صفحه اصلی / جشنواره تئاتر فجر 92 / گزارش اختصاصی مشهد تریبون از روز اول جشنواره تئاتر فجر در مشهد
طراحی سایت در مشهد

گزارش اختصاصی مشهد تریبون از روز اول جشنواره تئاتر فجر در مشهد

گروه فرهنگی سرویس تئاتر : امروز بعد از ظهر جشنواره تئاتر فجر در مشهد آغاز به کار کرد. جمع اهالی هنرهای نمایشی در ورودی سالن اصلی تئاتر شهر جمع بود. از پیشکسوتان تئاتر و مسئولین هنری گرفته تا جوانان تازه کار و البته علاقه مندانی که محیط را مملوء از عشق به تئاتر و گرما کرده بودند.

1

این جشنواره با مراسم و نمایش سنتی چوب زنی چند تن از هنرمندان تربت جامی در ابتدای سالن ورودی آغاز شد و این هنرمندان در آیین افتتاحیه به هنرنمایی پرداختند.

2پس از این مراسم سنتی جلسه به صورت رسمی آغاز گردید و عباس جانفدا کارگردان مطرح تئاتر مشهد چند دقیقه ای سخنرانی نمود.

سپس صدرا یوسفی به عنوان متولی تئاتر مشهد پشت تریبون آمد و چند کلامی سخن گفت. یوسفی از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مساعدت های به عمل آمده برای رخ دادن چنین رویدادی در شهر مشهد تشکر کرد.

3پس از این سخنرانی نمایش ” بی استخوان شدن” کاری بین المللی از ابراهیم پشت کوهی که اثری مشترک از ایران، هند و مجارستان بود،  آغاز شد و به مدت 65 دقیقه ادامه پیدا کرد.

این اثر کاری فرمالیستی بود که بدون دیالوگ خاص و با استفاده از موزیک و آواهای گوناگون سه کشور اجرا شد و در زمان های مختلفی محتوای طنز هم پیدا می کرد و تماشاگران به وجد می آمدند.

پس از پایان نمایش تماشاگران به شدت گروه ابراهیم پشت کوهی را مورد تشویق قرار دادند و رضایت خود را از اجرای چنین نمایشی در شهر مشهد نشان دادند.

نمایش به پایان رسید و ابراهیم پشت کوهی در اتاق خبر دبیرخانه مهمان خبرنگاران شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

کارگردان اثر که پس از 20 سال به مشهد آمده بود با سوالات مختلف خبرنگاران مشهدی روبه رو شد و نظرات خود را بیان کرد.

پشت کوهی در اتاق خبر اظهار کرد :

دیالوگ در این اثر برای حس و معنا استفاده شده است و ما قصد استفاده از دیالوگ را برای پیام رساندن صریح نداشته ایم. اینکه ما می خواستیم بین سه کشور ایران، هند و مجارستان حس مشترکی را ایجاد کنیم بسیار کار مشکلی بود.ما روزی 10 یا 12 ساعت تمرین کردیم و کار تماما بر مبنای هارمونی است و هماهنگی کاملا در اجرا و خوانش وجود دارد. این کار طاقت فرسا بوده ولی نتیجه دلخواه خود را پیدا کرده است. کار بعدی ما بسیار متفاوت خواهد و ما می خواهیم برای اثر بعدی، خودمان را هم غافلگیر کنیم و قطعا برای نمایش بعدی کار متفاوتی خواهیم داشت.

4

کارگردان اثر در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از نی در اجرا گفت :

اگر ما در این نمایش به سراغ نی رفتیم و نی در دست بازیگران بود، دلیلش این است که نی در تاریخ و فلسفه ما جای خود و  بار معنایی حسی خودش را دارد. همان طور که مولانا می گوید “بشنو از نی چون حکایت می کند”

پشت کوهی در پاسخ به سوال خبرنگار مشهد تریبون در خصوص نوع نمایش فرمالیستی و اینکه برخی از حضار دقیقا متوجه داستان نمی شوند و از یک جایی به بعد سعی می کنند از حرکات و موزیک لذت ببرند، اظهار کرد :

تئاتر ما یک اثر قصه گو کلاسیک نیست. یک تئاتر تجربه گرا است و یک خط داستانی مشخص دارد. ما با فرم و شکل های تازه سعی کردیم مخاطب را درگیر کنیم و این مدنظر ما بوده است. اما همانطور که شما می گویید شاید مخاطب از نقطه ای دیگر درگیری قصه نداشته باشد و درگیری لحظه و صحنه داشته باشد.

اما در حاشیه این جلسه با توجه به این موضوع که اجرای نمایش بین المللی و خارجی در شهر مشهد امری نایاب بود، با چند تن از اهالی تئاتر مشهد که کارگردانی و  بازی های زیادی را در کارنامه داشتند در خصوص این نمایش صحبت کردیم.

کیوان صباغ که با اثر “تار شیشه ای” در جشنواره تئاتر فجر امسال حضور دارد در خصوص این نمایش به خبرنگار ما گفت :

ابراهیم پشت کوهی از کارگردان های خوب ایران است.  این کار یک اثری بود با استفاده از حالات شبه عروسکی که کارگردان  می خواست از طریق ابزار و ادوات موجود در صحنه، معنا و مفهوم نمایش را انتقال دهد.

5یک آیین امشب نمایش داده شد که ظاهرا بین سه کشور مشترک است و تیم نمایش سعی کرد از یک نوع شیوه اجرایی بدیع این کار را به تصویر بکشد. اما به نظر من کدهای لازمه برای اینکه مخاطب متوجه داستان نمایش بشود کافی نبود. کارگردان می توانست کدهای قوی تری بدهد.داستان خیلی تازه بود و مخاطب باید متوجه روند داستانی می شد. اما در نهایت کار قابل تقدیر است، بازیگران بدن های خیلی آماده ای داشتند و بیانات بسیار خوب بود.همچنین ریتم کار مناسب بود.

معیین محب علیان مترجم نمایشنامه های خارجی و کارگردان تئاتر مشهد، فردی دیگری بود که نظر خود را در پایان نمایش مطرح کرد. محب علیان به خبرنگار ما گفت :

این نمایش نگاهی هوشمندانه و رندانه ای بود به فرهنگ های منزوی و خرده فرهنگ هایی که در برخی جوامع وجود دارد و مهجور مانده اند. این فرهنگ ها خیلی خوب خود را با قلم آقای پشت کوهی بازنمایی می کند.

6من احساس می کنم رگه هایی از اسطوره و حتی فاصله گرفتن از اسطوره هم در کار وجود دارد. اما در کل اثر قابل قدردانی و فاخری بود. البته فاخر به معنای یقیین نبود، اما با توجه به حضورش در اینجا و نسبت به تئاتر مشهد واقعا اثری قابل تامل بود.

مهشید شریفی بازیگر توانمند تئاتر و تلویزیون هم از سایر هنرمندانی بود که در روز اول جشنواره حضور داشت. شریفی در پایان این برنامه گفت :

من این اثر را دوست داشتم و به نظر من نمایش خوبی بود.

7من الان به دلیل اینکه در مشهد یک قسمتی از تئاتر فجر اجرا می شود و اولین اثر هم یک کار خارجی بوده دچار هیجان شده ام و به نظر من این اتفاق خیلی خوب بود که برای تئاتر مشهد افتاد و این موضوع برای ما خیلی جذاب است.

اما در ادامه محسن محمدی خوانشگر و بازیگر تئاتر در خصوص نمایش “بی استخوان شدن” اظهار کرد :

این اثر یک نمایش فرمالیستی بود. در نمایش فرمالیستی  همه دنبال این هستند که تصاویر خوبی ببینند.این تئاتر در ارائه تصاویر موفق عمل کرد. کارگردان های فرمالیست دغدغه بیان مند بودن داستان را ندارند  و به روایت قصه فکر نمی کنند و به دنبال ایجاد تصاویر خوبی هستند.

8برخی ها همین عقیده را دارند و قاطعانه از آن دفاع می کنند. آنها معتقدند که تئاتر یعنی رقص، نور و آکروبات و برخی هم با این نظر مخالف می باشند.من معتقدم دو سوم تماشاگران این نمایش به قصه به صورت کامل پی نمی برند و از یک جایی از نمایش سعی میکنند که فقط از تصاویر لذت ببرند. اما در کل کاری که به فجر راه یافته حتما المان های لازم را داشته است.

در پایان جلسه نقد و بررسی این اثر با حضور ابراهیم پشت کوهی انجام شد.

در این مراسم ابراهیم پشت کوهی در پاسخ به سوالی در خصوص پیام نمایش گفت :

من هم مانند یکی از بزرگان معتقد هستم که ما پستچی نیستیم که پیام بدهیم. اینگونه نیست که ما فکر کنیم بیش از تماشاگر می فهمیم و در اثر تجربه انسانی منتقل می شود.

وی در خصوص انتخاب کشور مجارستان برای این اثر گفت :

ما با کشور هند خیلی نزدیک هستیم. اما مجارستان را چون نمی شناسیم این سوالات پیش می آید.دلیل ناشناس ماندن این کشور هم بی حاشیه بودن آن است. اما این کشور دارای تاریخ کهن و غنای تاریخی است.من در این اثر دو بازیگر مجار دارم که باعث افزایش کیفیت اثر شده اند.در شکل گیری نمایش انتخاب این سه کشور در کنار یکدیگر تاثیری نداشته است. اما من از امکانات موسیقی و آوایی آن کشورها استفاده کردم.

9کارگردان اثر در پاسخ به سوال دیگری که چرا خیلی از اوقات نمایش بازیگران در ارتفاع بود، اینگونه پاسخ داد:

ما به اختلاف سطح به عنوان یک معیار زیباشناسی تئاتر معتقیدم و این کار در مواقع مختلف به اثر شوک وارد می کند.

وی در خصوص پایان بندی نمایش خود اذعان داشت :

آخر نمایش با مرگ دیکتاتور همراه می شود. دیکتاوری و پادشاهی که به دنبال نابود کردن عشق بوده است.اما در نهایت عشق او را نابود کرده و حتی سربازان او به مرور عاشق می شوند.

10گفتی است این نمایش فردا برای بار دوم و آخر در ساعت 17:30 دقیقه در مشهد اجرا می شود.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. باریکلا مشهد تریبون با نگاه خاص خودش و سرعت عمل بی نظیرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *