینما – بیتا منتظری : شروع امسال جشنواره در مشهد با نمایش فیلم “چ” ابراهیم حاتمی کیا همراه بود. این فیلم  فارق از انتقادهای بسیاری که  نسبت به آن مطرح می شد، نکته ناگفته و تقریبا بی دلیل داشت که تاثیری هم در خط داستانی فیلم نامه نداشت اما با توجه به دیدن 18 فیلم دیگر به همین نکته کوچک در این فیلم پی می بریم که حضور آن تک نکته در اغلب کارها تاثیری هرچند کوتاه بر ذهن مخاطب می گذاشت و این نکته چیزی نبود جز حضور پرنگ یک بچه در غالب یک نوزاد یا یک کودک و حتی جنین. این موضوع از 19 فیلم به نمایش در آمده در 11 فیلم همچون “چ” / ملبورن / رنج و سرمستی / شیار 143/ فصل فراموشی فریبا / بادیگران / متروپل / تمشک / فرشته ها با هم می آیند / امروز / کلاشینکف ” نقش به سزایی داشته است. اینکه اغلب سکانسها و یا کلا موضوع فیلم نامه بر اساس آن طفل پیش برود.

به طور مثال در فیلم “فرشته ها با هم می آیند” با به دنیا آمدن یک سه قلو و نشان دادن شیرینی زندگی با بچه های بیشتر با همین مضمون پیش رفت. فیلم تمشک و با دیگران کاملا موضوع اصلی آنها، رحم اجاره ای بود. در فیلم “امروز” بازیگر زن مقابل پرویز پرستویی باردار بوده و فیلم ملبورن هم کلا بر اساس سرونوشت یک نوزاد جلو رفت. سایر فیلم های مذکور هم رگه هایی از این مضمون داشتند و گاهی کمتر و بیشتر این موضوع را نشان می دادند.

این موضوع قرار بوده چه تاثیری بر ناخداگاه ذهن مخاطب بگذارد؟این سوالی است که ذهن من را به خودش مشغول کرده است. آیا با نشان دادن متوالی یک خانوم در جایگاه یک اجاره دهنده رحم در فیلمها، می تواند زمینه ساز تولید و افزایش جمعیت باشد؟ یا حضور یک کودک در جایگاهی که هیچ دلیل موجهی برایش نیست؟ یا حتی وضع حمل یه مادر در بدترین شرایط ممکن اعم از جنگ یا حتی نشان دادن یک زن باردار در یک پلان کوتاه که به نظر می رسد امسال هیات داوران بر حضور پررنگ طفل در فیلمها صرفا بر مبنای علاقه شخصی خود تاکید ورزیده اند و ظاهرا سهم مشهد از این تاکید ورزی بسیار بالا بوده است.

طراحی سایت در مشهد

6 نظرات

 1. دیوانه ای که دوست شد

  در ابتدا باید بگویم نکته سنجی نویسنده این اثر قابل ستایش است.و اینکه یک جوان با این بینش در وطنم نفس میکشد خدا را شاکرم.
  اما هدف از نگارش این مطلب چیست ؟ آیا صرفا طرح سوال است؟ با کمال احترام اگر چنین باشد بیهوده است. اما اگر منظور از رد پا, زنجیرهای از یک تفکر واحد در فیلمها است باید بگویم صرف دادن گزارش و طرح پرسش کافی نیست و باید ثابت شود.
  شما در مقام یک تحلیل گر یا بهتر بگویم صاحب دیدگاه در مطلب ذکر شده خیلی خلاصه با دادن گزارش
  بدون پرداخت به این که این مطلب چه بایدها و چه ناهنجاری های را در جامعه بوجود می آورد و با توجه به اینکه فرهنگ جامعه ایرانی هر روز دست خوش تغییر و دگرگونیست و البته رعایت نکردن انصاف و یکی دانستن در مورد فیلمهای ذکر شده مطلب خود را گنگ بدون هدف و نتیجه گیری رها کرده اید.
  به عنوان مثال در مورد رحم اجاره ای . شاید در ابتدا برای هر زوج ایرانی درک این مطلب سخت باشد ولی باید پذیرفت که این علم موهبتی است از جانب پروردگار.مخصوصا در ایران کشوری که هرچه دارد از نهاد خانواده و حفظ تحکیم آن است دیگر هیچ زوج عاشقی صرف نداشتن بچه از هم جدا نخواهند شد و این ربطی به افزایش جمعیت ندارد.
  باز هم منتظر نگاه متفاوت شما هستم اما این بار با دقت و تحلیلی مناسب.

 2. دوست عزیز نظر شما محترم اما این مطلب صرفا داره میگه حضور این همه کودک و نوزاد و جنین در فیلمهای امسال بی دلیل نیست…..کسی اینجا از بد و خوب ماجرا چیزی نگفته… اینجا رسانه است و هدف اطلاع رسانی…همین که همگی بدونن که ملت ما اگاهن بسته…..تو این مطلب به مخاطب کلیت ماجرا گفته میشه و هر کسی با توجه به فیلمهایی که دیده میتونه پایان بندی و برداشت خودش و از موضوع داشته باشه.

 3. در جواب دیوانه ای که دوست باید گفت که طرح سوال یا طرح مسئله کافی است و قرار نیست این مسئله این مطلب یک آسب شناسی اجتماعی بکند یا قضاوت بکند و اینکه بخواهد برای مشکلات اجتماعی و دیدگاه های موجود در عرف یک نسخه ای بپیچاند. این مطلب صرفا از سر دغدغه ای نوشته شده است که میخواهد بیان کند که مخاطب کور نیست و می فهمد. مخاطب این جای پای پر رنگ را متوجه می شود و … که باید از نویسنده مطلب تشکر داشت .ما چنین مطالبی با چنین رنگ و بویی که در رسانه های داخل کشور کم داریم که نشان دهد مخاطب خوب می فهمد

 4. دیوانه ای که دوست شد

  حق با همه دوستان است من توقع زیادی داشتم
  همین که بدانیم کافیست
  همین که بگویم کافیست

 5. دیوانه ای که دوست شد

  رسا لت خبر صرفا گفتن نیست آکاهی دادن است
  این مطلب اجتماعی است من منظورم این است که آنهای که باید بدانند و بفهمند بفهمند وگرنه من و شما و سازنده فیلم که بداند مشکلی حل نشده
  دوست داشتم حال که این نکته با دقت دیده شده با دقت بیشتر نگارش میشد تا بتواند به عموم تاثیر بگذارد نه خواص.
  ما هرچه میکشیم از نداشتن آگاهی جامعه است .
  دوستان من حرف ما یکیست هدف هم یکیست نگاه من از زاویه ای است که شما دقت نکرده اید.
  اینترنت مرز ندارد اما درک و فهم انسانها مرز دارد مخصوصا در کشور ما
  موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *