صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / نور محمدی کارگردان “در پناه بلوط”: داستان سنجاب ایرانی را دراماتیک گونه نقل کردیم
طراحی سایت در مشهد

نور محمدی کارگردان “در پناه بلوط”: داستان سنجاب ایرانی را دراماتیک گونه نقل کردیم

سرویس سینما : مستند ” در پناه بلوط” اثری مهدی نورمحمدی از ایلام و از آثار بخش مستند سی و دمین جشنواره بین المللی فیلم فجر امروز در فرهنگسرای رسانه مشهد اکران و نقد می گردد.

این مستند در صدا و سیمای مرکز ایلام تهیه و تولید شده و برای ساخت آن نزدیک به صد میلیون هزینه شده است. به بهانه اکران این مستند در مشهد که جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند و بهترین تدوینگر را در جشنواره سینما حقیقت امسال کسب نموده است، مصاحبه ای کوتاه با مهدی نور محمدی داشتیم تا چند کلامی از زبان خودش در خصوص این اثر بشنویم.

مشهد تریبون : آقای نور محمدی لطفا کمی از رزومه و سابقه خود بگویید.

من متولد سال 1358 در ایلام هستم. در سازمان صدا و سیما به عنوان کارمند مشغول هستم  و تاکنون 10 مستند کوتاه و بلند ساخته ام. در تلویزیون و سریال ها فعالیت های زیادی داشتم و در 5 سال اخیر به طور جدی مستند سازی در تلویزیون را دنبال می کنم.

مشهد تریبون : لطفا کمی در خصوص مستند ” در پناه بلوط” توضیح دهید.

این مستند روایتی است از زندگی سنجاب های ایرانی و چالش های موجود در قبال ادامه حیاط این جونده کوچک ایرانی که در 61 دقیقه ساخته شده است. این مستند نسبت با سایر مستندها ساختاری متفاوت دارد. ما به زبان تصویر و دراماتیک گونه داستان سنجاب ایرانی را نقل می کنیم. تمامی عناصر داستانی مانند کشمکش، تعلیفق، نقطه اوج و … در این مستند وجود دارد. در واقع ما ساختار دراماتیک را برای جذابیت کار انتخاب کردیم ولی به دلیل آنکه نمی خواستیم از فضای واقعی بودن دور شویم، هیچ گونه نریشن و گفتاری را بر روی مستند استفاده نکردیم.

مشهد تریبون : لطفا در خصوص زمان فیلمبرداری این مستند توضیح دهید.

ساخت این مستند 4 سال طول کشید و  سختی‌های زیادی در طول ساخت آن کشیدیم.ما فقط چهارصد روز فیلمبرداری داشتیم.

مشهد تریبون : مستند شما در جشنواره سینما حقیقت برگزیده شده است.آیا در جشنواره فجر شانس برگزیده شدن دارید؟

من همه مستندها و آثار را ندیدم که بخواهم یک نظر جامع بدهم.اما در نهایت امیدوارم که در روز اختتامیه اتفاق خوبی رخ دهد.

گفتنی است مستند “در پناه بلوط” یکی از فیلم‌های مستند حیات وحش ایران و غرب کشور است که مخاطب را با زیبایی ها و طبیعت بکر جنگل های ایلام و زندگی این جونده ایرانی اشنا می کند و مهدی نورمحمدی معتقد است که باید قدر زیبای‌های سرزمینمان و موجودات ساکن در آن را بدانیم و برای حفظ این میراث گران‌بها از هیچ کوششی دریغ نکنیم.

در پایان اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که تصویر برداری این مستند با کیفیت بسیار بالایی صورت گرفته و برخی معتقدند که این مستند با آثار نشنال جئوگرافی قابل قیاس است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *