صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / عباس جانفدا : نمایش 92 درصد زندگی به دنبال نگاه مجدد مردم به شخصیت بابا نظر است
طراحی سایت در مشهد

عباس جانفدا : نمایش 92 درصد زندگی به دنبال نگاه مجدد مردم به شخصیت بابا نظر است

گروه فرهنگی – سرویس تئاتر: عباس جانفدا کارگردان مشهدی تئاتر، متولد 1356 است و از سال 65 تئاتر کار میکند. وی این روزها با نمایش 92 درصد زندگی به تالار اصلی تئاتر شهر آمده تا چندین شب میزبان علاقه مندان به تئاتر شهرمان باشد. در روز اول اجرای این نمایش به سراغ وی رفتیم و به بهانه این اجرا، چند کلامی با وی هم صحبت شدیم. گفت و گویی که شما می توانید آن را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون: لطفا یک توضیح کلی در خصوص نمایش92 درصد زندگی بدهید.

این نمایش روایت زندگی شهید محمد حسن نظر نژاد یکی از شخصیت های بزرگ معاصر و معروف به بابانظر می باشد.در این نمایش سعی کردم برش هایی از زندگی ایشان را که تاکنون خیلی به آن اشاره نشده است را به تصویر بکشم. بخش های مختلف این نمایش از خاطرات ناگفته بابانظر که از خود ایشان و از فرزندانشان نقل شده است، تاسی گرفته است.نگارش این نمایشنامه یک سال طول کشید که تنها 9 ماه آن، صرف تحقیق و پژوهش شده است.حدودا 5 ماه از تمریناتمان میگذرد و به اجرای نمایش رسیدیم.

مشهد تریبون: چرا این نام را برای نمایش انتخاب کردید ؟

بابانظر جانبازی 92% بود.  نام این نمایش هم از 92% جانبازی ایشان گرفته شده و من 92% جانبازی او را در  زندگی حقیقی اش  دیدم و همین جانبازی و رشادتی که در طول دفاع مقدس از خودشان بروز دادند از بابانظر باقی مانده است.

مشهد تریبون: چرا  شخصیت بابا نظر را برای کار انتخاب کردید؟

من در طول  8 سال دفاع مقدس در جبهه ها اسم بابانظر را زیاد شنیدم. بعد از آن هم با چاپ شدن کتاب خاطرات بابانظر این شخصیت در ذهن من پررنگ شد. به نظر من بابانظر یکی از شخصیت هایی است که خیلی مظلوم واقع شده است. بعد از دفاع مقدس به شهدای ویژه ای پرداخته شده و به نظر من در این زمینه به اندازه کافی به شخصیت بابانظر داخته نشده و یکی از دلایلی که من به دنبال این شخصیت رفتم همین بود که مردم را با بابانظر آشنا کنم تا شاید افکار عومی یک نگاه دوباره ای به ایشان داشته باشند.

مشهد تریبون: این نمایش در چه شهر هایی اجرا شده و استقبال چگونه بوده است؟

در بجنورد استقبال خیلی خوب بود و سالن همواره پر می شد. یک اجرا هم در جشنواره سراسری تئاتر ماه تهران داشتیم و این سومین مرحله اجرای ما می باشد. اجرایی هم 16 تا 19 مهر ماه در سالن شهید هاشمی نژاد داشتیم که آنجا هم از نمایش استقبال خوبی شد و به طور کلی بازخوردی که از نمایش میگیرم، حاکی از آن است که بیننده این نمایش را دوست دارد.

مشهد تریبون: هدف شما از این نمایش چه بوده است؟

هدف اولیه آشنا کردن مردم با بابانظر بوده اما من همواره  به دنبال تجربه های جدیدتری در کارگردانی و … بودم. معرفی بابانظر مهمترین هدف بوده است، اما تنها هدف نبوده و به دنبال این بودم که با زبان ساده با مخاطبم حرف بزنم و امیدوارم این اتفاق در نمایش افتاده باشد.

مشهد تریبون: خارج از موضوع بابا نظر، لطفا یک نظر کلی در خصوص تئاتر مشهد و آسیب های آن از شما داشته باشیم.

نبود مدیران فرهنگی متخصص مهمترین مشکل تئاتر مشهد است.یعنی عدم وجود مدیرانی که مشکلات فرهنگی جامعه را درک کنند و این بزرگترین مشکل تئاتر مشهد است.در نظر گرفتن همین موضوع که ما ساختار منسجم و تشکیلات منظم نداریم.به طور کلی تشکیلاتی کار کردن را در تئاتر یاد نگرفتیم.متاسفانه قوانین مدونی وجود ندارد و جامعه صنفی که بتواند از تئاتر و هنرمند این رشته حمایت کند، وجود ندارد.

مصاحبه از پارسا پزشکان

طراحی سایت در مشهد

3 نظرات

  1. اقای جان فدا زمان جنگ سه سالش بوده چطور میتواند جزو رزمنده ها باشد؟!متاسفانه درمملکت ما افراد خیلی زود حاج اقاواستادورزمنده ایثارگر میشوند!

  2. آقای جانفدا یک کارگردان متعهدند . من بابا نظر رو دیدم و بسیار خوشحال شدم. خسته نباشید .بازی استاد جهانپا هم که بی نظیر

  3. من متولد 1354 هستم.اواخر جنگ خواستم برم جبهه گفتن 13 سالته.اونوقت ایشون با 11 سال سن چه جوری رفتن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *