صفحه اصلی / تئاتر / آقای منتقد تئاتر، یک بار هم شما نقد شدید، لطفا بشنوید و به خبرنگار حمله نکنید
طراحی سایت در مشهد

آقای منتقد تئاتر، یک بار هم شما نقد شدید، لطفا بشنوید و به خبرنگار حمله نکنید

گروه فرهنگی سرویس تئاتر : مدتی است که شنبه ها در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) برنامه ای به عنوان “شنبه های خوانش” برگزار می شود .گفتنی است مسئولیت این برنامه بر عهده حسین وحدتی قرار دارد و گفته می شود در این برنامه هر شنبه  نمایشنامه ای با حضور نویسنده خوانده و بعد از آن با حضور نویسنده نقد می شود.  مشهد تریبون مدت ها است که این طرح فرهنگی را رصد می کند و سعی داشته است اخبار این برنامه را پوشش دهد.بر اساس مشاهده خبرنگار ما بعضی از برنامه ها در محیطی نامناسب و با تعدادی بسیار کمی از افراد برگزار شده است. نمونه این برنامه برنامه خوانش عباس جانفدا بود که در دفتر انجمن هنرهای نمایشی که قطعا محیط مناسب و با ظرفیتی نیست برگزار شد. در بسیار از مواقع هم شاهد بی نظمی در اجرای این برنامه بودیم. به طور مثال لغو خوانش خانم راضیه ایرانی در روزی که مشهد تریبون با تیمی سه نفره برای پوشش کامل برنامه در محل حاضر شده بود. نکته عجیب تر هم عدم اطلاع رسانی صحیح در خصوص لغو این برنامه بود. اما در پی  برنامه اخیر شنبه های خوانش مورخ 14 دی ماه اتفاق جالبی افتاد.

اما 14 دی ماه

 در شنبه اخیر شاهد خوانش نمایشنامه ای از سهند خیرآبادی بودیم.  اما متاسفانه بدون حضور نویسنده این نمایشنامه نقد شد. نمی دانیم نمایشنامه را برای چه کسی نقد کردند. برای خالق نمایشنامه یا  کسانی که  از ذهن خالق نمایشنامه آگاهی زیادی ندارند تا بتوانند پاسخ انتقادات را بدهند.
در این زمینه حسین وحدتی دبیر نشست‌های «شنبه‌های خوانش» نکاتی را اعلام کرده است. حسین وحدتی گفته که   هدف این نشست‌ها معرفی متون تولیدی نمایشنامه‌نویسان بومی و آثار برتر درام‌نویسان ایران و جهان با رویکرد تحلیل و نقد و بررسی آثار با حضور نویسندگان و علاقمندان هنر نمایش است.البته ما در این برنامه خود نویسنده اثر را هم ندیدیم.
نشست  نقد متن نمایش‌نامه بدون حضور نویسنده اثر در شنبه گذشته، واکنش رضا حسینی پیشکسوت تئاتر مشهد را هم در پی داشت . وی طی تذکری از مجری منتقد این نشست خواست تا بحث در این خصوص را به زمان دیگری موکول کند تا نویسنده اثر حضور داشته باشد، اما  وحدتی توجهی به این تذکر نکرد.خیلی عجیب است که حتی به یک پیشکسوت هم در چنین جلسه ای توجه نمی شود.

حسین وحدتی هدف از اجرای این برنامه رو به شکلی تعریف کرده که  امروز آن تعریف را در واکنش رسانه ای وی نمی بینیم.
مگر این برنامه برای نمایشنامه خوانی نیست؟مگر قرار نیست نمایشنامه نقد شود؟ اگر اسم برنامه شنبه های خوانش است، چرا کارگردان  زیر سوال برده می شود؟

واکنش وحدتی به نقد ایسنا

اما پس از گزارش انتقادی ایسنا در خصوص این برنامه حسین وحدتی واکنش تندی نشان داد. وی در مصاحبه ای خبرنگار ایسنا را متهم به سلیقه گرایی و تحریف می کند و وی را شخصی می داند که از حداقل های یک جریان فرهنگی مطلع نیست.وحدتی مبنای نگارش این خبرنگار را توجه به مزاج شخصی خبرنگار و دوستانش می داند و حسابی هرچه می خواهد به این خبرنگار می گوید.

کلام ما خطاب به حسین وحدتی

اما اینجا ما به عنوان یک رسانه با رویکرد هنری، به عنوان دوست فرهنگ و هنر مشهد و البته وفادار به عرصه خبرنگاری چند کلامی با این منتقد سخن می گوییم.

آقای حسین آقای وحدتی،  شما که تا این حد قشنگ ژست می گیرید و کلاه قشنگی بر سر گذاشته و با تکیه به دیوار نقد می کنید، لطفا بگذارید این بار بر خلاف همیشه شما نقد شوید. شما مدت ها است که نقد می کنید و همه این نقد ها را چه خوب و چه بد شنیدند. حال که خبرنگار ایسنا بر شما نقدی صحیح وارد میکند، چه می شود که تاب نقد ندارید و سریعا به این شکل شتاب زده واکنش نشان می دهید؟کاش فقط یک واکنش باشد و هرچه می خواهید به خبرنگار یک رسانه نگویید. رسانه ای که برای هنر این شهر ارزش قائل است و برنامه شما را پوشش داده است و شما برای همین موضوع باید ممنون خبرگزاری ایسنا باشید. شاید برایتان خوب باشد که شما هم یک بار به نقد گوش بدهید و در نقدهای بعدی از این نکات استفاده کنید. ما اینبار بیش از این وارد این ماجرا نمی شویم و تنها از شما می خواهیم که حالا یک بار هم که شما نقد شدید، لطفا بشنوید.امیدواریم شما این توصیه را از ما پذیرفته و دیگر نیاز به اقدامی نباشد.
قطعا برگزاری چنین نشست هایی بدون حضور نویسنده اثر، یک بی نظمی و تخلخل شمارده شده و از برنامه “شنبه های خوانش” می خواهیم که این تخلخل ها را پر کرده و برنامه ای با کیفیت بهتری در اختیار هنرمندان و نویسندگان این عرصه قرار دهد.

مطلب از محمد جواد آبجوشک / تصویر از پارسا پزشکان

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *