صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / وقتی به جای “چ”حامد زمانی پخش می شود/مدیر کل ارشاد: من هم از دیدن “چ” محروم شدم
طراحی سایت در مشهد

وقتی به جای “چ”حامد زمانی پخش می شود/مدیر کل ارشاد: من هم از دیدن “چ” محروم شدم

سرویس سینما : امشب ششمین شب از جشنواره  فجر مشهد بود که با حاشیه هایی جالب همراه شد.

در حالی که جمعیت فوق العاده زیادی برای دیدن فیلم “چ” راهی سینما هویزه شده بودند و فروش بلیت های اکران 9 شب این فیلم در ساعت 11 ظهر به پایان رسیده بود، این اکران در زمان مقرر آغاز نگردید. در این مراسم که سعید سرابی مدیر کل اداره ارشاد استان خراسان رضوی هم حاضر بود فیلم “چ” اکران نگردید. حاشیه هایی از این اتفاق از زبان خبرنگار ما در زیر آمده است.

حدود ساعت 9 وارد سینما هویزه شدم. مردم در سالن هم صف کشیده بودند و برای ورود به سالن باید مدت ها صبر می کردند. وارد سالن شدم و در جایگاه خبرنگاران در بالای سالن نشستم. حدود ساعت 21:10 دقیقه بود که پرده سینما کلیپ “گزینه های روز میز” حامد مقدم را پخش کرد و همه بر این تصور بودند که به مناسبت دهه فجر یک چنین کلیپی برای مردم در قبل از اکران پیش بینی شده است. این کلیپ تمام شد و دومرتبه آن را پخش کردند.

همین حدود بود که سعید سرابی مدیر کل اداره ارشاد استان خراسان رضوی همراه با حمید طباطبایی دبیر جشنواره و فرزین جیرانی مسئول کانون هنرمندان وارد سالن شدند و دو ردیف پایین تر از جایگاه خبرنگاران نشستند. مشخص بود که آقای مدیر کل خیلی به دیدن فیلم “چ” علاقه مند بوده که خود را به اکران آخر رسانده است.

کلیپ حامد زمانی برای بار سوم و چهارم هم پخش شد و این چنین بود که برخی از افراد در سالن اعتراض خود را به این مسئله اعلام کردند و یکی از تماشاگران به شوخی گفت که نسل حامد زمانی هم منقرض شد! فردی دیگری فریاد زد که تو رو خدا دیگه پخش نکن و پس از پایان کلیپ “گزینه های روی میز” حامد زمانی برخی از جوانان حاضر در جلسه به شوخی فریاد می زدند: دوباره – دوباره

و البته اتاق فرمان هم دوباره این کلیپ را پخش می کرد. کم کم همه شک کرده بودن که مشکلی پیش آمده باشد که نماینده سینما در جلوی حضار ظاهر شد و اعلام کرد که هنوز سرور ما بالا نیامده است و به محض اینکه این اتفاق بیفتد ما فیلم “چ” را پخش می کنیم. چند دقیقه ای گذشت و خبری از پخش فیلم نشد و این بار حمید طباطبایی به عنوان دبیر جشنواره از اتاق فرمان ضمن معرفی خود اعلام کرد که با توجه به پخش دیجیتال فیلم های جشنواره و اینکه هر فیلمی با یک پسورد مشخصی که از تهران ارسال می شود باز می گردد، امشب برای اکران سوم فیلم “چ” این پسورد عمل نمی کند و ما در حال رایزنی با دبیرخانه جشنواره در تهران هستیم که یک پسورد جدید به ما بدهند.

بازهم کلیپ حامد زمانی و اینبار صدای دست و سوت ممتد حضار که اعتراض خود را به پخش این کلیپ نشان می داد. در نهایت نزدیک ساعت 22:30 دقیقه بود که نماینده سینما و حمید طباطبایی به روی سن رفتند و عدم اکران فیلم “چ” را اعلام کردند. خبری که با اعتراض مردم حاضر در جلسه رو به رو شد. دبیر جشنواره گفت که این مشکل تقصیر سینما و جشنواره نیست و مشکل اصلی از پسوردی است که تهران در اختیار ما گذاشته است.

پس از آن نماینده سینما چند راه حل را به حضار پیشنهاد کرد. اول آنکه همه می توانند پول بلیت های خود را از گیشه بگیرند. دوم آنکه فیلم “جیب بر خیابان جنوبی” سیاوش اسعدی برای جمعیت پخش خواهد شد و اینکه فردا همه می توانند در ساعت 15 یک فیلم دیگر در سالن ببینند. پس از این سخنان عده ای فریاد زدند: فقط “چ” –  فقط”چ” – “فقط “چ”

در نهایت هم فیلم “چ” پخش نگردید و عده ای به سمت گیشه رفتند تا پول خود را پس بگیرند و برخی دیگر که تعداد آنها خیلی هم قابل توجه نبود به دیدن فیلم “جیب بر خیابان جنوبی” از سری فیلم های خارج از جشنواره امسال نشستند.

پس از چند دقیقه و در ساعت 22:44 سعید سرابی از سمت خروجی اختصاصی سالن را ترک کرد و پس از آن در مصاحبه ای اختصاصی با مشهد تریبون در خصوص مسائل مختلف و اتفاق امشب سخن گفت.

مدیر کل اداره ارشاد خراسان رضوی در این زمینه گفت :

اکثر کارهای مهم جشنواره در تهران انجام می شود و ما در استان ها باید بنشینیم و تماشا کنیم.  یک کد و پسوردی تهران به استان ها می دهد که بتوانند فیلم را برای اکران باز کنند. این کد هم صرفا در یک ساعت مشخصی عمل می کند.متاسفانه در اکثر استان ها این مشکل پیش می آید و اکران ها به مشکلاتی این چنینی برخورده است.در واقع سینما هویزه مجهزترین سینمای کشور به لحاظ فنی است. وقتی اینجا چنین مشکلاتی پیش می آید، شما مطمئن باشید در سایر سینما ها هم این وضعیت خواهد بود.

وی افزود :

متاسفانه این اتفاق سر اکران فیلمی پیش آمد که خیلی مورد استقبال بود و خود من هم خیلی نارحت هستم.فرصت دید فیلم “چ” از خود بنده هم گرفته شد و در جواب یکی از دوستانی که در سالن گفتند این فیلم را یک بار دیگر خودتان دیدید و به این دلیل پسورد عمل نمی کند، باید بگویم که خود من هم این فیلم را ندیدم و از دیدن فیلم “چ” محروم شدم.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *