صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / از بهترین مستندساز حاضر در جشنواره فیلم فجر مشهد تقدیر می شود/ نگاهی کوتاه به 4 مستند
طراحی سایت در مشهد

از بهترین مستندساز حاضر در جشنواره فیلم فجر مشهد تقدیر می شود/ نگاهی کوتاه به 4 مستند

سرویس سینما: بر اساس گفته دبیر یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در مراسم اختتامیه این جشنواره که قرار است در تاریخ 27 بهمن ماه در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شود از بهترین مستندی که در این جشنواره مورد اکران قرار گرفت، تقدیر خواهد شد.

4 مستند برای گونگادین بهشت نیست، لطفا بوق بزنید، در پناه بلوط و فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه مستندهایی بودند که در جشنواره فیلم فجر امسال در مشهد اکران و مورد نقد و بررسی قرار گرفتند. لذا این چهار مستند 4 کاندیدا برای مورد تقدیر قرار گرفتن هستند که در زیر توضیحی کوتاه در خصوص آنها ارئه می دهیم.

مستند برای گونگادین بهشت نیست : برای گونگادین بهشت نیست اولین اثر جدی غلامرضا نعمت پور در سینمای مستند است. این اثر از جنس کشف حقیقت است و کارگردان آن کوشیده تا شبهاتی تاریخی را در خصوص اسطوره لرستانی علی میر دریکوند پاسخ دهد. این سوژه یابی ناب که از دل موضوعات جذاب سینمای بومی شهرستان ها بیرون می آید، در کنار تحقیقات یک سال و نیمه تیم مستند ساز، توانسته است تا به معرفی چهره ای بپردازد که برای ایران و لرستان مایه افتخار است.شما می توانید مصاحبه غلامرضا نعمت پور با مشهد تریبون را از اینجا بخوانید. ان مستند در فرهنگسرای رسانه مشهد پخش و نقد گردید. لازمبه ذکر است نعمت پور در اختتامیه سی و دمین جشنواره فیلم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین مستند  در بخش پژوهش و تحقیق را کسب کند.

مستند لطفا بوق بزنید: مستند” لطفا بوق بزنید” نگاهی انسان دوستانه و اعتراض آمیز به وضعیت نامطلوب مردم میانمار دارد و رضا فرهمند این مستند را در هند و در اردوگاه آوارگان میانمار ساخته است. این مستند از دیدگاه کودکان موضوع را بررسی می کند و بدون قضاوت خاصی مخاطب را در شرایط و موقعیت این بحران انسانی قرار می دهد. این مستند سه فعال حقوق بشر را درگیر ماجرا می کند و آنها در معرض امتحانی سخت قرار می دهد. از دست دادن هویت و پاسپورت خود در صورت ماندن در اردوگاه های مردم میانمار و یا برگشت آنها به کشور خود که در نهایت یکی از این سه تن راه برگشت را انتخاب می کند.این مستند در جشنواره فیلم فجر نتوانست هیچ جایزه ای را به خود اختصاص دهد. شما می توانید مصاحبه مشهد تریبون با رضا فرهمند کارگردان این مستند را از اینجا بخوانید.

مستند در پناه بلوط:  مستند  “در پناه بلوط” یکی از فیلم‌های مستند حیات وحش ایران و غرب کشور است که مخاطب را با زیبایی ها و طبیعت بکر جنگل های ایلام و زندگی سنجاب ایرانی آشنا می کند و مهدی نورمحمدی معتقد است که باید قدر زیبای‌های سرزمینمان و موجودات ساکن در آن را بدانیم و برای حفظ این میراث گران‌بها از هیچ کوششی دریغ نکنیم.این مستند در جشنواره فجر توانست سیمرغ بهترین مستند در بخش ایجاد و خلق جلوه های هنری را بگیرد. شما می توانید مصاحبه مشهد تریبون با مهدی نور محمدی کارگردان این مستند را از اینجا بخوانید.

مستند فیلمی نا تمام برای دخترم سمیه : مستند “فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه” از جمله فیلم های خانوادگی عجیب است . به قول کارگردان فیلم های خانوادگی هم چیزهای عجیبی هستند. پس مستندی که بر اساس این فیلم ها ساخته شود ساعت ها جای نقد و بررسی دارد. فیلم هایی که دسته جمعی روبه روی آن می توان نشست و در عرض چند ساعت تمام یک زندگی را گاهی با دور آهسته و گاهی هم با دور تند مرور کنیم. فیلم های خانوادگی چیزهای با ارزشی هستند، هر قدر از عمرشان می گذرد با ارزش تر هم می شوند. این مستند به دلیل استقبال فوق العاده امسال دو مرتبه در مشهد اکران شد. شما می توانید مصاحبه مشهد تریبون با مرتضی پایه شناس کارگردان این مستند را از اینجا بخوانید.

در پایان باید دید که کدام یک  از این مستندها در جشنواره فیلم فجر مشهد مورد تقدیر قرار می گیرد. به نظر می رسد مستند برای گونگادین بهشت نیست و در پناه بلوط که توانستند در جشنواره فجر سیمرغ بگیرند از شانس بیشتری برخوردار باشند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *