صفحه اصلی / سینما / در فرهنگسرای رسانه صورت گرفت/ برف روی شیروانی داغ، داغ داغ نقد شد!
طراحی سایت در مشهد

در فرهنگسرای رسانه صورت گرفت/ برف روی شیروانی داغ، داغ داغ نقد شد!

گروه فرهنگی – سرویس سینما : امروز سیزدهم دی ماه فیلم سینمایی برف روی شیروانی داغ با حضور کارگردان فیلم محمد هادی کریمی  در فرهنگسرای فن آوری و رسانه مشهد اکران خصوصی و با حضور منتقد مهدی رضایی و همراهی اهالی سینما و اصحاب رسانه نقد شد.

در این جلسه محمد هادی کریمی در پاسخ به سوال منتقد برنامه که پرسید چقدر فیلم شما محصول تخیل است و تا چه حد ما به ازای بیرونی دارد، گفت: این اثر در قالب حس درونی که من را رها نمی کرد شکل گرفت و در نهایت این اثر را با توجه به همین حس ساختم.آنهایی که دلی و حسی با فیلم برخورد می کنند آن را می پسندند ولی فیلم ما به ازای خارجی ندارد ولی به بخشهای از زندگی مشاهیر بزرگ ایران به گونه ای در فیلم اشاره شده است.مثلا وصیت فرهاد مهراد مبنی بر سوزاندن جسدش٬ عقیم بودن جلال آل احمد که در کتاب سنگی بر گوری به آن اشاره کرده است و یا شعر سیاوش کسرایی که می تواند برای حضرت رسول باشد.اما فیلم مابه ازای خارجی ندارد.

در ادامه منتقد برنامه به شیوه روایت فیلم اشاره کرد و اینکه چرا گره افکنی ابتدای فیلم مبنی بر مشکوک بودن مرگ شخصیت اصلی در انتها گره گشایی نشده و بی  پاسخ مانده است .کریمی در پاسخ گفت :تماشاگر ما عادت به دیدن کلیشه ها دارد و کار فیلم سازآشنایی زدایی است و این فیلم یک اثر روانشناختی بوده و یک اثر پلیسی نیست که به دنبال کشف باشیم .مشکوک بودن مرگ استاد به خاطر مشهور بودن اوست و این مساله برای بیشتر مشاهیر به وجود می آید.قصه فیلم در مورد روانکاوی زندگی یک انسان است و مرگ بهترین بهانه است تا فیلم به زندگی او بپردازد. فیلم من به سمت حادثه نمی رود و درام شخصیت محور است.حادثه جدید رخ نمی دهد و تنها برشی از زندگی استاد عارفی است که مریدان او همه میراث خوارانش هستند که با هیجان می آیند و با نفرت می روند .

در ادامه مهدی رضایی خطاب به کارگردان  فیلم گفت: شما می گویید فیلمتان شخصیت محور است. اما در فیلم های شخصیت محور تمرکز خاص بر روی دو یا سه شخصیت انجام می شود و تعدد شخصیتها جایگاهی ندارد.کریمی در پاسخ این انتقاد گفت:فیلم من در زمان خودش محبوب یک نسل شد و این به خاطر این است که من در فیلم از زیاده گویی پرهیز کردم و از ایجاز و ایهام کمک گرفته ام .من نمیخواستم زمان را برای شیر فهم کردن مخاطب هدر دهم.

کارگردان فیلم برف روی شیروانی داغ در پاسخ به پرسخ یکی از حضار در مورد تیپیک بودن شخصیتها گفت: هیچ کدام از شخصیت های فیلم من تیپیک نیستند بلکه تماما شخصیت می باشند. زیرا در فیلم من قهرمان و ضد قهرمان وجود ندارد.استاد عارف بزرگی است که خانه او مامن و پناهگاه یک عده انسان است و قرار نیست هر شخصیت نماینده قشر خاصی باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با اینکه این اثر به عمق آسیب اشاره نمی کند و آن را مورد روانکاوی قرار نمیدهد پاسخ داد:

فیلم من قرار نیست کلاس درس روانشناختی باشد! من بدون اینکه قضاوت کنم یا پیام خاص اخلاقی بدهم حرف خود را بیان کرده ام.من نمیخواستم در فیلم آموزه های اخلاقی و روانشناسی داشته باشم.

نسیم سهیلی

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. داغ داغ با چهار سال تاخیر!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *