صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / فردا “چ” حاتمی کیا در مشهد اکران می شود/ فیلمی 6 میلیاردی با بازی فریبرز عرب نیا
طراحی سایت در مشهد

فردا “چ” حاتمی کیا در مشهد اکران می شود/ فیلمی 6 میلیاردی با بازی فریبرز عرب نیا

سرویس سینما : بخش داستانی فیلم های جشنواره فیلم فجر فردا  در ساعت 10 با اکران فیلم ” چ” ابراهیم حاتمی کیا در پردیس هویزه آغاز می گردد. این فیلم در دو نوبت دیگر در  ساعت ها 14 و 18 نیز اکران می گردد. به بهانه اکران “چ” در مشهد این مطلب به نگارش درآمده است.

فیلم سینمایی «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا محصول سال 1391 است.این فیلم داستان دو روز  از زندگی مصطفی چمران به همراه اصغر وصالی و مردم پاوه است.از روز بیست و پنجم تا بیست و هفتم مرداد 1358 طی روزهایی که امام (ره) در فرمانی مهلت 24 ساعنه ای به دولت و ارتش داد تا حصر پاوه را بشکند و منطقه را از وجود تروریست ها پاک کنند.تهیه کننده این اثر مهدی کریمی می باشد و بازیگران مطرحی چون فریبرز عرب نیا ٬سعید راد٬ مریلا زارعی و بابک حمیدیان در آن به ایفای نقش می پردازند.

پس از پخش این فیلم در جشنواره فجر تهران شاهد نظرات گوناگونی بودیم.برخی به جانبداری از فیلم پرداخته و به گفته بعضی دیگران نقدهایی به اثر وارد است که جای تامل دارد.

ابراهیم حاتمی کیا کارگردان «چ» در نشست نقد و بررسی این فیلم در جشنواره فجر در خصوص اینکه فیلم او را جزء کارهای فاخر برشمرده اند گلایه کرده و گفته که دوست ندارد این اثر را جزء فیلم های فاخر به شمار آورید و متاسفانه در خصوص  معنی فاخر زیاده گویی شده است.

این فیلم که با بودجه بودجه ملی ساخته شده است٬ حدود ۶ میلیارد بابت ساخت آن هزینه شده است. کارگردان این اثر معتقد است چمرانی که در فیلم تصویر می شود بر اساس نگاه خودش است.اما باید دید تا چه حد نگاه کارگردان با واقعیت متناسب است.

ایده فیلمساز در سال ۸۰ مطرح شد ولی فیلم به شکل فعال در سه سال شکل گرفت  و فیلمبرداری اثر سه سال به طول انجامیده است! همچنین ۶ ماه کار مونتاژ و ۱۶ ماه جلوه های ویژه رایانه ای اش کار شده است.به نظر میرسد جلوه های ویژه سهم مهمی را در فیلم بر عهده دارد زیرا که چیزی بیش از ۷۰ دقیقه از فیلم را شامل می شود.ابراهیم حاتمی کیا بیان کرده که این فیلم سه برابر یک اثر سینمایی دیگر وقت و عمر او را گرفته است.ما هم منتظر هستیم ببینم کارگردان فیلمهای شاخصی چون آژانس شیشه ای٬ از کرخه تا راین٬ ارتفاع پست و…. تا چه حد در ساخت فیلم جدیدیش موفق ظاهر شده است.

نسیم سهیلی

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *