صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / حمایت شهرداری از ابومسلم چه نتیجه ای دارد؟ کسب موفقیت تیم یا اقدامی از سر دغدغه
طراحی سایت در مشهد

حمایت شهرداری از ابومسلم چه نتیجه ای دارد؟ کسب موفقیت تیم یا اقدامی از سر دغدغه

گروه ورزشی : چند روزی است که برخی از اعضای شورای شهر به حمایت شهرداری از باشگاه ابومسلم اشاره می کنند و به دنبال ایجاد یک فرآیندی معقول هستند تا بتوانند از این تیم بومی شهر مشهد حمایت لازم را داشته باشند.

 در همین زمینه کمال سرویها رئیس شورای شهر مشهد در مصاحبه با شهرآرا این مسئله را رسما تایید کرد. چند جمله ای از مصاحبه مذکور به شرح ذیل است:

 تلاش خواهیم کرد به ابومسلم کمک مالی کنیم. این‌طور نیست که نخواهیم به ابومسلم کمک کنیم؛ مشکلاتی که این تیم دارد، برای ما نیز به‌عنوان نمایندگان مردم در شهرداری جزو دغدغه‌هایمان به شمار می‌رود، اما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم که غیر‌ اصولی باشد و زیر‌بنای درست و حسابی نداشته باشد. شهرداری در همه شرایط به ورزش شهر کمک کرده، حالا شاید این کمک‌ها بیشتر در حوزه همگانی بوده است؛ اما می‌توانیم با برنامه‌ریزی دقیق این کمک‌ها را در حوزه ورزش حرفه‌ای و ابومسلم هم که از تیم‌های قدیمی کشور به شمار می‌رود، انجام دهیم و این دور از ذهن نیست.

 باید گفت که دغدغه اعضای شورای شهر و به خصوص ریاست شورا در قبال کمک به تیم های بومی و حمایت از ورزش حرفه ای قابل تقدیر است. اما شاید ذکر چند نکته در همین خصوص خالی از لطف نباشد.

 اول؛  پیش از این اعضای شورای شهر و شهردار محترم از زمان قبل انتخابات شورا تاکنون حرفی از حمایت از ورزش حرفه ای نزده بودند. تنها در میان برخی از نامزدهای شورای شهر برخی چهره های ورزشی دیده می شدند که به قصد حمایت شهرداری از ورزش حرفه ای وارد انتخابات شده بودند که هیچ کدام از آنها رای نیاوردند. حتی توجه به این پرسش هم می تواند مهم باشد که در اوایل فصل که تیم ابومسلم در حال بسته شدن بودن چرا این مباحث مطرح نشد؟ اکنون ابومسلم در رده نامناسبی در جدول قرار دارد و اگر طبق برنامه قرار بود حمایتی بشود، خیلی بهتر بود که این حمایت در اول فصل صورت می گرفت تا این تیم مانند پدیده بهتر بسته می شد تا اکنون چنین مشکلاتی نداشته باشد.

دوم؛ قطعا یکی از  اولویتهای شهرداری هر شهری ورود به بخش ورزش است. برخی از شهرداری ها به ورزش حرفه ای ورود نکرده و برخی حضور در این عرصه را واجب می دانند.اما قطعا حمایت از ورزش همگانی و احیای هرچه بیشتر ورزش در محلات از اولویت های تمامی شهرداری ها است و می تواند سیاستی مناسب و پسندیده باشد. خیلی از شهرداری ها معتقدند که هزینه هنگفتی که قرار است به ورزش حرفه ای تعلق بگیرد، خیلی بهتر است که صرف گسترش ورزش در محلات شود تا به سلامت عموم کمک بیشتری شود و در نهایت ورزش حرفه ای با پول بخش خصوصی اراده شود. نمونه ای مانند تیم پدیده مشهد که به صدر جدول لیگ دسته یک فوتبال هم رسیده است.

سوم؛ بدون شک حضور در ورزش حرفه ای توسط شهرداری مشهد آن هم به شکل حمایت از باشگاه ابومسلم باعث افزایش محبوبیت شورا و شهردار کنونی می شود، اما باید توجه داشت که نقش شهرداری در تقویت ورزش پایه  و همگانی می تواند بسیار مهم تر از ورزش حرفه ای باشد. اما نکته اصلی اینجاست که برای حضور در عرصه ورزش قهرمانی و تیم‌داری باید برنامه داشت. با توجه و صرف هزینه در یک باشگاه خاص و رشته پرطرفداری همچون فوتبال نمی‌توان کار خیلی مثبتی انجام داد و البته این بخش به علاوه هزینه زیاد قطعا انرژِی گزافی را هم از شهرداری می گیرد.

چهارم؛ اعضای شورای شهر و شهردار مشهد حتما به این نکته توجه دارند که حمایت از تیم ابومسلم که هنوز وضعیت مالکیت آن مشخص نشده است، می تواند در آینده مشکلاتی هم داشته باشد و احتمالا بر همین اساس بوده که رئیس شورای شهر در مصاحبه خود با روزنامه شهرآرا به لزوم برنامه ریزی دقیق شورای شهر در این زمینه اشاره می کند. تیم ابومسلمی که سالها است با مشکلات مادی و مدیریتی مسیر را طی کرده است، قطعا با حمایت شهرداری به نوعی به شهرداری وابسته می شود و این نهاد مردمی باید فکر حمایت بلند مدت خود را هم از این تیم از سر بگذراند.

پنجم؛ تهیه اماکن ورزشی استاندارد در همه نقاط شهر به خصوص نقاط محروم و حمایت از ورزش بانوان شاید به شعارهای اعضای شورای شهر نزدیک تر باشد و باید گفت که انتقال نشاط و شادابی از طریق مردم به ورزش و در کنار آن انجام کار فرهنگی می تواند بسیار مفید باشد. اما بسیار شایسته است که شهرداری مشهد در موضوعی ورود داشته باشد که بتواند با خیال راحت در انتظار کسب نتیجه موفقیت‌آمیز بوده و پس از مدتی هم نتیجه موفقیت های ابومسلم در سطح کشور را به مردم نشان دهد. قطعا هر نهادی دوست دارد که از باشگاهی حمایت کند که موفق بشود و برای آن نهاد اعتبار کسب کند.اگر حمایت تنها به دلیل دغدغه باشد و نتیجه ای حاصل نشود، به اعتبار شهرداری ضربه وارد می شود. نمونه ابومسلم چندین سال پیش و نیروی انتظامی در این زمینه قابل ذکر است که موفقیت های ابومسلم را خیلی ها به پای مدیریت و حمایت خوب نیروی انتظامی می نوشتند.

 امیدواریم اگر شهرداری مشهد با توجه به دغدغه های خود وارد بازی پیچیده ابومسلم شود، بتواند پس از مدتی نتیجه مثبت آن را نیز به مردم نشان دهد.

در پایان باید گفت که قطعا فوتبال دوستان شهر ما پس از این همه مشکلات، تنها با کسب نتیجه و صعود این تیم به لیگ برتر راضی خواهند شد. باید پرسید شهرداری مشهد در صورتی که این حمایت را انجام دهد، در خصوص نتیجه این اقدام و آینده ابومسلم پاسخ گو خواهد بود؟آیا شهرداری ابزاری دارد تا بتواند اتفاقات عجیب مدیریتی در این باشگاه را مدیریت کند؟ آیا شهرداری از هزینه مناسب تک تک ریالی که می دهد اطمینان خواهد داشت؟ به هرحال  ابومسلم با مشکلات عجیب مدیریتی خود تاکنون به همه نشان داده است که رقم خوردن خیلی از اتفاقات در این باشگاه قابل پیش بینی نیست.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *