صفحه اصلی / اجتماعی / زهرا امیر: تنوع فعالیت های جمعیت امام علی در مشهد به دلیل تنوع معضلات اجتماعی این شهر است
طراحی سایت در مشهد

زهرا امیر: تنوع فعالیت های جمعیت امام علی در مشهد به دلیل تنوع معضلات اجتماعی این شهر است

گروه اجتماعی : در سالهای گذشته جمعیت امام علی (ع) در شهر مشهد فعالیت های بسیار مفیدی را در خصوص حل مشکلات اجتماعی انجام داده است. جمعیتی که در شهر مشهد حدودا 150 جوان بی ادعا را به کار گرفته تا به حل مشکلات اجتماعی کمک کند.

برای آشنا شدن هرچه بیشتر همشهریان عزیز با این نهاد اجتماعی به سراغ زهرا امیر دبیر این جمعیت در مشهد رفتیم و با دقایقی را با وی به گفت و گو نشستیم.

مشهد تریبون : لطفا برای آنهایی که با این جمعیت آشنایی ندارند، یک توضیح کلی در خصوص این جمعیت و نمایندگی اش در مشهد ارائه کنید.

جمعیت امام علی (ع) از سال 78 شروع به کار کرد و اکنون در بسیاری از شهرهای ایران نمایندگی دارد که ما هم نمایندگی شهر مشهد را داریم. اساس این جمعیت دانشجویی است و دانشجویان زیادی از همان سال 78 در تهران به این جمعیت وارد شدند و حتی در پایان تحصیل و پس از بازگشت به شهر خود، نمایندگی های جمعیت را در شهرهای خود ایجاد کردند.

اما جمعیت امام علی در مشهد از سال 89 شکل گرفت. بعد از یک مدتی از افتتاح این نمایندگی، ایجاد و ساماندهی طرح ها، آئین ها و کمیته های خود را در دستور کار قرار دادیم.در واقع ما در مشهد فعالیت های زیاد و متنوعی داریم. این هم به این دلیل است که در شهر مشهد معضلات اجتماعی گسترده و متنوع هستند.
اما فعالیت جمعیت امام علی مشهد را می توان به دو بخش کلی تقسیم کرد. یک شامل طرح ها، آئین ها و بخش دیگر فعالیت های دائمی یا همان کمیته ها هستند.

 مشهد تریبون : لطفا در خصوص آئین ها و طرح های جمعیت کمی توضیح دهید.لطفا بگویید بر چه اساسی این طرح ها و آئین ها شکل می گیرد؟

طرح و آئین ها آن چیزی است که از باورهای ملی و مذهبی جامعه گرفته شده است و سعی شده از همان اعتقادات مردم گرفته بشود تا در حوزه اجتماعی کاربرد داشته باشد. به طور کلی هدف آئین ها، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است.از جمله این طرح و آئین ها می توان به شام عیاران و آئین کوچه گردان عاشق اشاره کرد.

مشهد تریبون : لطفا در خصوص آئین جالب شام عیاران کمی توضیح دهید.

این آئین از عاشورا و فرهنگ حسینی اقتباس شده است. شعارش این آئین این است که ” جامعه ای که امام حسین دارد، چرا باید اعتیاد داشته باشد؟” این یک حرکت خودجوش بر ضد اعتیاد است و در شب شام غریبان امام حسین (ع) اجرا می شود. در این شب ما به محله های اعتیاد خیز مشهد می رویم و در آنجا بر ضد اعتیاد شعار می دهیم. از معتادین  می خواهیم که خودشان را معرفی کنند و ما هم  در حد خود به آنها برای ترک اعتیاد کمک می کنیم. در واقع ما این آئین زیبا را می خواهیم  جایگزین آئین هایی کنیم که برخی از آنها حتی به انحراف هم کشیده شده است.

ما به جای آن برنامه ها به دنبال شناختن امام حسین ها و یزید های زمان خودمان می رویم. ما در شام غریبان می گوییم که یزید زمان ما اعتیاد است. امام حسین زمان ما همان جامعه متدین و علی اصغر زمانه ما، همین بچه هایی اند که قربانی اعتیاد می شوند. بچه هایی که  به خاطر اعتیاد پدر و مادرشان بدون آنکه بخواهند  معتاد به دنیا می آیند. ما  با در دست گرفتن شمع و فانوس به این محله ها میرویم و از آن معتادها درخواست می کنیم که اعتیاد را کنار بگذارند.

مشهد تریبون : لطفا در خصوص آئین کوچه گردان عاشق نیز کمی توضیح دهید.

این آئین با با تاسی از سیره ائمه شکل گرفته است. کیسه های مواد غذایی را در شب ها با کمک خیرین، بین خانواده های نیازمند تقسیم می کنیم. هدف ما فقط این کیسه ها نیست. هدفمان این است که یک آدمی از منطقه بالا شهر بیاید و آن منطقه را ببیند.

dd

مشهد تریبون : در خصوص برخی از فعالیت های کمیته ای و دائمی خود نیز توضیح دهید.

یکی از این فعالیت ها، ایجاد خانه علم است.به طوریکه توسط خیرین مکانی خریده می شود و در اختیار ما قرار میگیرد تا یک محل برای تحصیل بچه های محروم آن مناطق ایجاد شود.در این خانه ها، آموزش های هنری و مهارتی هم  داریم.به طور مثال یک خانه علم در منطقه درواز آباد و برای کمک به تحصیل بچه های محروم آن منطقه احداث کرده ایم.

یکی دیگر از این فعالیت ها با نام طفلان مسلم صورت می پذیرد. شعار این برنامه این است که ” برای طفلان مسلم دیروز می گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می کوشیم؟” هدفمان در این برنامه دائمی، کودکان کانون اصلاح و تربیت جامعه هستند.ما در خصوص  حمایت قبل از آزادی، کمک برای آزادی و حمایت برای بعد از آزادی دست به اقدام هایی می زنیم. زمانی که این بچه ها در کانون هستند، یک سری کلاس های آموزشی برای آنها می گذاریم و آنها را برای برگشت به اجتماع آماده می کنیم. بعد از سمت وکلای خود سعی می کنیم که برای آنها بخشش بگیریم یا رضایت شاکی آنها را جلب کنیم. وقتی هم که آزاد شدند به دنبال این هستیم که برای آینده کاری و تحصیلی آنها فکری بکنیم تا دوباره به سمت بزه نروند.

اما ما یک تیم شناسایی قوی هم داریم. تیم شناسایی وظیفه دارد که مناطقی که معضلات زیادی دارند را شناسایی کند.هر منطقه یک تیم خاص خود را دارد و ما با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی و فرم های شناسایی برای کارهای آینده برنامه ریزی می کنیم.مثلا شاید نیاز بدانیم با توجه به مشکلات یک منطقه، یک خانه علم در آن محله ایجاد کنیم.

مشهد تریبون: لطفا در خصوص تعداد اعضای جمعیت و نحوه عضوگیری هم برای همشهریان عزیز توضیحاتی را ارائه کنید.

ما حدودا  100 تا 150 عضو داریم که به ما کمک می کنند. جمعیت دانشجویی در این مرکز بیشتر است اما از نیروهای مردمی هم مانند خیرین و غیره استفاده می کنیم.ما برای عضو گیری هم شرایط خاصی نداریم.علاقه مندان باید زمان، تخصص و بخش مورد علاقه را بر ای فعالیت به ما اعلام کنند تا پس از معارفه به سایر دوستان، در بخش مورد نظر شروع به فعالیت کنند.

مصاحبه : پارسا پزشکان

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *