صفحه اصلی / جشنواره تئاتر فجر 92 / بازنشر/سروش طاهری: سنگ بست نمایشی مذهبی و خالی از شعار است
طراحی سایت در مشهد

بازنشر/سروش طاهری: سنگ بست نمایشی مذهبی و خالی از شعار است

گروه فرهنگی- سرویس تئاتر:دیروز نمایش سنگ بست از مشهد و به کارگردانی محمد مهدی خاتمی  درسی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر برای اولین بار اجرا گردید. امروز پنج شنبه هم آخرین اجرای این نمایش در تالار قشقایی تهران خواهد بود. این نمایش یک اثر مذهبی است که بدون هیچ ادعایی در پی ترویج اعتقادات مذهبی ما ایرانیان است. در این نمایش سروش طاهری ، شهره مکری، غلامرضا عارف نژاد، احمد طاهونچی، کریم جشنی، الهه پژوهی و بازیگر خردسال کیانوش جشنی بازی می کنند.به بهانه شروع به کار سنگ بست در جشنواره فجر، مصاحبه مشهد تریبون با سروش طاهری در خصوص این نمایش بازنشر می شود.

سروش چند سالی است که به دلیل تحصیل و کار در تهران به سر می برد و در آن شهر نیز کارهای بسیار هنرمندانه ای داشته است. وی دانشجوی ارشد دانشکده کارگردانی هنر های زیبا است و حضورش در نمایش سنگ بست در شهر مشهد بهانه ای بود برای ما تا یک گفت و گو کوتاه با این بازیگر خوش اخلاق تئاتر کشورمان داتشه باشیم.

مشهد تریبون: آقای طاهری لطفا در خصوص نمایش سنگ بست که به کارگردانی محمد مهدی خاتمی تاکنون نمایش پرمخاطبی در مشهد بوده است، کمی توضیح دهید.

 این کار یک کار مذهبی و در عین حال خالی از شعار است.یک کار مذهبی که مردم به خاطر اینکه با اعتقادات درونی آنها کلانجار میرود و نه با ظاهر و ظاهر سازی، دوسش خواهند داشت .همچنین باید بگویم که این نمایش از وجود بازیگرهای بسیار خوبی هم بهره می برد.این موضوع هم کاملا مشخص است که مخاطب نمایش را دوست دارد و با نمایش هم ذات پنداری می کند. چند ماهی می شود که این نمایش را برای اجرا عمومی در مشهد تمرین می کنیم.

مشهد تریبون: در خصوص نقش خودتون در این نمایش کمی بگویید.

بنده در نمایش سنگ بست بازیگر نقش ترکمندی هستم. ترکمندی در این نمایش رئیس شهربانی مشهد است که سالهایی قبل از انقلاب، امام رضا (ع) کراماتش را به وسیله این فرد به یک زنی که شوهرش زندانی است می رساند.این نقش برای من نقش خاص  و ویژه ای است. یک دلیلش آن است که نقش 10 سال بزرگتر از خودم را بازی می کنم.دوم اینکه نقش بسیار پیچیده ای است چون این سرهنگ ترکمندی لحظه به لحظه و در برخود با هر آدم خاصی، یک وضعیت ویژه دارد.نقش و نمایش دوست داشتنی هستند و تا الان مشخص شده است که مخاطب خیلی خوب با این نقش ارتباط برقرار می کند.

مشهد تریبون: وضعیت تئاتر مشهد را در حال حاضر چگونه ارزیابی می کنید؟

تئاتر مشهد در چند سال اخیر به جای رشد کردن دچار افت سطح شده و اتفاقا رشد هم نکرده است. یعنی اتفاقاتی که از سال 83 تا 89 در تئاتر مشهد رقم خورد، از 89 به بعد یک مقدار افول کرده است.این چند تا علت دارد که باید مورد جامعه شناسی و آسیب شناسی قرار بگیرد که مشخص بشود چرا اینگونه شده است.

 ______________________________________________________

بسته کامل مشهد تریبون در پوشش برنامه های تئاتر فجر  – ویژه مشهد

______________________________________________________

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *