صفحه اصلی / تئاتر / آقای وحدتی، آقای دانش مجهز، آقای دی پالما / شما مجهز به دانش، ما بی دانش!
طراحی سایت در مشهد

آقای وحدتی، آقای دانش مجهز، آقای دی پالما / شما مجهز به دانش، ما بی دانش!

گروه فرهنگی – سرویس تئاتر : شنبه های خوانش این هفته با خوانش نمایشنامه مه پیگیری شد. وبسایت خبری تحلیلی مشهد تریبون با توجه به دغدغه خود برای اطلاع رسانی در خصوص برنامه های هنری شهر این برنامه را نیز پوشش داد.

در همین زمینه ما خبری با تیتر نمایشنامه “مه” خوانش شد /وقتی به جای نقد خوانش بحث های تئوری سر می گیرد  را منتشر کردیم که مورد استقبال بسیار خوب مخاطبین عزیز قرار گرفت و تعداد بازدید بالای این خبر گواه بر  این مدعا است.

پس از انتشار این خبر حسین وحدتی دبیر جلسات شنبه های خوانش به این خبر واکنش نشان داد. وی در صفحه مربوط به خود در یکی از شبکه های اجتماعی بالای لینک خبر مشهد تریبون نوشت :

وقتی گزارش نویسی با تیتر های غیر علمی همراه می شود نمی توان تذکر دوستانه نداد ولو کوتاه و اشاره ای که : در فرایند طبیعی جلسات نقد و بررسی بسیار منطقی است که از تئوری ها و نظریات هنری برای تبادل آرا و رسیدن به جریان دیالوگ میان حاضرین و اثر مورد نقد استفاده کرد و اگر در روند نقد بحث های تئوری سر نگیرد باید به ماهیت جلسه نقد و بررسی شک کرد .
اما به سهم خود و بعنوان دبیر نشست های شنبه های خوانش باید تشکر کنم که دوستان رسانه ای با دقت و حوصله و پیگیری اخبار این حرکت رو به جلوی هنری را همراهی می کنند امید که آنها هم در این تجربه به داشته ها و دانش های بیشتری همچون ما مجهز شوند.

New Picture

اما تا اینجا ما شرح واقعه دادیم و حالا وقت آن است که موضع خود را نیز اعلام کنیم.

اول، از حسین وحدتی به عنوان فردی که باعث برگزاری جلسات شنبه های خوانش شده است تشکر می کنیم و معتقد هستیم که چنین جلساتی به ارتقا سطح هنر شهر مشهد کمک می کند.

دوم؛ از حسین وحدتی این پرسش را مطرح می کنیم که چرا شما پس از هر برنامه باید با یک رسانه گلاویز بشوید؟ آیا این رفتار در سطح شخصیت شماست؟ برنامه پیش از این به شکلی بود که شما به خبرنگار ایسنا حمله کردید و پس از این برنامه اینگونه به مشهد تریبون واکنش نشان می دهید. آیا همه رسانه ها نمی فهمند و شما باید هر بار آنها را توجیه کنید؟

سوم؛ شما چه چیز از تیتر زدن می دانید؟ اصلا شما کجای دنیای رسانه ایستادید که از تیتر زدن ما ایراد می گیرید؟ تیتر زنی در گزارش اصول خودش را دارد و تیتر زنی در فضای سابیر رسانه ای هم تخصص خود را می خواهد. شما به عنوان یک منتقد تئاتر چه سواد رسانه ای دارید؟ بهترین نیست شما در زمینه هایی که اطلاع سطحی هم ندارید سخنی نگویید ؟

چهارم؛ حسین وحدتی سخنان خود را در جلسه شنبه گذشته فراموش کرده است. البته ما فایل صوتی این جلسه را داریم و اگر لازم بدانیم آن را منتشر می کنیم. حسین وحدتی در آن جلسه گفت که خیلی ها تعاریف را معلق می گذارند تا از بار مسئولیت کارگردانی و اجرای اثر شانه خالی کنند و این بحث های تئوری و نظری را با بحث در خصوص تعاریف از این باب مطرح می کنند. لذا ما هم تیتر خود را برگرفته از صحبت حسین وحدتی انتخاب کردیم. اگر محتوای تیتر ما غیر علمی است پس حسین وحدتی هم سخنانش غیر علمی است. در واقع ما مخالف طرح بحث های نظری و تئوری برای ارتقا دانش مخاطبین نیستیم. اما وقتی قرار است پس از خوانش، نقد آن اجرا را داشته باشیم به نظر نمی رسد که طرح بجث های تئوری به جای نقد خوانش امری صحیح باشد. می توان اینطور گفت که به نوعی بحث جلسه به انحراف کشیده شده است.جالب اینجاست که بسیاری از حضار و حسین وحدتی هم در جلسه به همین موضوع اشاره داشته اند. حال  چرا وقتی ما تیتری را منطبق با همین اوضاع در نظر می گیریم غیر علمی می شود؟ به نظر می رسد حسین وحدتی علاوه بر موارد دیگر دچار فراموشی هم می شود.

پنجم؛ کلام آخر ما با لحنی دوستانه و متفاوت ارائه می شود. آقای وحدتی شما نوشته ای  ” امید که آنها هم در این تجربه به داشته ها و دانش های بیشتری همچون ما مجهز شوند” . ضمن تشکر از ایشان که برای ما چنین آرزوهایی دارند به ایشان می گوییم : آقای  منتقد، آقای  دانش رسانه ای، آقای  مجهز، آقا تجهیز، آقای  دانش مجهز، آقای دی پالما. تو آنی که رستم بود پهلوان.اصلا شما مجهز به دانش، ما بی دانش

در پایان ضمن تشکر مجدد از حسین وحدتی برای او و برنامه شنبه های خوانش آرزوی موفقیت داشته و امیدواریم وی به هر نحوی نخواهد همه چیز را توجیه کرده و پس از هر برنامه با کنایه به فرد یا رسانه ای حمله نکند.

همچنین پس از انتشار این یادداشت از حسین وحدتی در یکی از شبکه های اجتماعی، مهدی اصل زارع که اخیرا برای نگارش فیلمنامه “جدول” در جشنواره وقف و رسانه مورد تقدیر قرار گرفت و از فیلمنامه نویسان برجسته جوان شهر مشهد است، نوشت :

New Picture (1)

یعنی اعتماد به نفس این بنده خدا ما رو کشته، انتهای سطر آخر را دوباره بخوانید: به دانشهای بیشتری همچون ما مجهز شوند.
دوست عزیز چی شد که فکر کردی شما دانش های بیشتری نسبت به اصحاب رسانه داری؟؟؟
آقای به قول خودت نویسنده و منتقد، کدامین قله‌های هنر را تاکنون فتح کرده‌ای که اینگونه خود را بالاتر از رسانه‌ای ها می‌دانی؟؟؟
به خدا سبیل‌های ناهنجار ملاک هنرمند بودن نیست.

_________________________________________________________________________

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *