صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / کافه کتاب آفتاب پاتوق اهالی فرهنگ مشهد / کافی شاپی در دل یک کتاب فروشی
طراحی سایت در مشهد

کافه کتاب آفتاب پاتوق اهالی فرهنگ مشهد / کافی شاپی در دل یک کتاب فروشی

گروه فرهنگی: خیابان دانشگاه و بازارچه ناشران کتاب گلستان را پیدا می کنید و داخل  شوید. همه جا پر از کتاب فروشی است. اما در این میان یک مکانی به نام “کافه کتاب آفتاب” به چشم می خورد. عابس قدسی سالها در کار کتاب است و امسال توانسته به غیر از فعالیت خود در زمینه فروش و نشر کتاب در راستای ترویج کتاب خوانی، کافه کتاب آفتاب را در یکی از فرهنگی ترین محیط های شهر مشهد دایر کند.

مکانی که حتی منوی آن فرهنگی است و لیست نوشیدنی ها در دفتر و با خودکار نوشته شده است! مشتری های ثابتی که هر شب به آنجا می آیند و یک محیط گرم و صمیمی برای خواندن کتاب و گفت و گو در خصوص آنچه می شود بیان داشت. تفاوت این مکان با سایر مکان ها این است که اولویت کتاب و مطالعه است و البته سیگار کشیدن واقعا ممنوع است! لذا کسی برای سیگار کشیدن به این مکان نمی رود و یک محیط پر نور و پاک برای آنهایی که به واقع درد نبود یک چنین محیط فرهنگی را تا پیش از این حس می کردند.

چایی، قهوه و بسیار از خوردنی های دیگه با طعم مطالعه کتاب عجین می شود و شما می توانید در آن مکان احساس خوبی داشته باشید.

پس از نوشتن این مقدمه به سراغ عابس قدسی رفتیم تا روایت این کافه کتاب را از زبان خودش بشونیم.

شما می توانید در ادامه متن مصاحبه مسئول کافه کتاب آفتاب با خبرنگار ما را بخوانید.

مشهد تریبون :ایده کافه کتاب چگونه به ذهنتان رسید و هدف شما از ایجاد چنین مکانی چه بوده است؟

کافه کتاب به معنای کتاب فروشی است که در دل آن کافی شاپ هم قرار بگیرد. ایده چنین کافه کتاب هایی در مشهد برای خیلی ها تازه است.اما در سطح کشور به طور مثال در تهران کتاب فروشی های  هستند که فضای کافی شاپ هم دارند و علاقه مندان به کتاب می توانند درآن محیط  گپ و گفتی در یک فضای فرهنگی داشته باشند. در تهران چندین کافه کتاب داریم. اما در مشهد چندسالی بود که ما به دنبال ایجاد کافه کتاب بودیم و امسال این کافه کتاب را راه اندازی کردیم.

3مشهد تریبون: تفاوت شما با سایر کافی شاپ ها یا کافه کتاب ها چیست؟

ما طراحی اینجا را متفاوت از سایر کافی شاپ ها در نظر گرفتیم. فضای سایر کافی شاپ ها تیره است و خیلی سخت می شود در آن مطالعه کرد. لذا ما فضای این کافه را روشن در نظر گرفتیم. تلقی ما ایرانی ها این است که کافی شاپ باید تاریک باشد. اما  اینجا را روشن در نظر گرفتیم تا کسی چشمش با مطالعه خسته نشود.  ما در اینجا با سیگارهم مخالفت می کنیم و سیگار کشیدن را ممنوع اعلام کردیم.به طور کلی در این کافه، اولویت با کتاب و مطالعه است و کافی شاپ  بهانه ایست برای انس بیشتر با کتاب.

 مشهد تریبون: بیشتر اینجا چه کتاب هایی پیدا می شود و مخاطبین شما بیشتر از چه قشری هستند؟

در اینجا شما بیشتر کتاب های ادبیات و علوم انسانی  را می توانید پیدا کنید. در خصوص مخاطبین هم باید بگویم که ما در این کافه کتاب مخاطب خاص خود را داریم و تبلیغات خاصی هم برای افزایش مخاطب انجام ندادیم.البته اکثر مخاطبین ما فرهنگی هستند.

1مشهد تریبون : آیا به فکر برگزاری جلسات فرهنگی هم در این مکان بوده اید؟

ما به دنبال آن هستیم که که یک سری جلسات فرهنگی هم با حضور دوستان نویسنده و شاعر برگزار کنیم. الان به طور غیر رسمی این جلسات وجود دارد. بعضی از اساتید برای چند شاگرد خاص خود در این مکان تدریس  انجام می کنند و عده ای از بچه های داستان نویس و شاعر هم جلسات خود را به این مکان انتقال داده اند.

مشهد تریبون: کافه کتاب شما تا چه حد در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی تاثیر گزار است؟

فردی که در اینجا برای نوشیدن یک چایی یا قهوه می آید، در اطراف خود کتاب های مختلفی با عناوین متعدد می بیند و در واقع آن فرد نمی تواند نسبت به اینهمه کتابهای جذاب و متنوع بی تفاوت بماند. حتی اگه این فرد کتاب را هم نخرد، می تواند آن را از قفسه کتاب بردارد.

2مشهد تریبون: حرف پایانی شما را می شنویم.

در مجموع تصور من این است که مشهد نسبت به جمعیت، قابلیت و ظرفیتی که دارد، در حوزه مسائل فرهنگی  از جمله کتاب، پیکر رنجوری دارد و آن حرص و ولعی که نسبت به کتابخوانی در بسیاری کلان شهرها وجود دارد در اینجا نیست. امیدواریم همه ما در هر جایگاهی که هستیم به اصلاح این وضعیت کمک کنیم. امیدوارم مسئولین هم به این مسئله بیشتر توجه کنند و  از رویکردهای موسمی توام با شعار زدگی جلوگیری بپرهیزند.

56مطالب مرتبط:

گزارش تصویری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد

طراحی سایت در مشهد

3 نظرات

  1. چه جالب – حالا میریم ببینیم چه جوریه!!!

  2. همین گه اونجا سیگار و. دودش نیست خوبه . به خدا خیلی از کافی شاپ ها شورش رو در آوردن اصلا آدم تنگی نفس میگره

  3. آقای قدسی یک کتاب فروشی ویژه کودکان هم دارد تخصصی در همین حوزه هم فعالیت دارن و البته نوجواننان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *