صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / نماینده مردم مشهد در گفت و گو با مشهد تریبون: فضای رسانه ای مشهد در سطح متوسط به پایین است
طراحی سایت در مشهد

نماینده مردم مشهد در گفت و گو با مشهد تریبون: فضای رسانه ای مشهد در سطح متوسط به پایین است

گروه رسانه : با توجه به اهمیت موضوع رسانه ها در جهان کنونی و نقش بی بدیل آنها در جریان سازی ها در امور مختلف، تصمیم گرفتیم تا در خصوص نحوه عملکرد رسانه ها در شهر مشهد مطالبی را تولید کرده و اظهار نظرهای مختلف را منتشر کنیم.

در همین زمینه به سراغ سید هاشم بنی هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی رفتیم تا در خصوص فضای رسانه ای شهر مشهد نظرات ایشان را گرفته و منتشر کنیم.   بنی هاشمی که سالها شهردار مشهد بوده و به عنوان اولین استاندار قم شناخته می شود در این زمینه دارای نظراتی است که خواندن این مصاحبه را به شما توصیه می کنیم.

شما می توانید در ادامه متن مصاحبه اختصاصی خبرنگار ما  با این نماینده مجلس را بخوانید.

مشهد تریبون: لطفا در ابتدا یک نظر کلی در خصوص جایگاه رسانه ای شهر مشهد و اصول راهبردی حرکتی رسانه های شهر بدهید.

در این زمینه باید جدی بحث کرد. در مجموع در شهر مشهد یک فضای مناسبی داریم. ولی اینکه فضای رسانه شهر را عالی بپنداریم، اصلا درست نیست. ما یک جایگاهی به عنوان پایتخت معنوی ایران و ظرفیت های بالایی در سطح کشور و بین الملل داریم. در بین شهرهای کشور دارای وزن سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستیم. لذا باید به وظیفه رسانه ها پرداخته شود و اینکه چه کارها و وظایفی را هم دستگاه های اجرایی باید انجام بدهند.رسانه ها باید حتما به این مطلب توجه کنند که اینجا پایتخت معنوی کشور است. یعنی  نگاه کلان تری به مسائل داشته باشند.

متاسفانه برخی از رسانه ها مرتب برخی از مسائلی را مطرح می کنند که در اولویت شهر نیست. واقعا حیف است  که از ظرفیت های خوب رسانه ها در استان خراسان رضوی و شهر مشهد به خوبی استفاده نشود و مدام  به مسائل حاشیه ای بپردازیم. موضوع یابی برای رسانه ها باید خودش یک موضوع باشد. بنده اکنون به عنوان نماینده مجلس به عنوان مصاحبه شونده با سوالات مختلف رسانه ها مواجه هستم.به نظر ما خیلی از سوالات توجیه ندارد که مرتب پرسش و پاسخ شده و در رسانه ها منعکس گردد.

مشهد تریبون : شما گفتید رسانه های شهر باید به مسائل مهم بپردازند. لطفا توضیح دهید که چه مسائلی دقیقا مدنظر شما است.

به نظر من رسانه ها باید به مسائل مهمتری توجه کنند. به طور مثال  الان می دانیم که 40 درصد از مسافران خارجی کشور به مشهد می آیند و باید بررسی کنیم که چگونه از این مسافران پذیرایی می شود.چگونه با این افراد در مراکز مختلف برخورد می شود. خیلی از این افرادی که در مسافرخانه ها یا سایر مناطق هستند و با زائر روبه رو  می شوند، خودشان مشهد را نمی شناسند و مشهدی نیستند. پس چگونه  می خواهند به این افراد اطلاعات صحیح بدهند؟ به نظر من باید اینگونه مسائل در اولویت کار رسانه ها قرار بگیرد. ولی رسانه ها در زمان های مختلف مدام به دنبال طرح چند مسئله هستند که این موضوع خیلی جالب نیست.

مشهد تریبون: به طور مثال چه مسائلی هستند که رسانه های شهر آنها را مطرح کرده و به عقیده شما اصل اولویت بندی را در ارائه محتوا رعایت نمی کنند؟

مثلا بحث تغییر استاندار یک نمونه بارز آن است.مدام سوال می کنند که تغییر استاندار چه می شود؟ ما می گوییم الان آقای استاندار بر اساس وظیفه اش کار خود را انجام می دهد .لذا دلیلی ندارد با طرح این سوال مدام  استاندار را تضعییف کنیم. نه اینکه این موضوع مطرح و مهم نباشد، ولی اینکه مهمترین اولویت ما برای سوال این باشد درست نیست. این موضوع باید مبنای طرح یکی از بیست سوال رسانه ها باشد و نه اینکه یک رسانه مدام به همین موضوع بپردازد.

مشهد تریبون: لطفا در خصوص مسائلی که باید رسانه ها شهر بیشتر به آنها توجه کنند چند مورد را نام ببرید.

رسانه های ما باید مهمترین مسائل را پیدا کرده و پس از اولویت بندی  به آنها بپردازند. مسائل مختلفی در خصوص پیشرفت و توسعه استان داریم.آب، راه، خدمات اجتماعی، راهکارهای مربوط به مسائل حرم امام رضا (ع)، دانشگاه ها و ارتقا سطح علم و دانش مردم موضوعات بسیار مهمی است که درباره آنها حرف برای گفتن بسیار است. ولی خیلی از رسانه ها این مسائل را محور کار خود قرار نمی دهند.

مشهد تریبون: در کل سطح فضای رسانه های شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

فضای رسانه ای مشهد در سطح متوسط به پایین است. موضوعاتی که خیلی از رسانه ها به آن می پردازند،  اولویت بندی شده بر اساس توضیحات قبلی من نیست. من الان نماینده مجلس هستم و باید به وظایف خودم عمل کنم. هر رسانه هم با تاسیس خود اعلام موجودیت کرده و به نظر من باید مسائل را با کارشناسی بیشتر پیش ببرد .این فرصت و ظرفیت رسانه ای  شهر ما را در عین حالی که باید افزایش پیدا کند باید به پرداخت خوب به  محتوا  هم توجه جدی بشود. در کل باید گفت که  از ظرفیت رسانه ای ایجاد شده در شهر به خوبی استفاده نمی شود.

مطالب مرتبط:

سایت مدیریت هنری شهرداری 97 روز است که به روز نشده است!

پس از انتقادهای صورت گرفته به عملکرد شهرآرا/ حامد مقدم کنار گذاشته شد

کامران نجف زاده در مصاحبه با مشهد تریبون: فعالان سایبری مشهد را باهوش دیدم

حامد مقدم در خصوص عملکردش به شورای شهر پاسخ داد/ انتقاد دو تن از اعضای شورا از شهرآرا

وبسایت گروه مشاوران جوان شهردار ۲۷ روز است که به روز نشده است! / واقعا چرا؟

مسئول بلاگفا در مصاحبه با مشهد تریبون: فیسبوک رفع فیلتر نمی شود / ممکن است بلاگفا هم شبکه اجتماعی شود

8 سال گذشت و تو همچنان ایستاده ای / یادداشتی به مناسبت ۸ سال فعالیت مشهد نیوز

آقای مقدم و جناب شهر آرا آنلاین/ بازدید کم و پول بیت المال

دوره آموزشی راهبری در فضای مجازی برای فعالین سایبر مشهد آغاز گردید

مشهد تریبون؛ چرا و به کجا ؟

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *