صفحه اصلی / جشنواره تئاتر فجر 92 / مصاحبه مشهد تریبون با هرمینا و فتی یول، دو بازیگر مجارستانی نمایش “بی استخوان ”
طراحی سایت در مشهد

مصاحبه مشهد تریبون با هرمینا و فتی یول، دو بازیگر مجارستانی نمایش “بی استخوان ”

گروه فرهنگی – سرویس تئاتر : دیروز 28 دی ماه جشنواره تئاتر فجر در مشهد آغاز به کار کرد. تنها نمایش روز اول با عنوان “بی استخوان شدن” که یک اثر بین المللی بود، در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا گردید. این نمایش کاری مشترک از ایران، هند و مجارستان است که به غیر از بازیگران ایرانی، بازیگرانی از هند و مجارستان در آن بازی می کنند.

دو دختر مجارستانی این نمایش  به نام های هرمینا و فتی یول در این اثر نقش اساسی داشتند و بار زیادی از کار را بر دوش می کشیدند.

پس از اجرای نمایش توانستیم با هماهنگی های صورت گرفته، مصاحبه ای با این دو بازیگر اروپایی داشته باشیم.

مشهد تریبون : خانم هرمینا شما از مجارستان به ایران آمده اید.کشوری که فرهنگ کاملا متفاوتی نسبت به ایران دارد. اکنون هم شما در مشهد هستید. شهر مشهد هم دارای بافت سنتی است و به نوعی مذهبی ترین شهر ایران به حساب می آید. به نظر شما چه فرهنگی از سمت شما دو بازیگر به اینجا منتقل می شود؟ اساسا حضور شما در اینجا چه اثر گذاری فرهنگی دارد؟

هرمینا : در واقع من پیشنهاد های زیادی از برلین، وین و سایر نقاط اروپا در این مقطع زمانی برای کار تئاتر داشتم. اگر به این نمایش پاسخ مثبت دادم به این دلیل است که به فرهنگ ایران علاقه دارم و می دانم ایران دارای یک فرهنگ متفاوت است. اما من انسان ها  در همه جای دنیا شبیه هم می دانم. شاید زبان ها متفاوت باشد ولی احساس ها شبیه یکدیگر بوده و تنها روش ها متفاوت است .در کل باید بگویم که ما از یک جامعه متفاوت آمدیم. جامعه ای که کاملا تاریخی متفاوت دارد.من مطمئن هستم که ما و شما از یکدیگر چیزهای متفاوتی یاد می گیریم و من به نوبه خودم در اینجا خیلی چیزهای جدید و متفاوت می بینم.

مشهد تریبون : خانم فتی یول این نمایش یک کار مشترک از سه کشور هند، مجارستان و ایران است. شما این اثر را در ایران اجرا می کنید و بازخوردهایی را هم حتما می گیرید.لطفا بگویید آیا این اثر در کشور شما هم اجرا می شود؟ همچنین بگویید در صورت اجرا شدن این اثر در مجارستان چه بازخوردهایی خواهید گرفت؟ در واقع فرهنگ متفاوت مجارستان این اثر را بیشتر می پسندد یا ایران ؟

فتی یول : بله ما قرار است که در تابستان در چند شهر مجارستان این نمایش را اجرا کنیم. فرهنگ هر کشوری متفاوت است و بازخوردهای خودش را دارد. ما در ایران اجرا می کنیم چون ایران یک فضا و فرهنگ متفاوت دارد و ما به دنبال تجربه تفاوت ها هستیم. در کل نمی توانیم بازتاب ها را پیش بینی کنیم اما می دانیم به اندازه ظرفیت خود اجرا می کنیم و بازخوردها برای نقاط مختلف متفاوت است. من همیشه خودم را در نوک یک قله خطرناک می بینم و این احساس خطر و ریسک را دوست دارم و علاقه مندم که کارهای جدید و مکان های جدید را تجربه کنم و از این احساس خطر استقبال می کنم.

با تشکر از آقای اشکذری مسئول روابط عمومی جشنواره جهت هماهنگی – عکس از محمد جواد آبجوشک

______________________________________________________________________

مطلب مرتبط :

گزارش اختصاصی مشهد تریبون از روز اول جشنواره تئاتر فجر در مشهد

______________________________________________________________________

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *