صفحه اصلی / تئاتر / پیشنهاد مشهد تریبون به شهرداری / از تئاتر و مدیریت شهری به نفع یکدیگر استفاده شود
طراحی سایت در مشهد

پیشنهاد مشهد تریبون به شهرداری / از تئاتر و مدیریت شهری به نفع یکدیگر استفاده شود

گروه مدیریت شهری :  4 پیشنهاد مشهد تریبون به مدیریت شهری مشهد در خصوص ارتباط نزدیک به هنر تئاتر  در این مطلب ارائه می شود.

اول؛  تئاتر به یک معنا یعنی بیان زنده مشکلات اجتماعی و فرهنگی یک جامعه می باشد که بارها از این هنر در راستای بیان این مشکلات استفاده شده است. تئاتر یا همان هنر نمایش به معنای دیگر یعنی ارائه راهکار در خصوص همان مشکلات؛ در کل تئاتر به یک معنی کلی می تواند اینگونه و با استفاده از دو تعریف قبل تکمیل شود :

تئاتر یعنی نمایش زنده مشکلات مختلف یک جامعه و ارائه راهکار برای آن مشکلات با در نظر گرفتن حالات، خواسته ها و نیازهای سه عنصر تماشاگر، نقش و بازیگر

دوم؛ مدیریت شهری به یک معنا یعنی برنامه ریزی برای موضوعات شهری، اجرا برنامه ریزی های شهری در مسائل مختلف، کنترل و اصلاح در چهارچوب شهر که همه این امور با استفاده از ظرفیت های داخل شهر، برون شهر و همه ذینفعان این پروسه به انجام خواهد رسید. شهر تک بعدی نیست و به آن نباید نگاه کالبدی بشود.تمامی ابعاد مرتبط با شهر چه از نظر اجتماعی, اقتصادي, کالبدي و محيطي همگی در  تعریف بالا قرار می گیرند.

سوم؛ با ترکیب تعریف مدیریت شهری و تئاتر و در نظر گرفتن این دو مقوله در کنار یکدیگر به این نتیجه می رسیم که تئاتر می تواند در خدمت شهر هم باشد و مدیریت شهری هم می تواند در خدمت تئاتر قرار گیرد. یک رابطه دوسویه که در صورت تحقق آن اتفاقات بزرگی در شهر رخ خواهد داد.

با در نظر گرفتن سه بند بالا پیشنهادات مشخص و مصداقی خود را شرح می دهیم.

پیشنهاد اول استفاده از تئاتر در آموزش با بهره گیری از هنرمندان علاقه مند این عرصه :  شهرداری هر ساله هزینه های بسیار بالایی صرف آموزش می کند. امروزه آموزش در دنیا به سمت آموزش غیر مستقیم و لایه ای حرکت کرده و کشورهای پیشرفته دنیا به دنبال ابزار نشاط بخش و قدرتمندی برای آموزش می گردند. هنر نمایش قدرت زیادی برای آموزش و انتقال مفاهیم دارد. تئاتر نوعی ارتباط مستقیم است که با ارتباط زنده بین تماشاگر و بازیگر اثرگزاری بیشتری نسبت به سایر گونه های هنری از جمله فیلم و سینما دارد. شهرداری مشهد در این سالها هزینه های زیادی در خصوص ساخت مستند و تیزر تبلیغاتی کرده است.به نظر می رسد مغفول ماندن هنر تئاتر در این زمینه بسیار واضح است و در حد خود و شاید در هیچ حدی در این زمینه از آن استفاده نشده است.

شهرداری در خصوص مسائل مختلفی نیازمند تغییر نگرش مردم شهر به موضوعات مختلف و آموزش های فرهنگ شهروندی است. شهر الکترونیک، شهروند رضوی، حقوق و رفتار شهروندی، بهداشت و محيط زيست، انضباط اجتماعي، تكاليف شهروندي، ، مهارت‌هاي زندگي و غیره از موضوعاتی هستند که شهرداری می تواند با استفاده از تئاتر، اهداف مدیریت شهری را به سمت مطلوب پیش ببرد و با استفاده از آن هنر تاثیر بیشتری از چاپ هزاران بروشور و مجله ببرد. قطعا موضوعات ذکر شده می تواند مبنای ساخت تئاتری های زیبا و پر محتوا باشد و با توجه به آنکه این موضوعات هر روزه با مردم سر و کار دارند، این هنر می تواند تاثیری بیش از حالت معمول در این عرصه داشته باشد. شهرداری در این زمینه می تواند از تئاتری های علاقه مند و دارای ایده دعوت به عمل آورد.

پیشنهاد دوم- برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی در حوزه مدیریت شهری :  شهرداری هر ساله هزینه های زیادی در خصوص برگزاری جشنواره ها و همایش ها می کند. پیشنهاد می شود جشنواره ای با عنوان “نمایشنامه نویسی در حوزه مدیریت شهری” برگزار شود.دبیرخانه آن جشنواره تمامی آثاری که مربوط به مدیریت شهری باشد که در پیشنهاد اول ذکر شد را دریافت کرده و آنها را بررسی نماید. جشنواره ای که با جوایز نسبتا ارزنده بتواند پذیرای آثار زیادی باشد. در نهایت هیات داوران با انتخاب بهترین نمایشنامه ها، ساخت آن آثار را به شهرداری پیشنهاد دهند و شهرداری با استفاده از آن نمایشنامه ها بتواند گامی در جهت تحقق اهداف مدیریت شهری بردارد.

پیشنهاد سوم برپایی تئاترهای شهری و خیابانی : شهرداری عرصه میدانی شهر را در چنگ دارد. تئاتر خیابانی یا به تعبیری در اینجا تئاتر شهری پیشنهاد سوم ما است.تئاتر مشهد در این عرصه به شدت نیازمند حمایت و توجه است. شهرداری می تواند معابر و مکان هایی را در اختیار گروه های تئاتر قرار داده تا در آن مکان ها به صورت ثابت و همیشگی تئاتر خیابانی یا شهری داشته باشیم. امری که باعث آشنایی بیشتر مردم به این هنر شده و شهرداری می تواند با استفاده از این امکان شادی و نشاطی مفید و آموزش دهنده را به مردم شهر هدیه کند.

پیشنهاد چهارم- ساخت خانه تئاتر مشهد توسط شهرداری :  شهرداری مشهد اقدامات شهرداری تهران در سالهای اخیر در خصوص هنر تئاتر آن شهر را بررسی کند. در این سالها شهرداری تهران گاها کمک های خوبی به گروه های نمایشی کرده و همچنین در جهت فراهم آوری زیرساخت و امکانات با هنرمندان آن عرصه همکاری قابل توجهی داشته است. شهرداری مشهد نیز می تواند در این عرصه قدم برداشته و پیشنهاد می شود با ساخت “خانه تئاتر مشهد” با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی نشاط و شادابی را به شهر هدیه داده و روحیه شهر را بالا ببرد.

سخن پایانی : تئاتر مشهد پیشرفت کرده است. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. حضور چندین نمایش از مشهد در جشنواره بین المللی تئاتر فجر گواه این مدعا است. هفته ای که گذشت تئاتر بر قله رویدادهای شهر بود. صد البته که این هنر بسیار توانست با مخاطبین و مردم مشهد ارتباط بگیرد. هنر نمایش مشهد این ظرفیت را دارد تا با در اختیار گرفتن امکانات بیشتر بیش از این  تاثیر گذار باشد. عملی شدن این پیشنهاد ها به نفع شهرداری و جامعه هنری است. این یک بازی برنده برنده است. امیدواریم شهردار محترم مشهد، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری و همچنین اعضای شورای شهر تامل کافی را نسبت به آنچه در بالا مرقوم داشته ایم داشته باشند تا آن شود که به نفع شهر و هنر باشد.

مشهد تریبون این موضوع را دنبال خواهد کرد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *